Teleselskab vil bruge milliarder på at undgå selvmord

Efter mange selvmord blandt de ansatte har et europæisk teleselskab nu et særligt tilbud til en bestemt gruppe særligt udsatte medarbejdere.

Artikel top billede

De mange selvmord blandt ansatte i telekæmpen France Telecom har fået selskabet til at afsætte en milliard euro - 7,5 milliarder kroner - til initiativer, der skal dæmme op for stress og arbejdsrelaterede psykiske lidelser blandt de ansatte.

Ikke mindre end 25 af selskabets medarbejdere har begået selvmord siden begyndelsen af sidste år, efter selskabet har gennemført omfattende omstruktureringer, der har involveret både frasalg og tilkøb af forretnings-divisioner og fyring af mere end 20.000 medarbejdere.

Det har skabt stor usikkerhed blandt de ansatte, der har frygtet for deres fremtid, ligesom mange har haft svært ved at håndtere de store forandringer i deres arbejdsliv.

Det gælder ikke mindst selskabets ældre medarbejdere, hvoraf mange har tilbragt hele eller det meste af deres arbejdsliv i selskabets hidtil trygge rammer.

Derfor har France Telecom besluttet, at de 7,5 milliarder kroner skal øremærkes en særlig indsats rettet mod ansatte 57 år eller ældre. De bliver alle tilbudt at arbejde deltid på en fuldtids-løn. Det er ideen, at det kan mindske stress og usikkerhed som følge af de mange forandringer.

France Telecom har i alt godt 190.000 ansatte - heraf halvdelen i Frankrig. Selskabet har tidligere bedyret, at antallet af selvmord blandt selskabets ansatte statistisk svarer til det franske landsgennemsnit.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec