Artikel top billede

Blodigt opgør på vej i den danske e-handelsbranche

Manglende FDIH-opmærksomhed på mindre webbutikker har fået en lille gruppe netbutikker til at starte deres egen e-handelsforening.

De små webbutikker har fået nok af ikke at få nok.

Sådan er essensen af det opgør, som kan være på vej i den danske e-handelsbranche.

Computerworld erfarer nemlig, at der i kølvandet på utilfredshed over Foreningen for Distance og Internethandel (FDIH) i sommerens løb er skudt en ny e-handelsforening op i landet.

Den nye forening går under navnet Brancheforeningen for E-handel (BFEH) og har ifølge kilder tæt på foreningen indtil videre fået interesse-tilslutninger fra over 50 netbutikker.

Mere internet og mindre København

Selv om foreningen er nydannet og endnu officielt er uden erklærede målsætninger, erfarer Computerworld, at BFEH vil tage kampen op med den 10 år gamle FDIH-forening med håndteringen og vidensdeling for især nystartede og mindre webbutikker.

Hos BFEH er der eksempelvis lagt op til, at medlemmerne kan lære af andre mindre e-butikker frem for at skulle høste sine erfaringer fra eksempelvis TDC og den store online-tøjkæde Bon'A'Parte på konferencer i København.

Computerworld erfarer, at de to konkurrerende e-handelsforeninger, BFEH og FDIH, har drøftet et eventuelt samarbejde, men de to parter kunne ikke finde fælles fodfæste i første omgang.

Mangler alt

BFEH forsøger i disse dage at finde sine ben at stå på, og foreningen er derfor endnu ikke synlig i det danske medielandskab eller på nettet.

Foreningen er i modsætning til FDIH lige for tiden uden sponsor, men arbejder på at få en velfungerende hjemmeside op at køre.

Forsinkelsen med hensyn til den kommende hjemmeside ligger givetvis i, at det er medlemmerne, der skal betale for hjemmeside og andet informationsmateriale.

Ifølge Computerworlds oplysninger opererer BFEH med et medlemskontingent på 1.200 kroner årligt, hvorimod det koster 7.000 kroner at være inde i varmen hos FDIH.

BFEH har allerede udpeget enkelte medlemmer til bestyrelsen, som dog endnu ikke er konstitueret og derfor uden formand.

Foreningen har heller ikke nogen officiel formålserklæring endnu, og dens bestyrelsesmedlemmer ønsker ikke at udtale sig til Computerworld, inden foreningen har noget mere håndfast at melde ud.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere