Intel vil have omstødt EU's monopol-dom

Intel har anmodet EU's næsthøjeste retsinstans om at omstøde monopol-dommen fra maj i år. Intel beskylder myndighederne for at begå retslig fejl og for at sjuske med analyserne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen, som er EU's øverste myndighed i monopolsager, gav i maj Intel en rekordhøj bøde på otte milliarder kroner for at misbruge sin dominerende position i microprocessor-markedet i Europa til skade for virksomhedens eneste væsentlige konkurrent, Advanced Micro Devices (AMD).

Europa-Kommissionen pålagde Intel at stoppe med at give rabatter til pc-producenter og -forhandlere til gengæld for totale eller næsten totale eksklusivaftaler. Intel blev også pålagt at stoppe med at betale pc-producenter for at udskyde lanceringen af modeller udstyret med AMD-chip.

I Intels appel til Retten i Første Instans i Luxembourg skriver virksomheden, at Europa-Kommissionen begik retslig fejl ved at kende, at de betingede rabatter, som Intel gav, skulle være ulovlige, da det ikke lykkedes myndigheden at bevise nogen egentlig konkurrenceforvridning.

Intel beskylder ifølge den version af Intels appel, der er blevet offentliggjort af Retten i Første Instans, Europa-Kommissionen for at "undlade at udføre nogen analyse af konkurrenceforvridning."

Herudover hævder Intel, at det ikke lykkedes Europa-Kommissionen "at analysere, om Intels rabatordninger med virksomhedens kunder var implementerede på De Europæiske Fællesskabers territorium, og/eller om de havde nogen umiddelbar, væsentlig, direkte og forudsigelig effekt i De Europæiske Fællesskaber."

Synes at EU skal betale sagsomkostningerne

Europa-Kommissionen gav heller ikke de argumenter, som Intel kom med forud for domsafsigelsen i maj, en rimelig overvejelse, mener virksomheden. Myndigheden ignorerede ifølge Intel virksomhedens argument om, at AMD's ringe tilstedeværelse i visse markeder er på grund af AMD's egne utilstrækkeligheder og betyder ikke, at Intel har brudt konkurrencelovgivningen.

Udover virksomhedens anke over indholdet i dommen, så beskylder Intel Europa-Kommissionen for proceduremæssige fejl, der betød, at virksomheden ikke kunne forsvare sig selv ordentligt.

Intel beskriver bøden på otte milliarder kroner som "åbenlyst uforholdsmæssig i lyset af, at det ikke lykkes Europa-Kommissionen at påvise nogen skade på forbrugerne eller nogen konkurrenceforvridning," og anmoder Retten i Første Instans om, at Europa-Kommissionen skal betale Intels sagsomkostninger.

Der er ingen strenge tidsfrister for en appel ved Retten i Første Instans, men sagerne høres som regel inden for et år efter at være blevet indgivet, og det kan tage yderligere 18 måneder, før der falder en afgørelse fra Retten i Første Instans.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S