Softwarelicenserne vækker bekymring

Tema: Styring af software-licenser giver alvorligt hovedbrud - faktisk så meget, at det kan forstyrre det daglige arbejde.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Computerworld News Service: To ud af tre virksomheder i Storbritannien regner med, at bekymringer om softwarelicenserne vanskeliggør deres evne til at udrulle nye teknologier som virtualisering og software-as-a-service.

42 procent af de virksomheder, der allerede har implementeret en SaaS-løsning, har haft problemer med softwarelicenserne.

Det melder softwarestyrings-virksomheden SafeNet, som i sin undersøgelse af britiske virksomheder påviser udbredt ængstelse over licensstyring.

"Der er stor forvirring blandt Storbritanniens store virksomheder. Softwarekunderne er bekymrede for, om de har for mange licenser eller for få licenser. En hel del har simpelthen ikke nogen idé om det," siger Chris Holland, der er vice president for softwarerettigheder hos SafeNet.

Som det måske kunne forventes i en tid, hvor alle virksomheder forsøger at holde omkostningerne nede, er overlicensering den størst bekymring - over dobbelt så mange af respondenterne er mere bekymrede for at betale for meget end for at være underlicenserede, forklarer Chris Holland.

Hvor meget skal du betale hver måned?

Han fortæller, at den softwarelicens-model, der på nuværende tidspunkt bruges, gør det vanskeligt for kunderne i implementerings-fasen

"Hvis jeg var en erhvervskunde, der stod over for et stort softwarekøb, så ville jeg prioritere forudsigelighed, så jeg ville vide, hvor meget jeg sandsynligvis ville komme til at betale hver måned," siger han.

Fremkomsten af virtualisering kan dog vise sig at give en mulighed for at ruske lidt op i tingene, siger Holland.

De fleste virksomheder er tilsyneladende enige i dette synspunkt.

93 procent af de adspurgte virksomheder er ved at undersøge brugen af virtualisering, og de fleste heraf mener, at virtualisering vil forbedre tingenes tilstand - mens lige over 10 procent mener, at det blot vil gøre tingene værre.

"Det giver en mulighed for at benytte en ny praksis," siger Holland.

"Men det er nødvendigt, at softwarevirksomhederne ændrer sig. Der er på nuværende tidspunkt tre tilgange: Der er de virksomheder, der siger, at man ikke under nogen omstændigheder må køre deres software i et virtuelt miljø. Så er der de, der tillader det mod ekstra betaling. Og endelig er der de, der bare stikker en finger i hvert øre og råber 'la-la-la'."

Folk vælger at virtualisere for at spare på omkostningerne til strømforbruget, og det er her nødt til at give reelle besparelser, som ikke bliver udlignet af dyrere licenser, siger Holland.

Han forestiller sig, at software engang kan købes, som vi i dag køber en mobiltelefon. Her kan vi vælge mellem en fast månedlig pris og en forbrugstakst eller en kombination, hvor man over en vis grænse betaler efter forbrug. "Det er denne kombination mellem fleksibilitet og forudsigelighed, jeg taler om," forklarer han.

Og her er det fleksibiliteten, der er vigtig, tilføjer Holland. 77 procent af respondenterne i undersøgelsen svarer, at de prioriterer fleksibilitet højt, mens det samme antal svarer, at mindst halvdelen af deres softwarekøb besluttes ud fra licensvilkårene.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    BI-koordinator / IT & administrativ support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT Cyber- og Sikkerhedmedarbejder for Kommando og Kontrol Systemer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S