Teleselskab vil bruge milliarder på at undgå selvmord

Efter mange selvmord blandt de ansatte har et europæisk teleselskab nu et særligt tilbud til en bestemt gruppe særligt udsatte medarbejdere.

Artikel top billede

De mange selvmord blandt ansatte i telekæmpen France Telecom har fået selskabet til at afsætte en milliard euro - 7,5 milliarder kroner - til initiativer, der skal dæmme op for stress og arbejdsrelaterede psykiske lidelser blandt de ansatte.

Ikke mindre end 25 af selskabets medarbejdere har begået selvmord siden begyndelsen af sidste år, efter selskabet har gennemført omfattende omstruktureringer, der har involveret både frasalg og tilkøb af forretnings-divisioner og fyring af mere end 20.000 medarbejdere.

Det har skabt stor usikkerhed blandt de ansatte, der har frygtet for deres fremtid, ligesom mange har haft svært ved at håndtere de store forandringer i deres arbejdsliv.

Det gælder ikke mindst selskabets ældre medarbejdere, hvoraf mange har tilbragt hele eller det meste af deres arbejdsliv i selskabets hidtil trygge rammer.

Derfor har France Telecom besluttet, at de 7,5 milliarder kroner skal øremærkes en særlig indsats rettet mod ansatte 57 år eller ældre. De bliver alle tilbudt at arbejde deltid på en fuldtids-løn. Det er ideen, at det kan mindske stress og usikkerhed som følge af de mange forandringer.

France Telecom har i alt godt 190.000 ansatte - heraf halvdelen i Frankrig. Selskabet har tidligere bedyret, at antallet af selvmord blandt selskabets ansatte statistisk svarer til det franske landsgennemsnit.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse