Telmore køber mobilselskabet M1

Opdateret: M1 bliver i dag en del af TDC-koncernen, fordi datterselskabet Telmore har købt M1.

Artikel top billede

Administrerende direktør i Telmore, Allan Christiansen, bliver bestyrelsesformand i M1. Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Konsolideringen på det danske telemarked fortsætter.

I dag meddeler Telmore, der er ejet af TDC, at selskabet køber mobilselskabet M1, der har over 100.000 kunder.

"M1 har haft følere ude i markedet gennem en virksomhedsmægler, og vi har af flere grunde vist interesse og nu indgået en aftale," siger administrerende direktør Allan Christiansen i Telmore.

"M1 bygger på samme netværk som os, kunderne kan beholde deres SIM-kort, vi bevæger os i præcis samme online-verden og M1 passer fint ind som vækst i vores forretningskoncept," udtaler han videre i en pressemeddelelse.

Samtidig indtræder Allan Christiansen indtræder som ny bestyrelsesformand i M1, som omsætter for over 100 millioner kroner årligt.

M1 har hovedsæde i Aalborg, og selskabet stod tilbage som det sidste større uafhængige mobilselskab, efter at Telenor tidligere på året købte Frank Rasmussens BiBoB.

Det nordjyske mobilselskab har 20 ansatte, og ifølge pressemeddelelsen fra Telmore er virksomhed et godt geografisk supplement til Telmore, der har kontorer i Taastrup.

"Vi glæder os til at vokse med endnu flere kunder sammen med M1. Vi har en rigtig god dialog med vores nye nordjyske kolleger, og glæder os til at være med til at udvikle M1 videre," siger Allan Christiansen videre i pressemeddelelsen.

Sælger til en halv milliard

Med dagens køb vokser Telmore, men samtidig medfører købet også, at M1-kunderne bliver fastholdt i TDC's mobilnetværk. Dermed vil de også i fremtiden generere omsætning i teleselskabets net.

Parterne ønsker ikke at oplyse prisen for dagens aftale, men Telenor betalte i maj 93 millioner kroner for mobilselskabet BiBoB. Dengang havde BiBoB cirka 70.000 kunder, hvilket altså er mindst 30.000 færre end i M1's kundebase.

Computerworld spurgte dengang Mads Veiby, der er administrerende direktør i M1, om M1 ville blive det næste selskab, som blev købt op.

Kunne TDC være en interessant køber for jer?

"Det er nok bedre, at du spørger TDC om det. Men det vil jeg da tro, for vi er et attraktivt selskab, og det er vi også for alle mulige andre, for det har vi været i mange år. Jeg har ikke noget konkret at forholde mig til, men hvis beløbet bliver stort nok, vil man naturligvis altid kigge på det," fortalte Mads Veiby.

Han nævnte dengang et stort beløb:

"Det er svært at spå om fremtiden, men jeg sagde engang, da vi fik Gazelle-prisen, at jeg godt ville holde et møde med den første, der gerne betaler en halv milliard kroner," sagde Mads Veiby.

Det seneste regnskab fra M1 viste et overskud på lidt over en halv million kroner før skat.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse