Teleselskab vil bruge milliarder på at undgå selvmord

Efter mange selvmord blandt de ansatte har et europæisk teleselskab nu et særligt tilbud til en bestemt gruppe særligt udsatte medarbejdere.

Artikel top billede

De mange selvmord blandt ansatte i telekæmpen France Telecom har fået selskabet til at afsætte en milliard euro - 7,5 milliarder kroner - til initiativer, der skal dæmme op for stress og arbejdsrelaterede psykiske lidelser blandt de ansatte.

Ikke mindre end 25 af selskabets medarbejdere har begået selvmord siden begyndelsen af sidste år, efter selskabet har gennemført omfattende omstruktureringer, der har involveret både frasalg og tilkøb af forretnings-divisioner og fyring af mere end 20.000 medarbejdere.

Det har skabt stor usikkerhed blandt de ansatte, der har frygtet for deres fremtid, ligesom mange har haft svært ved at håndtere de store forandringer i deres arbejdsliv.

Det gælder ikke mindst selskabets ældre medarbejdere, hvoraf mange har tilbragt hele eller det meste af deres arbejdsliv i selskabets hidtil trygge rammer.

Derfor har France Telecom besluttet, at de 7,5 milliarder kroner skal øremærkes en særlig indsats rettet mod ansatte 57 år eller ældre. De bliver alle tilbudt at arbejde deltid på en fuldtids-løn. Det er ideen, at det kan mindske stress og usikkerhed som følge af de mange forandringer.

France Telecom har i alt godt 190.000 ansatte - heraf halvdelen i Frankrig. Selskabet har tidligere bedyret, at antallet af selvmord blandt selskabets ansatte statistisk svarer til det franske landsgennemsnit.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S