EU blokerer for Oracles køb af Sun

EU har ikke tænkt sig at godkende Oracles køb af Sun uden videre. MySQL har skylden.

Artikel top billede

EU's konkurrence-myndigheder vil nu se nærmere på Oracles køb af Sun. Først om 90 dage ved topchef Larry Ellison, om handlen bliver godkendt.

EU vil have undersøgt konsekvenserne af Oracles køb af Sun nærmere, inden handlen kan godkendes.

Det meddeler konkurrence-kommissær Neelie Kroes.

"Kommissionen er nødt til at undersøge effekterne på konkurrencen i Europa meget nøje, når verdens ledende proprietære database-virksomhed foreslår at overtage verdens ledende open source database-virksomhed," lyder det fra Neelie Kroes.

Hun forklarer, at kommissionen specielt er bekymret over, om handlen kan medføre færre valgmuligheder eller højere priser for kunderne.

Databaser er et nøgle-element

"Databaser er et nøgleelement i virksomheds-it-systemer. I den nuværende økonomiske situation leder alle virksomheder efter økonomiske it-løsninger, og open source software viser sig i stigende grad som mulige alternativer til proprietære løsninger. Kommissionen skal sikre, at sådanne alternativer også vil eksistere fremover," siger Neelie Kroes.

For et par uger siden fik Oracle de amerikanske myndigheders velsignelse af Sun-opkøbet, og herefter har topchef Larry Ellisons øjne været rettet mod Bruxelles, hvor EU fortsat mangler at sige god for købet.

Det er nu over fire måneder siden, at Oracle meddelte, at selskabet ville købe Sun Microsystems for 7,4 milliarder dollars, svarende til 43 milliarder kroner, men Ellisons og kollegerne kan altså endnu ikke lade champagne-propper springe.

Der skal være et alternativ

I meddelelsen fra EU fremgår det, at de næste 90 dage, frem til den 19. januar 2010, skal bruges på at foretage en tilbundsgående undersøgelse af handlen.

EU peger på, at database-markedet i dag er koncentreret omkring tre propritære løsninger fra hennholdsvis Oracle, IBM og Microsoft, der tilsammen står for 85 procent af database-omsætningen, mens Suns MySQL er det ledende open source-alternativ.

Det er den balance, EU-kommissæren frygter Oracles køb af Sun vil rykke ved.

I den kommende tid vil EU derfor undersøge blandt andet Oracles incitement til at udvikle videre på MySQL som en open source-database.

Det har tidligere været fremme, at også Suns Java-teknologi kunne få EU til at se rødt i forhold til Oracles opkøb. I sidste uge manede IDC dog dette problem til jorden, men nu er det altså tilsyneladende MySQL, der er omrdrejningspunktet for EU's bekymringer.

Flere analytikere har ellers tidligere udtalt, at netop MySQL ligefrem kan komme til at stortrives under Oracles ejerskab.

Oracle har udsendt en kort pressemeddelelse, hvori det blot konstateres, at EU vil have undersøgt handlen nærmere. Samtidig peger Oracle på, at opkøbet allerede er godkendt af de amerikanske myndigheder og af Sun-aktionærerne.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S