TDC udbetaler seks milliarder kroner til ejere

Bestyrelsen i Danmarks største teleselskab har besluttet at belønne selskabets ejere.

Artikel top billede

TDC solgte for nylig ud af sin schweiziske forretning. Det giver luft til at udbetale et udbytte til selskabets aktionærer, beretter finansdirektør Jesper Ovesen fra TDC. Foto: Simon Knudsen. (Foto: Simon Knudsen)

Det er ikke den 24. december endnu, men i dag uddeler bestyrelsen i TDC alligevel julegaver.

Således meddeler TDC, at virksomheden udlodder seks milliarder kroner til selskabets ejere, som hovedsageligt er de fem kapitalfonde, der sidder på cirka 88 procent af TDC-aktierne.

Ifølge selskabet finder betalingen sted nu, fordi TDC for nylig solgte ud af sin forretning i Schweiz, da TDC's schweiziske teleselskab, Sunrise, blev fusioneret med Orange.

"TDC genererer et stabilt cash flow. Samtidig betyder aftalen om et delvist salg af Sunrise, at vi har udsigt til at få et provenu i størrelsesordenen 11 milliarder kroner. Det giver TDC en solid finansiel situation, der gør os i stand til at udbetale et ekstraordinært udbytte til vore aktionærer," forklarer TDC's finansdirektør, Jesper Ovesen, i en pressemeddelelse.

Udbetalingsdato rykket

Normalt bliver udbyttet ellers udloddet i forbindelse med den ordinære generalforsamling, som finder sted i marts. Men i år har bestyrelsen altså besluttet, at udlodningen sker før tid, mens der ikke finder en udlodning sted i marts.

I samme pressemeddelelse meddeler selskabet, at de resterende indtægter fra Sunrise-salget bliver brugt til at nedbringe TDC's gæld.

De fem kapitalfonde, der ejer hovedparten af TDC, oplyste for nylig, at de nu undersøger mulighederne for at sælge TDC.

Koncernen skriver i dagens pressemeddelelse, at fremrykningen af udlodningen "sker ligeledes som en del af optimeringen af TDC's kapitalstruktur."

TDC gennemfører udbetalingen 23. december.

Læs mere om TDC's ejere her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job