Sun: Java er i sikre hænder hos Oracle

Oracles megakonference OpenWorld blev skudt i gang af en presset Sun-bestyrelsesformand Scot McNealy, som trak Java-trumfen for at berolige kunderne.

Artikel top billede

Sun-stifter Scott McNealy. Arkivfoto.

San Francisco, USA: Softwareselskabet Oracle har taget den 42 kilometer lange tur fra Redwood City til San Francisco, og har vanen tro trukket folk ad gårde. Hele det indre San Francisco vrimler med konference-deltagere.

Godt 40.000 it-folk fylder så meget i storby-landskabet, at de rutinerede taxachauffører vælger at køre store omveje rundt om det centrale San Francisco.

De mange konferencedeltagere er blandt andet kommet for at se, lære og pille ved databaser, middleware og ikke mindst høre om, hvordan landet egentlig ligger med hensyn til Oracles opkøb af Sun, som EU for nylig har stukket en midlertidig kæp i hjulet for.

Første taler på Oracle-konferencen er derfor den farverige Sun-bestyrelsesformand- og -stifter Scott McNealy, der er gået på scenen i det mastodontisk store og stopfyldte Moscone-konferencecenter iført rød pullover.

"Det var nærmeste, jeg kunne komme Oracles farve i min garderobe," lyder det veloplagt fra Scott McNealy, der er på en vigtig mission med at berolige Sun-kunderne om, at Sun stadig har masser at byde på.

I en charmeoffensiv lægger han derfor ud med en af sine legendariske top 10-lister, der langer bittersødt ud efter konkurrenter som Microsoft, Apple og IBM.

Er i ingenmandsland

Da de billige grin har lagt sig, kigger en noget nervøs og presset Scott McNealy tilbage på de Sun-teknologier, som han har været mest stolt af i sine mange år hos Sun Microsystems. Han begrunder selv, hvorfor situationen er lidt akavet.

"Vi befinder os i lidt af et ingenmandsland," lyder det med henvisning til, at Sun Microsystems måske aldrig blive en del af Oracle, hvis EU forhaler Oracles Sun-opkøb af konkurrencehensyn til, at Oracles udbredte databaser og Suns open source-databaseprodukt MySQL vil være alt for markedsdominerende.

Alle hans lovprisninger om, hvor godt Sun og Oracle passer sammen i datacentret vil måske derfor værdiløse.

Samtidig skal Scott McNealy også tage hensyn til sit nuværende bagland, hvor konkurrenterne allerede har kastet sig over Sun-kunderne i forsøget på at vinde markedsandele i forvirringen om Oracle-Sun-fremtiden.

Java-fader sender stafetten videre

Scott McNeally hiver derfor sit triumfkort frem: Java-faderen James Gosling, der iført slidt, orange t-shirt og jeans skal berolige kunder og partnere om, at Java på mere end 6,5 milliarder maskiner vil være i sikre hænder hos Oracle.

Og James Gosling mener - ikke overraskende - at det næste kapitel i Java-historien tegner lovende.

"Oracle har altid været involveret i Java, og vi har fået meget fra Oracle," siger James Gosling, der på ingen måder er bekymret for, at Oracle kommer til at sidde på en ekstremt dominerende Java-position.

Men han løfter også pegefingeren:

"Oracle har måske undervurderet, hvor populært Java er, men selskabet skal nok komme efter det," lyder det fra James Gosling, der runder elegant af på sin beroligelsesmission med en slet skjult hentydning til, at Sun-folkene kommer fra en noget anden kultur end Oracle.

"Jeg har aldrig arbejdet for et software-firma, så det skal nok blive spændende."

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)