Oracle får grønt lys til Sun-opkøb - næsten

De amerikanske myndigheder har nu godkendt Oracles køb af Sun Microsystems. EU-godkendelsen lader fortsat vente på sig.

Artikel top billede

Oracles Larry Ellison har store forventninger til Sun-opkøbet, men han må vente endnu et par uger, før han vide sig helt sikker på EU's godkendelse.

Præcis fire måneder efter, at Oracle meddelte, at selskabet ville købe Sun Microsystems for 7,4 milliarder dollars, svarende til 43 milliarder kroner, har de amerikanske myndigheder nu endelig godkendt handelen.

Det er U.S. Department of Justice, der nu vender tommelfingeren opad, meddeles det på Oracles hjemmeside.

Da Oracle med Larry Ellison i spidsen annoncerede opkøbet af Sun, skete det blot få uger efter, at Sun havde afslået et købstilbud fra IBM.

"Købet af Sun ændrer it-industrien ved at kombinere 'best-in-class' virksomheds-software med mission-kritiske systemer," udtalte Larry Ellison, administrerende direktør i Oracle, da opkøbet blev annonceret.

Dermed burde triumfen være total for Oracle, men senere skulle det vise sig, at købet måske ikke var så sikkert som først antaget.

Java-licenser skabte problemer

Først løb aftalen ind i problemer, da det amerikanske justitsministerium ikke som ventet godkendte handlen inden for den normale tidsramme.

Det var licens-betingelserne for Suns Java-software, der anvendes af teknologiselskaber verden over og er en ret essentiel bestanddel i software fra blandt andre IBM og Nokia, der krævede ekstra tid.

Selvom den hurdle nu er udryddet, og selvom Sun-aktionærerne nu også har sagt ok til salget til Oracle, så kan Oracle endnu ikke lade champagne-propperne springe, for godkendelsen fra EU mangler fortsat.

EU-Komissionen gik for en måneds tid siden i gang med at undersøge aftalen nærmere for at sikre, at den ikke er konkurrenceforvridende og for at få klarlagt, hvilke konsekvenser, opkøbet vil have for software-markedet.

Allerede da opkøbsplanerne blev annonceret, var analytikere fremme med meldinger om, at tusindvis ville blive fyret som en følge at fusionen, og selvom om det er uklart, om det er det eller finanskrisen, der er årsagen, så er de første fyringer i Oracle da også allerede på trapperne. Også Sun har for nylig måtte svinge sparekniven, hvilket også ramte ansatte her i Danmark.

EU-undersøgelsen af Oracle-Sun-handelen ventes afsluttet 3. september.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S