TDC udbetaler seks milliarder kroner til ejere

Bestyrelsen i Danmarks største teleselskab har besluttet at belønne selskabets ejere.

Artikel top billede

TDC solgte for nylig ud af sin schweiziske forretning. Det giver luft til at udbetale et udbytte til selskabets aktionærer, beretter finansdirektør Jesper Ovesen fra TDC. Foto: Simon Knudsen. (Foto: Simon Knudsen)

Det er ikke den 24. december endnu, men i dag uddeler bestyrelsen i TDC alligevel julegaver.

Således meddeler TDC, at virksomheden udlodder seks milliarder kroner til selskabets ejere, som hovedsageligt er de fem kapitalfonde, der sidder på cirka 88 procent af TDC-aktierne.

Ifølge selskabet finder betalingen sted nu, fordi TDC for nylig solgte ud af sin forretning i Schweiz, da TDC's schweiziske teleselskab, Sunrise, blev fusioneret med Orange.

"TDC genererer et stabilt cash flow. Samtidig betyder aftalen om et delvist salg af Sunrise, at vi har udsigt til at få et provenu i størrelsesordenen 11 milliarder kroner. Det giver TDC en solid finansiel situation, der gør os i stand til at udbetale et ekstraordinært udbytte til vore aktionærer," forklarer TDC's finansdirektør, Jesper Ovesen, i en pressemeddelelse.

Udbetalingsdato rykket

Normalt bliver udbyttet ellers udloddet i forbindelse med den ordinære generalforsamling, som finder sted i marts. Men i år har bestyrelsen altså besluttet, at udlodningen sker før tid, mens der ikke finder en udlodning sted i marts.

I samme pressemeddelelse meddeler selskabet, at de resterende indtægter fra Sunrise-salget bliver brugt til at nedbringe TDC's gæld.

De fem kapitalfonde, der ejer hovedparten af TDC, oplyste for nylig, at de nu undersøger mulighederne for at sælge TDC.

Koncernen skriver i dagens pressemeddelelse, at fremrykningen af udlodningen "sker ligeledes som en del af optimeringen af TDC's kapitalstruktur."

TDC gennemfører udbetalingen 23. december.

Læs mere om TDC's ejere her.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S