EU blokerer for Oracles køb af Sun

EU har ikke tænkt sig at godkende Oracles køb af Sun uden videre. MySQL har skylden.

Artikel top billede

EU's konkurrence-myndigheder vil nu se nærmere på Oracles køb af Sun. Først om 90 dage ved topchef Larry Ellison, om handlen bliver godkendt.

EU vil have undersøgt konsekvenserne af Oracles køb af Sun nærmere, inden handlen kan godkendes.

Det meddeler konkurrence-kommissær Neelie Kroes.

"Kommissionen er nødt til at undersøge effekterne på konkurrencen i Europa meget nøje, når verdens ledende proprietære database-virksomhed foreslår at overtage verdens ledende open source database-virksomhed," lyder det fra Neelie Kroes.

Hun forklarer, at kommissionen specielt er bekymret over, om handlen kan medføre færre valgmuligheder eller højere priser for kunderne.

Databaser er et nøgle-element

"Databaser er et nøgleelement i virksomheds-it-systemer. I den nuværende økonomiske situation leder alle virksomheder efter økonomiske it-løsninger, og open source software viser sig i stigende grad som mulige alternativer til proprietære løsninger. Kommissionen skal sikre, at sådanne alternativer også vil eksistere fremover," siger Neelie Kroes.

For et par uger siden fik Oracle de amerikanske myndigheders velsignelse af Sun-opkøbet, og herefter har topchef Larry Ellisons øjne været rettet mod Bruxelles, hvor EU fortsat mangler at sige god for købet.

Det er nu over fire måneder siden, at Oracle meddelte, at selskabet ville købe Sun Microsystems for 7,4 milliarder dollars, svarende til 43 milliarder kroner, men Ellisons og kollegerne kan altså endnu ikke lade champagne-propper springe.

Der skal være et alternativ

I meddelelsen fra EU fremgår det, at de næste 90 dage, frem til den 19. januar 2010, skal bruges på at foretage en tilbundsgående undersøgelse af handlen.

EU peger på, at database-markedet i dag er koncentreret omkring tre propritære løsninger fra hennholdsvis Oracle, IBM og Microsoft, der tilsammen står for 85 procent af database-omsætningen, mens Suns MySQL er det ledende open source-alternativ.

Det er den balance, EU-kommissæren frygter Oracles køb af Sun vil rykke ved.

I den kommende tid vil EU derfor undersøge blandt andet Oracles incitement til at udvikle videre på MySQL som en open source-database.

Det har tidligere været fremme, at også Suns Java-teknologi kunne få EU til at se rødt i forhold til Oracles opkøb. I sidste uge manede IDC dog dette problem til jorden, men nu er det altså tilsyneladende MySQL, der er omrdrejningspunktet for EU's bekymringer.

Flere analytikere har ellers tidligere udtalt, at netop MySQL ligefrem kan komme til at stortrives under Oracles ejerskab.

Oracle har udsendt en kort pressemeddelelse, hvori det blot konstateres, at EU vil have undersøgt handlen nærmere. Samtidig peger Oracle på, at opkøbet allerede er godkendt af de amerikanske myndigheder og af Sun-aktionærerne.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect