Ny Palm-smartphone i unåde over Linux-licens

Mens Palm lancerer sin nye smartphone med det tilhørende Linux-baserede styresystem, WebOS, i Europa, beskyldes selskabet for ikke at leve op til open source-licensen GPL.

Artikel top billede

Amerikanske Palm, der i denne uge lancerer sit smartphone-comeback Palm Pre, i England og Tyskland, udfordrer GPL (General Public License), der er er den licens-type, der oftest anvendes i open source-projekter.

Det mener Harald Welte, der har stiftet GPL Violations Project, der skal sikre, at software-leverandører lever op til GPL.

Sagen er den, at WebOS, der er navnet på styresystemet i Palm Pre - og kommende Palm modeller - bygger på Linux-kernen.

I et blogindlæg raser Harald Welte over, at Palm endnu ikke har frigivet den kildekode, der ligger til grund for det nyeste WebOS - sådan som selskabet ellers burde. Det gør ikke sagen bedre, at Palm også undlod dette i første omgang, da selskabet lancerede Palm Pre i USA.

"Man skulle regne med, at firmaet havde lært af sine fejl og oprettet opensource.palm.com som en side til at hoste deres kildekode i tråd med GPL og andre licenser til fri software … Samme fejl igen!" konstaterer Harald Welte i sit indlæg.

Sender advokater efter Palm

Efter at Harald Welte havde gjort Palm opmærksom på GPL-problemerne i forbindelse med lanceringen i USA, frigav Palm noget tid efter koden på denne side.

Nu er Welte imidlertid utilfreds med, at den kildekoden til den nyeste version af WebOS, version 1.1.2., endnu ikke er at finde på siden, selvom Palm nu sælger telefoner med denne software i blandt andet Tyskland.

Harald Welte peger på, at han ved, at Palm anvender redskabet OpenEmbedded, der kan automatisere hele processen med at samle den relevante kode og frigive den, så andre kan arbejde videre på den.

"Jeg har bedt mine advokater om at sende et brev til Palm, hvori det kræves, at de øjeblikkelig frigiver den komplette, tilsvarende kildekode (til de OS-versioner, der anvendes, red.)," skriver han og truer med at skride til en egentlig juridisk handling, hvis ikke Palm efterlever kravet.

Også GPL-problemer i Danmark

WebOS vakte en del opmærksomhed, da styresystemet blev lanceret på CES-messen i Las Vegas i januar sammen med den nye smartphone Palm Pre.

Brugerinterfacet er godt skruet sammen, og det Linux-baserede styresystem virker både stabilt og kraftfuldt, lød kommentarerne fra teknologi-anmelderne.

"Jeg vil gerne se flere Linux-telefoner. Men hvorfor skal de gøre alting forkert, som de kan gøre forkert. Hvorfor har de ikke nogen til at rådgive sig om at spille rent spil i forhold til de juridiske krav til den teknologi, de anvender?" skriver Harald Welte i sit blogindlæg.

Computerworld har rettet henvendelse til Palm for at høre deres svar på kritikken.

Open source-licenser brydes ofte

Også her i Danmark har lignende sager om brud på GPL-licensen været fremme.

Et eksempel er Viasat, der har solgt en satellit-modtager med software under GPL-licensen - men uden at gøre opmærksom på det og uden at andre har mulighed for at hente det anvendte kildekode.

Også Stofa og Smile Content har undladt at leve op til licenserne, og ifølge Martin von Haller Grønbæk fra advokatfirmaet Bender von Haller Dragsted er den slags sager da heller ikke usædvanlige.

"Der foregår virkelig mange overtrædelser af open source-licenserne, men når man ikke hører så meget om det, er det fordi, de næsten altid bliver løst mellem parterne," har han tidligere udtalt til Computerworld.

Se video om WebOS:

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)