Helge Sander vil privatisere IT-Universitetet

Når vi nu har private folkeskoler og gymnasier, hvorfor skal vi så ikke også have et privat universitet? Den ligning prøver landets videnskabsminister, Helge Sander (V), i øjeblikket at få til at gå op.

Artikel top billede

Danmarks minister for videnskab, teknologi og udvikling, Helge Sander (V), vil gøre IT-Universitetet til landets første private universitet.

I et indlæg til Computerworld skriver Helge Sander (V), at IT-universitetet meget vel kan blive Danmarks første private universitet.

IT-Universitetet er ifølge ministeren særligt velegnet til at gennemgå en privatisering.

En gennemgang af de danske universiteter foretaget af et internationalt evalueringspanel har nemlig vist, at IT-Universitetet vil kunne drage fordel af tættere samarbejde med internationale partnere.

En af de privatiseringsmodeller, der bliver nævnt, er, at ejerskabet helt eller delvist overgår til et konsortium af kapitalstærke og it-videnstunge virksomheder.

Tradition med blandingsformer

Helge Sander mener, at eftersom vi allerede har tradition for blandingsformer med hensyn til finansiering af private folkeskoler og gymnasier, så ligger det lige til højrebenet at overføre modellen til universitetsområdet.

Dermed bliver der åbnet op for, at IT-Universitetet skal kunne tage brugerbetaling for fremtidens it-uddannelser.

En privatisering vil give større frihed og tilføre universitetet merværdi i form af nye private investeringer og attraktive tilbud til udenlandske forskere og studerende. Det mener Helge Sander, og allerede nu opfordrer han danskerne til at afvise den skræmmekampagne, som privatiseringsønsket vil blive mødt af.

Læs Helge Sanders indlæg her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job