Adobe køber analyseselskab for 9,2 milliarder kroner

Adobe lægger 9,2 milliarder kroner på bordet for webanalyselskab. Målet er en række helt nye funktioner i Adobes produkter.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Adobe køber det børsnoterede web-analyseselskab Omniture for en samlet pris på 9,2 milliarder kroner i hårde kontanter.

Prisen for det amerikanske selskab er dermed blevet fastsat til 109,5 kroner per aktie, hvilket er 45 procent mere end den gennemsnitlige aktiekus for Omniture i de seneste 30 dage med handel på børsen, meddeler Adobe.

Omniture købte i begyndelsen af 2007 det danske webanalyse-firma, Instadia.

Webanalyse direkte på bordet

Adobe - der er kendt for multimedie-design, webudvikling og dokument-software som eksempelvis Flash, Dreamweaver og Acrobat - meddeler, at købet vil gøre det muligt for selskabet at tilføje webanalyse og optimerings-værktøjer direkte ind i dets produkter.

Det vil gøre det muligt for designere, udviklere og marketingfolk, der i dag anvender Adobe-programmer, at strømline og effektivere de måder, hvorpå de udvikler og anvender indhold og applikationer.

Hermed kan man få mere ud af sine digitale medier, hedder det.

Omniture vil blive optaget i Adobe-familien som en ny og selvstændig forretningsenhed. Omnitures nuværende koncernchef, Josh James, fortsætter som chef for Omniture-divisionen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,