TDC udbetaler seks milliarder kroner til ejere

Bestyrelsen i Danmarks største teleselskab har besluttet at belønne selskabets ejere.

Artikel top billede

TDC solgte for nylig ud af sin schweiziske forretning. Det giver luft til at udbetale et udbytte til selskabets aktionærer, beretter finansdirektør Jesper Ovesen fra TDC. Foto: Simon Knudsen. (Foto: Simon Knudsen)

Det er ikke den 24. december endnu, men i dag uddeler bestyrelsen i TDC alligevel julegaver.

Således meddeler TDC, at virksomheden udlodder seks milliarder kroner til selskabets ejere, som hovedsageligt er de fem kapitalfonde, der sidder på cirka 88 procent af TDC-aktierne.

Ifølge selskabet finder betalingen sted nu, fordi TDC for nylig solgte ud af sin forretning i Schweiz, da TDC's schweiziske teleselskab, Sunrise, blev fusioneret med Orange.

"TDC genererer et stabilt cash flow. Samtidig betyder aftalen om et delvist salg af Sunrise, at vi har udsigt til at få et provenu i størrelsesordenen 11 milliarder kroner. Det giver TDC en solid finansiel situation, der gør os i stand til at udbetale et ekstraordinært udbytte til vore aktionærer," forklarer TDC's finansdirektør, Jesper Ovesen, i en pressemeddelelse.

Udbetalingsdato rykket

Normalt bliver udbyttet ellers udloddet i forbindelse med den ordinære generalforsamling, som finder sted i marts. Men i år har bestyrelsen altså besluttet, at udlodningen sker før tid, mens der ikke finder en udlodning sted i marts.

I samme pressemeddelelse meddeler selskabet, at de resterende indtægter fra Sunrise-salget bliver brugt til at nedbringe TDC's gæld.

De fem kapitalfonde, der ejer hovedparten af TDC, oplyste for nylig, at de nu undersøger mulighederne for at sælge TDC.

Koncernen skriver i dagens pressemeddelelse, at fremrykningen af udlodningen "sker ligeledes som en del af optimeringen af TDC's kapitalstruktur."

TDC gennemfører udbetalingen 23. december.

Læs mere om TDC's ejere her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S