Nedgang for Bing, medgang for Google

De nyeste målinger er løbet ind i den fortsatte søgemaskine-krig: Microsofts Bing mister markedsandele, mens Google langsomt vinder dem.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Søgninger på Google stod i sidste måned for 71,08 procent af alle søgninger i USA foretaget i september, fortæller internetanalysefirmaet Hitwise.

Det udgør en stigning i markedsandel for Google på en procent, rapporterer Hitwise. Googles nyeste søgemaskine-konkurrent, Bing, havde dog ikke en lige så god måned. Bing, som blev lanceret i juni, mistede fem procent af sin markedsandel i løbet af september, hvor den faldt fra 9,48 procent til 8,96 procent. Yahoo Search, som stadig er på andenpladsen, mistede tre procent og gik fra en markedsandel på 16,96 procent til en på 16,38 procent.

På fjerdepladsen ligger Ask.com, som ikke har gjort sig meget bemærket i hele konkurrence-balladen, men som i september faktisk står for den største relative stigning i markedsandel på otte procent fra 2,37 procent til 2,56 procent.

De seneste tal fra Hitwise er det andet sæt af målinger fra et analysefirma, der viser, at Bing i september for første gang er begyndt at miste markedsandel.

I sidste uge rapporterede Net Applications om, at Bing i september har haft sin første nedtur, siden den meldte sig i markedet. Net Applications' tal viste, at Bings andel af det globale søgemaskinemarked faldt fra 3,52 procent i august til 3,39 procent i september. De viste dog også, at Googles andel samtidig faldt en smule fra 88,33 procent til 83,13 procent.

Både Hitwise og Net Applications påviser således en opbremsning i, hvad der har været Bings voksende momentum. For få uger siden offentliggjorde comScore tal, der viste, at Bings markedsandel steg fra 4,5 procent til 9,3 procent fra juli til august. The Nielsen Co. offentliggjorde i sidste måned også tal, der viste, at Bings markedsandel steg med 22,1 procent fra juli til august.

Analytikerne påpeger, at sådanne udsving er typiske i store slag om markedsandele mellem store virksomheder.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S