Helge Sander vil privatisere IT-Universitetet

Når vi nu har private folkeskoler og gymnasier, hvorfor skal vi så ikke også have et privat universitet? Den ligning prøver landets videnskabsminister, Helge Sander (V), i øjeblikket at få til at gå op.

Artikel top billede

Danmarks minister for videnskab, teknologi og udvikling, Helge Sander (V), vil gøre IT-Universitetet til landets første private universitet.

I et indlæg til Computerworld skriver Helge Sander (V), at IT-universitetet meget vel kan blive Danmarks første private universitet.

IT-Universitetet er ifølge ministeren særligt velegnet til at gennemgå en privatisering.

En gennemgang af de danske universiteter foretaget af et internationalt evalueringspanel har nemlig vist, at IT-Universitetet vil kunne drage fordel af tættere samarbejde med internationale partnere.

En af de privatiseringsmodeller, der bliver nævnt, er, at ejerskabet helt eller delvist overgår til et konsortium af kapitalstærke og it-videnstunge virksomheder.

Tradition med blandingsformer

Helge Sander mener, at eftersom vi allerede har tradition for blandingsformer med hensyn til finansiering af private folkeskoler og gymnasier, så ligger det lige til højrebenet at overføre modellen til universitetsområdet.

Dermed bliver der åbnet op for, at IT-Universitetet skal kunne tage brugerbetaling for fremtidens it-uddannelser.

En privatisering vil give større frihed og tilføre universitetet merværdi i form af nye private investeringer og attraktive tilbud til udenlandske forskere og studerende. Det mener Helge Sander, og allerede nu opfordrer han danskerne til at afvise den skræmmekampagne, som privatiseringsønsket vil blive mødt af.

Læs Helge Sanders indlæg her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job