Google udruller Wave til 100.000 brugere i dag

Der er høje forventninger til Googles kommende kommunikations- og kollaborationsværktøj, og nu er Google Wave kommet et stort skridt tættere på at være offentligt tilgængeligt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google inviterer omkring 100.000 brugere og udviklere til prøve den ny teknologi, Wave, skriver Lars Rasmussen, som er engineering manager, og Stephanie Hannon, som er group product manager hos Google, i et blogindlæg.

Disse brugere og udviklere vil få deres invitation i dag, onsdag, skriver de.

De erkender, at Google Wave, som Google løftede sløret for i maj, stadig ikke er helt klar til den brede offentlighed. Men, tilføjer de, udviklerne er nu klar til at modtage tilbagemeldinger på den nuværende arbejdsudgave af værktøjet.

"Vi har bedt nogle af de tidligere brugere om at nominere folk, de kender, til også at modtag disse tidlige invitationer - Google Wave er nemlig langt mere brugbar, hvis dine kolleger, venner og familie også bruger det," skriver Rasmussen og Hannon.

"Dette er selvfølgelig kun begyndelsen. Hvis alt går vel, vil vi snart invitere mange flere til at prøve Google Wave."

Den webbaserede applikation er designet til at konsolidere funktioner fra e-mail, instant messaging, blog, wiki, multimediehåndtering og dokumentdeling. Værktøjet vil med sin sociale netværks-lignende brugergrænseflade have fokus på samarbejde og community-anvendelse.

Læs mere:
Danskere hovedarkitekter bag ny Google-tjeneste
Mød de danske brødre bag Google Maps og Wave.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS