EU blokerer for Oracles køb af Sun

EU har ikke tænkt sig at godkende Oracles køb af Sun uden videre. MySQL har skylden.

Artikel top billede

EU's konkurrence-myndigheder vil nu se nærmere på Oracles køb af Sun. Først om 90 dage ved topchef Larry Ellison, om handlen bliver godkendt.

EU vil have undersøgt konsekvenserne af Oracles køb af Sun nærmere, inden handlen kan godkendes.

Det meddeler konkurrence-kommissær Neelie Kroes.

"Kommissionen er nødt til at undersøge effekterne på konkurrencen i Europa meget nøje, når verdens ledende proprietære database-virksomhed foreslår at overtage verdens ledende open source database-virksomhed," lyder det fra Neelie Kroes.

Hun forklarer, at kommissionen specielt er bekymret over, om handlen kan medføre færre valgmuligheder eller højere priser for kunderne.

Databaser er et nøgle-element

"Databaser er et nøgleelement i virksomheds-it-systemer. I den nuværende økonomiske situation leder alle virksomheder efter økonomiske it-løsninger, og open source software viser sig i stigende grad som mulige alternativer til proprietære løsninger. Kommissionen skal sikre, at sådanne alternativer også vil eksistere fremover," siger Neelie Kroes.

For et par uger siden fik Oracle de amerikanske myndigheders velsignelse af Sun-opkøbet, og herefter har topchef Larry Ellisons øjne været rettet mod Bruxelles, hvor EU fortsat mangler at sige god for købet.

Det er nu over fire måneder siden, at Oracle meddelte, at selskabet ville købe Sun Microsystems for 7,4 milliarder dollars, svarende til 43 milliarder kroner, men Ellisons og kollegerne kan altså endnu ikke lade champagne-propper springe.

Der skal være et alternativ

I meddelelsen fra EU fremgår det, at de næste 90 dage, frem til den 19. januar 2010, skal bruges på at foretage en tilbundsgående undersøgelse af handlen.

EU peger på, at database-markedet i dag er koncentreret omkring tre propritære løsninger fra hennholdsvis Oracle, IBM og Microsoft, der tilsammen står for 85 procent af database-omsætningen, mens Suns MySQL er det ledende open source-alternativ.

Det er den balance, EU-kommissæren frygter Oracles køb af Sun vil rykke ved.

I den kommende tid vil EU derfor undersøge blandt andet Oracles incitement til at udvikle videre på MySQL som en open source-database.

Det har tidligere været fremme, at også Suns Java-teknologi kunne få EU til at se rødt i forhold til Oracles opkøb. I sidste uge manede IDC dog dette problem til jorden, men nu er det altså tilsyneladende MySQL, der er omrdrejningspunktet for EU's bekymringer.

Flere analytikere har ellers tidligere udtalt, at netop MySQL ligefrem kan komme til at stortrives under Oracles ejerskab.

Oracle har udsendt en kort pressemeddelelse, hvori det blot konstateres, at EU vil have undersøgt handlen nærmere. Samtidig peger Oracle på, at opkøbet allerede er godkendt af de amerikanske myndigheder og af Sun-aktionærerne.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura