Teleselskab vil bruge milliarder på at undgå selvmord

Efter mange selvmord blandt de ansatte har et europæisk teleselskab nu et særligt tilbud til en bestemt gruppe særligt udsatte medarbejdere.

Artikel top billede

De mange selvmord blandt ansatte i telekæmpen France Telecom har fået selskabet til at afsætte en milliard euro - 7,5 milliarder kroner - til initiativer, der skal dæmme op for stress og arbejdsrelaterede psykiske lidelser blandt de ansatte.

Ikke mindre end 25 af selskabets medarbejdere har begået selvmord siden begyndelsen af sidste år, efter selskabet har gennemført omfattende omstruktureringer, der har involveret både frasalg og tilkøb af forretnings-divisioner og fyring af mere end 20.000 medarbejdere.

Det har skabt stor usikkerhed blandt de ansatte, der har frygtet for deres fremtid, ligesom mange har haft svært ved at håndtere de store forandringer i deres arbejdsliv.

Det gælder ikke mindst selskabets ældre medarbejdere, hvoraf mange har tilbragt hele eller det meste af deres arbejdsliv i selskabets hidtil trygge rammer.

Derfor har France Telecom besluttet, at de 7,5 milliarder kroner skal øremærkes en særlig indsats rettet mod ansatte 57 år eller ældre. De bliver alle tilbudt at arbejde deltid på en fuldtids-løn. Det er ideen, at det kan mindske stress og usikkerhed som følge af de mange forandringer.

France Telecom har i alt godt 190.000 ansatte - heraf halvdelen i Frankrig. Selskabet har tidligere bedyret, at antallet af selvmord blandt selskabets ansatte statistisk svarer til det franske landsgennemsnit.

Annonce

LB Forsikring

Senior Software Engineer - Digital Enablement

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub