TDC køber DONG fibernet for trecifret millionbeløb

Opdateret: TDC køber DONG fibernet, der leverer fiberoptiske forbindelser i Storkøbenhavn og Nordsjælland. Telegiganten er villig til at betale et stort millionbeløb.

Artikel top billede

TDC, der ellers i mange år har forsvarets kobberets fortræffeligheder som bredbånds-teknologi, køber nu DONG fibernet.

"TDC A/S og DONG Energy har i dag indgået aftale om TDC's køb af 100 procent af aktierne i det nyetablerede selskab Fiber Newco A/S, hvortil DONG umiddelbart forinden har overført sine aktiviteter vedrørende etablering og drift af fibernet i Storkøbenhavn og Nordsjælland," lyder det i en pressemeddelelse fra TDC.

Den samlede købspris forventes at blive på 425 millioner kroner.

Heraf skal 325 millioner betales kontant ved aftalens gennemførelse, mens den resterende del af købsprisen afhænger af de overtagne aktiviteters fremtidige resultater på markedet for privatkunder, lyder det fra TDC.

DONG beholder ejerskabet til en del af det overordnede fibernet (backbone), der anvendes til overvågning af driften på elnettet.

Fiber Newco er som led i transaktionen givet en vederlagsfri adgang til at anvende den overskydende kapacitet i denne del af nettet, forklarer TDC.

Får 146 medarbejdere med i købet

DONG Energy meddeler, at aftalen indebærer, at 146 medarbejdere vil overgå til TDC ved handelens gennemførelse.

Vilkårene for berørte medarbejdere følger lov om virksomhedsoverdragelse, skriver DONG.

"Jeg er overbevist om, at fibernettet er udgangspunkt for fremtidens kommunikationsplatform. TDC er den rette køber, idet selskabet kan være med til at give mange flere adgang til de lynhurtige bredbåndsforbindelser, digitalt tv og telefoni i høj kvalitet - kort sagt de integrerede løsninger, som kunderne
efterspørger", siger koncerndirektør Lars Clausen fra DONG Energy.

Kobber under pres

I IT- og Telestyrelsens netop offentliggjorte halvårsstatistik kan man læse, at 1,2 millioner danske husstande i dag har adgang til internettet via ADSL.

Kobberet er dog under hård konkurrence på grund af elselskabernes milliard-store fibersatsninger og det mobile 3G-bredbånd, der også buldrer frem i disse år.

Dansk Energis seneste tal fra august viser, at 150.000 danske hjem har købt et fiberabonnement. Det er 70 procent flere end samme måned året før.

Samtidig er der i dag 419.000 danskere, der har et mobilt bredbåndsabonnement hos et af landets teleselskaber, viser IT- og Telestyrelsens halvårsstatistik årets første halvår.

Csis Security Group A/S

Content Marketing Manager & Strategist

Københavnsområdet

KMD A/S

Technical Solutions Architect

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Support Lead

Københavnsområdet

PensionDanmark

Automation Developer til Team Process Automation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S