Nedgang for Bing, medgang for Google

De nyeste målinger er løbet ind i den fortsatte søgemaskine-krig: Microsofts Bing mister markedsandele, mens Google langsomt vinder dem.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Søgninger på Google stod i sidste måned for 71,08 procent af alle søgninger i USA foretaget i september, fortæller internetanalysefirmaet Hitwise.

Det udgør en stigning i markedsandel for Google på en procent, rapporterer Hitwise. Googles nyeste søgemaskine-konkurrent, Bing, havde dog ikke en lige så god måned. Bing, som blev lanceret i juni, mistede fem procent af sin markedsandel i løbet af september, hvor den faldt fra 9,48 procent til 8,96 procent. Yahoo Search, som stadig er på andenpladsen, mistede tre procent og gik fra en markedsandel på 16,96 procent til en på 16,38 procent.

På fjerdepladsen ligger Ask.com, som ikke har gjort sig meget bemærket i hele konkurrence-balladen, men som i september faktisk står for den største relative stigning i markedsandel på otte procent fra 2,37 procent til 2,56 procent.

De seneste tal fra Hitwise er det andet sæt af målinger fra et analysefirma, der viser, at Bing i september for første gang er begyndt at miste markedsandel.

I sidste uge rapporterede Net Applications om, at Bing i september har haft sin første nedtur, siden den meldte sig i markedet. Net Applications' tal viste, at Bings andel af det globale søgemaskinemarked faldt fra 3,52 procent i august til 3,39 procent i september. De viste dog også, at Googles andel samtidig faldt en smule fra 88,33 procent til 83,13 procent.

Både Hitwise og Net Applications påviser således en opbremsning i, hvad der har været Bings voksende momentum. For få uger siden offentliggjorde comScore tal, der viste, at Bings markedsandel steg fra 4,5 procent til 9,3 procent fra juli til august. The Nielsen Co. offentliggjorde i sidste måned også tal, der viste, at Bings markedsandel steg med 22,1 procent fra juli til august.

Analytikerne påpeger, at sådanne udsving er typiske i store slag om markedsandele mellem store virksomheder.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg