TDC køber DONG fibernet for trecifret millionbeløb

Opdateret: TDC køber DONG fibernet, der leverer fiberoptiske forbindelser i Storkøbenhavn og Nordsjælland. Telegiganten er villig til at betale et stort millionbeløb.

Artikel top billede

TDC, der ellers i mange år har forsvarets kobberets fortræffeligheder som bredbånds-teknologi, køber nu DONG fibernet.

"TDC A/S og DONG Energy har i dag indgået aftale om TDC's køb af 100 procent af aktierne i det nyetablerede selskab Fiber Newco A/S, hvortil DONG umiddelbart forinden har overført sine aktiviteter vedrørende etablering og drift af fibernet i Storkøbenhavn og Nordsjælland," lyder det i en pressemeddelelse fra TDC.

Den samlede købspris forventes at blive på 425 millioner kroner.

Heraf skal 325 millioner betales kontant ved aftalens gennemførelse, mens den resterende del af købsprisen afhænger af de overtagne aktiviteters fremtidige resultater på markedet for privatkunder, lyder det fra TDC.

DONG beholder ejerskabet til en del af det overordnede fibernet (backbone), der anvendes til overvågning af driften på elnettet.

Fiber Newco er som led i transaktionen givet en vederlagsfri adgang til at anvende den overskydende kapacitet i denne del af nettet, forklarer TDC.

Får 146 medarbejdere med i købet

DONG Energy meddeler, at aftalen indebærer, at 146 medarbejdere vil overgå til TDC ved handelens gennemførelse.

Vilkårene for berørte medarbejdere følger lov om virksomhedsoverdragelse, skriver DONG.

"Jeg er overbevist om, at fibernettet er udgangspunkt for fremtidens kommunikationsplatform. TDC er den rette køber, idet selskabet kan være med til at give mange flere adgang til de lynhurtige bredbåndsforbindelser, digitalt tv og telefoni i høj kvalitet - kort sagt de integrerede løsninger, som kunderne
efterspørger", siger koncerndirektør Lars Clausen fra DONG Energy.

Kobber under pres

I IT- og Telestyrelsens netop offentliggjorte halvårsstatistik kan man læse, at 1,2 millioner danske husstande i dag har adgang til internettet via ADSL.

Kobberet er dog under hård konkurrence på grund af elselskabernes milliard-store fibersatsninger og det mobile 3G-bredbånd, der også buldrer frem i disse år.

Dansk Energis seneste tal fra august viser, at 150.000 danske hjem har købt et fiberabonnement. Det er 70 procent flere end samme måned året før.

Samtidig er der i dag 419.000 danskere, der har et mobilt bredbåndsabonnement hos et af landets teleselskaber, viser IT- og Telestyrelsens halvårsstatistik årets første halvår.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S