Nedgang for Bing, medgang for Google

De nyeste målinger er løbet ind i den fortsatte søgemaskine-krig: Microsofts Bing mister markedsandele, mens Google langsomt vinder dem.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Søgninger på Google stod i sidste måned for 71,08 procent af alle søgninger i USA foretaget i september, fortæller internetanalysefirmaet Hitwise.

Det udgør en stigning i markedsandel for Google på en procent, rapporterer Hitwise. Googles nyeste søgemaskine-konkurrent, Bing, havde dog ikke en lige så god måned. Bing, som blev lanceret i juni, mistede fem procent af sin markedsandel i løbet af september, hvor den faldt fra 9,48 procent til 8,96 procent. Yahoo Search, som stadig er på andenpladsen, mistede tre procent og gik fra en markedsandel på 16,96 procent til en på 16,38 procent.

På fjerdepladsen ligger Ask.com, som ikke har gjort sig meget bemærket i hele konkurrence-balladen, men som i september faktisk står for den største relative stigning i markedsandel på otte procent fra 2,37 procent til 2,56 procent.

De seneste tal fra Hitwise er det andet sæt af målinger fra et analysefirma, der viser, at Bing i september for første gang er begyndt at miste markedsandel.

I sidste uge rapporterede Net Applications om, at Bing i september har haft sin første nedtur, siden den meldte sig i markedet. Net Applications' tal viste, at Bings andel af det globale søgemaskinemarked faldt fra 3,52 procent i august til 3,39 procent i september. De viste dog også, at Googles andel samtidig faldt en smule fra 88,33 procent til 83,13 procent.

Både Hitwise og Net Applications påviser således en opbremsning i, hvad der har været Bings voksende momentum. For få uger siden offentliggjorde comScore tal, der viste, at Bings markedsandel steg fra 4,5 procent til 9,3 procent fra juli til august. The Nielsen Co. offentliggjorde i sidste måned også tal, der viste, at Bings markedsandel steg med 22,1 procent fra juli til august.

Analytikerne påpeger, at sådanne udsving er typiske i store slag om markedsandele mellem store virksomheder.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S