FN: Tredje verdenskrig begynder i cyberspace

Hvem så helst kan tilrane sig stor magt på den virtuelle slagmark, uden at diplomatiet har en chance for at skabe fred, mener generalsekretær i FN-organet ITU.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Trusler om cyberkrig karakteriserede sammen med en historie om rigtig vold den pressekonference, der markerede åbningen af 'ITU Telecom World exhibition and forum' i Geneve mandag.

"Den næste verdenskrig vil begynde i cyberspace," advarede Hamadoun Touré, som er generalsekretær for 'International Telecommunication Union' (ITU), som er det FN-organ, der havde organiseret eventen.

Indledningen til sådan en utraditionel krig kan være uden for det konventionelle diplomatis kontrol, sagde han, eftersom der i cyberspace "ikke eksisterer stormagter. Ethvert individ er en stormagt."

Med en hær bestående af 'bots' eller kompromitterede computere kan næsten hvem som helst tilrane sig stor magt på den virtuelle slagmark, hvilket også er blevet demonstreret af den sidste tids mange denial-of-service angreb rundt omkring i verden.

"Vi ved fra de konventionelle krige, at den bedste måde at vinde er ved ikke at starte," sagde Hamadoun Touré.

Derfor presser ITU på for at få gennemført et ambitiøst og verdensomspændende program for cybersikkerhed og fred.

"I slutningen af næste år vil vi stå bag en global aftale mellem alle verdens lande om at beskytte borgerne online, om ikke at lægge land til cyberterrorisme og om ikke at indlede cyberangreb," sagde han.

Ungdommen skal inddrages

FN's generalsekretær, Ban Ki-moon, indledte med at udtrykke sin sorg over et alt for virkeligt angreb, nemlig selvmordsbomben der blev sprunget tidligere samme dag på et af FN's kontorer i Islamabad, Afghanistan, hvor adskillige mennesker var døde.

Da han vendte tilbage til konferencens emne, talte han meget om "den opdelte verden", hvor nogen har adgang til informationer, mens andre ikke har.

Hvis den opdeling skal forsvinde, er det vigtigt, at "vores ungdom, skaberne af innovation og forandring," bliver opmuntret til at deltage.

Der skal desuden investeres mere i infrastruktur og tjenester, hvis teknologiskellet skal udryddes - men motivet skal være profit og ikke velgørenhed, sagde Hamadoun Touré.

"I vores strategi for, hvordan verden skal samles, er der ingen brug for velgørenhed: det er ren forretning. Hvis man kommer med den rigtige forretningsplan, så vil man få investeringer," sagde han.

Telekommunikationsindustrien vil altid have investeringer, for det er en profitabel industri, sagde han. Sådan er det også i Rwanda, fortalte præsident Paul Kagame, hvor statsligt finansierede infrastruktur-projekter har tiltrukket investeringer fra kinesiske fabrikanter af netværksudstyr.

Der er blevet mindre tilgængeligt kapital, men i vores land er der et stærkt partnerskab mellem den offentlige og den private sektor, tilføjede han.

Kina investerer trods krisen og de mange uopdyrkede muligheder derhjemme fortsat meget internationalt, fortalte Wang Jianzhou, som er bestyrelsesformand og administrerende direktør for China Mobile, der også var til stede på pressekonferencen.

"Den internationale finanskrise giver stadig en del udfordringer," sagde han. På virksomhedens hjemmemarked er omsætningen fra internationale opkald faldet med 20 procent, på grund af den mindre turisme og industriel eksport, tilføjede han.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-medarbejder til sårbarhedshåndtering

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

    Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S