Dansk Bredbånd: TDC skal aktivere fiberen

Bestyrelsesformand Svenn Dam fra Dansk Bredbånd ser gerne, at politikerne lægger pres på TDC for at aktivere teleselskabets fibernet.

Artikel top billede

Bestyrelsesformand Svenn Dam fra Dansk Bredbånd mener, at TDC grundet sin markedsposition skal aktivere sine fiberkabler og give andre adgang til dem. Foto: Dansk Bredbånd.

Fiber-fokus: I dag løber fiber parallelt sammen med kobber ud til 200.000 danske husstande. Det har TDC sørget for. Men kunderne kan kun bruge kobberet, mens fiberen er inaktiv.

TDC venter med at aktivere fiberen, indtil markedet er mere modent, lyder det fra selskabet. Sådan burde det dog ikke være, mener bestyrelsesformand Svenn Dam fra Dansk Bredbånd, der tilbyder tjenester på fibernet, og som har to elselskaber i ejerkredsen.

Han peger på, at TDC har en dominerende markedsposition, og at selskabet derfor bør tvinges til at aktivere og åbne fiberen op for andre udbydere, ligesom det er tilfældet på kobberet i dag.

"Jeg kan ikke se, hvad forskellen er, om man har kobber eller fiber. Det interessante må i den sidste ende være, at TDC har en meget, meget høj markedsandel. Politikerne må vel være ligeglade med, om det er på fiber eller kobber," siger Svenn Dam.

Ifølge bestyrelsesformanden snyder TDC kunderne for det produkt, som de helst vil have.

"TDC har muligheden for at give kunderne det her, men kunderne skal ifølge selskabet ikke have det tilbud. Som monopolist bestemmer TDC, om kunderne skal have det tilbud," siger Svenn Dam.

Han mener derfor, at politikerne bør komme på banen for at sikre, at der kommer tilbud på TDC's fiber.

"Lad os sikre, at forbrugerne får de bedst mulige tilbud på den infrastruktur, der er i Danmark. Det kan ikke gå hurtigt nok," siger Svenn Dam.

Venstre: Tvang løser ikke noget
Hos regeringspartiet Venstre er teleordfører Torsten Schack Pedersen dog meget skeptisk over for tanken om at tvinge TDC til at aktivere og åbne fibernettet. Det kan i den sidste ende få den modsatte effekt, påpeger han.

"Jeg har svært ved at se, hvordan det kan løse noget. TDC lægger det jo ikke ud til folk igen, hvis det er forfærdeligt for selskabet, at de bliver tvunget til at aktivere det. Og det er jo ikke smart, for så får vi ikke mere fiber udbredt," siger Torsten Schack Pedersen.

I stedet vælger han at se det positive i, at TDC allerede nu graver fiber ned sammen med renoveringen af de eksisterende kobberforbindelser.

"Det er fint, at de forsøger at opgradere deres net, og så må de jo selv bestemme, hvornår de vil gøre brug af det. Alternativet er, at kunderne går over til eksempelvis en WiMax- eller UMTS-forbindelse, hvis de finder tilbuddet for dårligt. Det vil så kunne presse TDC til at aktivere fiberen, hvis selskabet stadig ønsker at være konkurrencedygtigt i området," siger Venstres teleordfører.

TDC's fibernet, der omfatter 200.000 hjem, er betydeligt mindre end den konkurrerende infrastruktur, som elselskaberne har gravet ned. De seneste tal fra Dansk Energi viser, at elselskaberne har lagt fiber forbi 640.000 husstande.

De danske elselskaber planlægger at give cirka to millioner af landets 2,5 millioner husstande muligheden for at få fiberforbindelser.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse