Google udruller Wave til 100.000 brugere i dag

Der er høje forventninger til Googles kommende kommunikations- og kollaborationsværktøj, og nu er Google Wave kommet et stort skridt tættere på at være offentligt tilgængeligt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google inviterer omkring 100.000 brugere og udviklere til prøve den ny teknologi, Wave, skriver Lars Rasmussen, som er engineering manager, og Stephanie Hannon, som er group product manager hos Google, i et blogindlæg.

Disse brugere og udviklere vil få deres invitation i dag, onsdag, skriver de.

De erkender, at Google Wave, som Google løftede sløret for i maj, stadig ikke er helt klar til den brede offentlighed. Men, tilføjer de, udviklerne er nu klar til at modtage tilbagemeldinger på den nuværende arbejdsudgave af værktøjet.

"Vi har bedt nogle af de tidligere brugere om at nominere folk, de kender, til også at modtag disse tidlige invitationer - Google Wave er nemlig langt mere brugbar, hvis dine kolleger, venner og familie også bruger det," skriver Rasmussen og Hannon.

"Dette er selvfølgelig kun begyndelsen. Hvis alt går vel, vil vi snart invitere mange flere til at prøve Google Wave."

Den webbaserede applikation er designet til at konsolidere funktioner fra e-mail, instant messaging, blog, wiki, multimediehåndtering og dokumentdeling. Værktøjet vil med sin sociale netværks-lignende brugergrænseflade have fokus på samarbejde og community-anvendelse.

Læs mere:
Danskere hovedarkitekter bag ny Google-tjeneste
Mød de danske brødre bag Google Maps og Wave.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S