Zepto nedjusterer - pengene vælter ud

Det går virkeligt skidt for Zepto, der nedjusterer yderligere.

Artikel top billede

Krisen for den danske hardware-producent Zepto fortsætter.

Med regnskabet for tredje kvartal i hånden nedjusterer selskabet - der holder til huse i Hedehusene ved Roskilde - forventningerne til årets samlede resultat markant.

Tidligere har selskabet ventet en omsætning på 95,8 millioner kroner. Nu nedjusterer selskabet forventningerne til omsætningen til blot 55 millioner kroner, hvilket er meget langt fra sidste års omsætning på 175 millioner kroner.

Samtidig forventer Zepto at komme ud af regnskabsåret med et underskud på 27,8 millioner kroner. Tidligere har Zepto sigtet efter et underskud på 11 millioner kroner.

Nedturen fortsætter dermed for Zepto, der ellers i foråret kiggede fortrøstningsfuldt på fremtiden efter en række tilpasninger og fyringsrunder.

Zepto blev i august overtaget af den farverige danske rigmand Karsten Ree.

Allerede inden overtagelsen stod det klart, at det krævede mere end almindeligt håndelag at få Zepto ordentligt på sporet.

Derfor iværksatte Karsten Ree og Zeptos daværende direktør, Lasse Frost, en redningsplan for selskabet. Den blev dog modtaget med delte meninger.

Samtidig erklærede Lasse Frost, at han ville give Karsten Ree arbejdsro til at få selskabet på ret køl igen.

Karsten Ree er da heller ikke tilfreds med resultatet.

"Vi må erkende, at vi fortsat ikke har opnået de forventede resultater af selskabets reorganisering samtidig med, at salget har skuffet fælt. At forventningerne til salget ikke indfries, er absolut ikke tilfredsstillende," udtaler han i en udsendt meddelelse.

Selskabet skriver, at det nu 'sonderer' mulighederne for at finde en finansiel løsning, der kan 'styrke selskabets kapitalforhold.'

Zeptos ledelse sonderer nu mulighederne for at finde en finansiel løsning, der kan styrke selskabets kapitalforhold.

Zepto fik sidste år et underskud på 15 millioner kroner på en omsætning på 175 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo