Mobilt bredbånd giver GSM og NMT historisk baghjul

På mindre end tre år runder mobilt bredbånd en halv million danske abonnementer.

Artikel top billede

Foto: 3.

419.000.

Så mange danskere havde mobilt bredbånd i juni. Fortsætter udviklingen, har over en halv million danskere mobilt bredbånd inden årets udgang.

Dermed er mobilt bredbånd det hurtigst sælgende mobilprodukt, der har indtaget det danske marked. Teleanalytiker John Strand fra Strand Consult peger på, at en konkurrencedygtig pris er blandt årsagerne til det hurtige salg.

"Der er to årsager til fremgangen. For det første er prisen for at bruge det nede på et niveau, hvor en to megabit mobil bredbåndsforbindelse koster det samme som en fast bredbåndsforbindelse, plus der er et ønske hos forbrugerne om mobilitet," siger John Strand.

Den første generation af mobilnetværket herhjemme, NMT, rundede aldrig en halv million brugere. Nettet blev åbnet i Danmark i 1982, og historiske tal fra Strand Consult viser, at der i 1984 var 30.600 abonnenter tilkoblet nettet. Teknologien toppede i 1995 med 306.001 kunder.

Heller ikke den anden generation af mobiltelefoni herhjemme, GSM, kan følge med den salgshastighed, som mobilt bredbånd præsterer herhjemme. De første danske GSM-kunder gik på nettet i 1992, og det år koblede 4.610 danskere sig på nettet. I 1995 passerede teknologien en halv million kunder.

3 først med mobilt bredbånd

22. januar 2007 udsendte mobilselskabet 3 en pressemeddelelse med overskriften "Nu får danskerne ægte mobilt bredbånd hos 3". Selskabet havde udrullet et såkaldt Turbo 3G-mobilnet, der teoretisk kunne nå hastigheder på tre megabit per sekund.

Dermed skød 3 den mobile bredbåndskrig i gang herhjemme til en pris, der dengang lød på 499 kroner om måneden for den teoretiske hastighed på tre megabit i sekundet med ubegrænset forbrug.

"Mobilt bredbånd er et vendepunkt for 3G-telefoni. Den høje hastighed giver for alvor vores kunder adgang til internettet, e-mails, kontaktinformationer, forretningsapplikationer og meget mere - i hastigheder, vi kender fra hjemmet og kontoret," udtalte 3's daværende direktør for salg og marketing, Peter Krogsgaard, i 3's pressemeddelelse.

I første omgang dækkede 3's net kun Sjælland, men to måneder senere var resten af landet også dækket.

Det er således under tre år siden, at den mobile bredbåndskrig blev skudt i gang i Danmark, men alligevel vil teknologien - hvis udviklingen fortsætter - kapre mere end en halv million danske kunder inden årets udgang. Mobilt bredbånd manifesterer sig dermed som det hurtigst sælgende mobilprodukt herhjemme.

Og væksten fortsætter, vurderer John Strand, som henviser til den danske befolkningssammensætning.

"Vi skal huske på, at næsten halvdelen af alle danske husstande er befolket af singler, og mange af de her singler sætter sig ned og spørger; har jeg lyst til en fast bredbåndsforbindelse, når jeg er hjemme, eller en bredbåndsforbindelse jeg kan bruge lige gyldigt, hvor jeg er," siger han.

Ifølge ham kan en stor part af dem mere end rigeligt få deres behov dækket med de hastigheder, som mobilt bredbånd leverer.

Fra juni sidste år til juni i år blev antallet af mobile bredbåndskunder fordoblet fra 209.000 til 419.000.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension