Intel vil have omstødt EU's monopol-dom

Intel har anmodet EU's næsthøjeste retsinstans om at omstøde monopol-dommen fra maj i år. Intel beskylder myndighederne for at begå retslig fejl og for at sjuske med analyserne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen, som er EU's øverste myndighed i monopolsager, gav i maj Intel en rekordhøj bøde på otte milliarder kroner for at misbruge sin dominerende position i microprocessor-markedet i Europa til skade for virksomhedens eneste væsentlige konkurrent, Advanced Micro Devices (AMD).

Europa-Kommissionen pålagde Intel at stoppe med at give rabatter til pc-producenter og -forhandlere til gengæld for totale eller næsten totale eksklusivaftaler. Intel blev også pålagt at stoppe med at betale pc-producenter for at udskyde lanceringen af modeller udstyret med AMD-chip.

I Intels appel til Retten i Første Instans i Luxembourg skriver virksomheden, at Europa-Kommissionen begik retslig fejl ved at kende, at de betingede rabatter, som Intel gav, skulle være ulovlige, da det ikke lykkedes myndigheden at bevise nogen egentlig konkurrenceforvridning.

Intel beskylder ifølge den version af Intels appel, der er blevet offentliggjort af Retten i Første Instans, Europa-Kommissionen for at "undlade at udføre nogen analyse af konkurrenceforvridning."

Herudover hævder Intel, at det ikke lykkedes Europa-Kommissionen "at analysere, om Intels rabatordninger med virksomhedens kunder var implementerede på De Europæiske Fællesskabers territorium, og/eller om de havde nogen umiddelbar, væsentlig, direkte og forudsigelig effekt i De Europæiske Fællesskaber."

Synes at EU skal betale sagsomkostningerne

Europa-Kommissionen gav heller ikke de argumenter, som Intel kom med forud for domsafsigelsen i maj, en rimelig overvejelse, mener virksomheden. Myndigheden ignorerede ifølge Intel virksomhedens argument om, at AMD's ringe tilstedeværelse i visse markeder er på grund af AMD's egne utilstrækkeligheder og betyder ikke, at Intel har brudt konkurrencelovgivningen.

Udover virksomhedens anke over indholdet i dommen, så beskylder Intel Europa-Kommissionen for proceduremæssige fejl, der betød, at virksomheden ikke kunne forsvare sig selv ordentligt.

Intel beskriver bøden på otte milliarder kroner som "åbenlyst uforholdsmæssig i lyset af, at det ikke lykkes Europa-Kommissionen at påvise nogen skade på forbrugerne eller nogen konkurrenceforvridning," og anmoder Retten i Første Instans om, at Europa-Kommissionen skal betale Intels sagsomkostninger.

Der er ingen strenge tidsfrister for en appel ved Retten i Første Instans, men sagerne høres som regel inden for et år efter at være blevet indgivet, og det kan tage yderligere 18 måneder, før der falder en afgørelse fra Retten i Første Instans.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS