Trængte Motorola forbereder storudsalg

Den amerikanske telegigant Motorola undersøger muligheden for at frasælge en division for omkring 20 milliarder kroner.

Artikel top billede

Det står hårdt til hos den amerikanske tele- og netværksgigant Motorola, som de sidste par har leveret negative regnskaber. Ikke mindst på grund af et faldende salg af mobiltelefoner.

Virksomheden kæmper hårdt med at hænge på i kampen om det globale mobilmarked, og det har fået ledelsen i koncernen til at rejse spørgsmålet: Hvad er vores kerneforretning?

Meget tyder på, at digitalbokse til tv- og netværksudstyr ikke er en del af kerneforretningen. I dag skriver Wall Street Journal, at koncernen undersøger muligheden for at frasælge denne division.

Prisen ligger ifølge avisen i omegnen af 20 til 25 milliarder kroner, og netop netværksmarkedet er et område, som i øjeblikket er inde i en konsolideringsproces. Blandt andet har HP netop købt netværksproducenten 3Com.

Cisco, der er en af de andre store spillere i netværksmarkedet, har også for nylig været associeret med en giganthandel. Det skete, da Cisco forsøgte at købe norske Tandberg.

Motorola på retur

I sin tid var Motorola den første mobilproducent, der sendte en mobiltelefon på markedet. Og i begyndelsen af dette årti havde selskabet også en gigantsucces med mobiltelefonen Razr, der solgte mere end 100 millioner eksemplarer.

Det er dog siden hen gået ned ad bakke, og Razr er aldrig blevet fulgt op af en ny 'blockbuster', og den engang så enorme spiller på mobilscenen er i dag en mindre producent langt efter eksempelvis finske Nokia.

For nylig annoncerede Motorola, at selskabet forsøger at gøre et forsøg på at generobre mobilscenen med satsningen Droid. Det kan meget vel være det sidste skud i bøssen for mobilproducenten, hvis den skal få en fod inden for på det lukrative marked for smartphones.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S