Zepto nedjusterer - pengene vælter ud

Det går virkeligt skidt for Zepto, der nedjusterer yderligere.

Artikel top billede

Krisen for den danske hardware-producent Zepto fortsætter.

Med regnskabet for tredje kvartal i hånden nedjusterer selskabet - der holder til huse i Hedehusene ved Roskilde - forventningerne til årets samlede resultat markant.

Tidligere har selskabet ventet en omsætning på 95,8 millioner kroner. Nu nedjusterer selskabet forventningerne til omsætningen til blot 55 millioner kroner, hvilket er meget langt fra sidste års omsætning på 175 millioner kroner.

Samtidig forventer Zepto at komme ud af regnskabsåret med et underskud på 27,8 millioner kroner. Tidligere har Zepto sigtet efter et underskud på 11 millioner kroner.

Nedturen fortsætter dermed for Zepto, der ellers i foråret kiggede fortrøstningsfuldt på fremtiden efter en række tilpasninger og fyringsrunder.

Zepto blev i august overtaget af den farverige danske rigmand Karsten Ree.

Allerede inden overtagelsen stod det klart, at det krævede mere end almindeligt håndelag at få Zepto ordentligt på sporet.

Derfor iværksatte Karsten Ree og Zeptos daværende direktør, Lasse Frost, en redningsplan for selskabet. Den blev dog modtaget med delte meninger.

Samtidig erklærede Lasse Frost, at han ville give Karsten Ree arbejdsro til at få selskabet på ret køl igen.

Karsten Ree er da heller ikke tilfreds med resultatet.

"Vi må erkende, at vi fortsat ikke har opnået de forventede resultater af selskabets reorganisering samtidig med, at salget har skuffet fælt. At forventningerne til salget ikke indfries, er absolut ikke tilfredsstillende," udtaler han i en udsendt meddelelse.

Selskabet skriver, at det nu 'sonderer' mulighederne for at finde en finansiel løsning, der kan 'styrke selskabets kapitalforhold.'

Zeptos ledelse sonderer nu mulighederne for at finde en finansiel løsning, der kan styrke selskabets kapitalforhold.

Zepto fik sidste år et underskud på 15 millioner kroner på en omsætning på 175 millioner kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect