Teleselskab vil bruge milliarder på at undgå selvmord

Efter mange selvmord blandt de ansatte har et europæisk teleselskab nu et særligt tilbud til en bestemt gruppe særligt udsatte medarbejdere.

Artikel top billede

De mange selvmord blandt ansatte i telekæmpen France Telecom har fået selskabet til at afsætte en milliard euro - 7,5 milliarder kroner - til initiativer, der skal dæmme op for stress og arbejdsrelaterede psykiske lidelser blandt de ansatte.

Ikke mindre end 25 af selskabets medarbejdere har begået selvmord siden begyndelsen af sidste år, efter selskabet har gennemført omfattende omstruktureringer, der har involveret både frasalg og tilkøb af forretnings-divisioner og fyring af mere end 20.000 medarbejdere.

Det har skabt stor usikkerhed blandt de ansatte, der har frygtet for deres fremtid, ligesom mange har haft svært ved at håndtere de store forandringer i deres arbejdsliv.

Det gælder ikke mindst selskabets ældre medarbejdere, hvoraf mange har tilbragt hele eller det meste af deres arbejdsliv i selskabets hidtil trygge rammer.

Derfor har France Telecom besluttet, at de 7,5 milliarder kroner skal øremærkes en særlig indsats rettet mod ansatte 57 år eller ældre. De bliver alle tilbudt at arbejde deltid på en fuldtids-løn. Det er ideen, at det kan mindske stress og usikkerhed som følge af de mange forandringer.

France Telecom har i alt godt 190.000 ansatte - heraf halvdelen i Frankrig. Selskabet har tidligere bedyret, at antallet af selvmord blandt selskabets ansatte statistisk svarer til det franske landsgennemsnit.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse