Asger Jensby tilbage med nyt it-eventyr

Asger Jensby er i gang med et nyt erhvervs-projekt.

Artikel top billede

Han var bestyrelsesformand for IT Factory, hvor der blev svindlet for 1,2 milliarder kroner. 99 procent af omsætningen var det pure opspind.

Nu er han tilbage med et nyt it-eventyr.

Denne gang i Norge, hvor han er bosat med sin kone Eva Snare, der iøvrigt også arbejdede hos IT Factory i en periode.

Ægteparret er gået sammen med tre it-fyre, som tidligere stod for it-driften af Kongsvinger-afdelingen hos selskabet Centric.

Det skriver det norske glomdalen.no.

Asger Jensbys nye selskab, Inventive, tilbyder it-løsninger via abonnemt på internettet til små og mellemstore virksomheder.

Det forlyder, at konceptet skulle kunne halvere it-omkostningerne for virksomheder, der ellers skulle investere større beløb i egen software.

"I 2014 skal vi have en procent af det norske marked. Lykkes vi med det, bliver vi et kæmpe fyrtårn i Kongsvinger, og så kan vi tænke videre mod det svenske og danske marked," siger Asger Jensby til avisen.

Jensby i spidsen - men ikke medejer

Den norske avis skriver, at Asger Jensby står i spidsen for selskabet, men at hans kone og de tre it-fyre hver ejer 25 procent af selskabet.

Altså er Asger Jensby, der har en truende erstatningssag hængende over hovedet, ikke formel medejer.

Eva Snare er marketingschef i selskabet. Og der skulle være skudt 100.000 kroner i selskabet, der om 14 dage flytter ind i lokaler i lokalområdet.

Asger Jensby forventer på længere sigt, at virksomheden kommer til at tælle 75 ansatte, oplyser han til glomdalen.no.

"Efter granatchokket og efter elendigheden havde lagt sig, begyndte vi at tænke klart igen," siger Asger Jensby til avisen.

Flere partnere

"Vi sad på fjeldet i påsken og arbejdede med fire forrretningsideer. Det er den her, som vi foreløbig har satset på," siger han.

Ægteparret besidder selv forretnings- og markedsføringskompetencer.

"Men vi manglede nogen med teknisk kompetence," siger Asger Jesnby.

Og her kom de tre it-fyre altså ind i billedet

"Jensby har store kompetencer"

En af de tre fyre, den daglige leder Morten Risdal, ser frem til at samarbejde med Jensby, som tidligere "har opbygget store virksomheder".

"Han og Eva har stor kompetence inden for forretningsdrift, marked og strategi, så vi bliver et team, som matcher hinanden godt," siger han.

Ifølge glomdalen.no har Inventive en række partnere allerede.

Serverloft i Frankfurt skal stå forservertjenesterne. Andre partnere er Hetzner, der skal stå for internet hosting. Fjernbackup står Ahsay for. RocketTeam skal angiveligt have med websider og portaler at gøre, mens Trend Micro er garant for netsikkerheden. Endelig leverer e-conomic regnskabssystemer.

I Danmark er Asger Jensby anmeldt til politiet for at have optaget et ulovligt lån hos JMI Invest, ligesom han altså har en erstatningssag hængende over hovedet i forbindelse med IT Factory.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

    Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead End User Services

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse