It afløser checkhæftet inden for fem år

Checkhæftet er på vej i skraldespanden i Danmark, efter betalingsformen har haft 350 år på bagen. Også en anden kendt betalingsform kan være på vej ud i kulden.

Artikel top billede

Tiderne med et checkhæfte og indbetaling med checks er ved at være forbi i Danmark.

Det vurderer finanssektorens brancheforening Finansrådet, som løbende evaluerer danskernes betalingsmetoder.

Årsagen til afskeden med det rektangulære betalingspapir er, at der simpelthen er et forsvindende antal checkbrugere sammenholdt med, at håndteringen er bøvlet for bankerne.

"Elektronisk betaling er billigt og effektivt, og derfor ser vi en tendens til, at checkbetalingerne forsvinder. Vi vil hellere have fulde elektroniske løsninger, så vi ikke bruger ressourcer på at flytte papir," siger underdirektør Tina Füssel fra Finansrådet.

"Inden for fem år vil det næppe være muligt at betale med checks mere," fortsætter hun.

Hun forklarer, at bankerne ikke fysisk flytter papircheckene mellem afdelingerne, men det derimod foregår maskinelt. Alligevel bliver en check manuelt afleveret og skal håndteres af en bankansat.

Stejlt fald i checkbetalinger

Finansrådet oplyser, at der for ti år siden årligt blev indbetalt cirka 100 millioner checks i Danmark. Det tal ligger i 2009 på omkring 10 millioner.

Inden 2015 det givetvis være forbi med betalingsformen.

I eksempelvis England arbejder finanssektoren med at udfase checkhæftet i 2018, efter checkbetalingerne har været mulige i snart 350 år, oplyser BBC.

De engelske banker arbejder derfor på at finde alternative betalingsformer som eksempelvis trådløse betalinger med chips. Der har dog været luftet bekymringer om, at ældre medborgere også skal kunne benytte sig af de betalingsløsninger.

"Vi skal nok nå at indhente finanssektoren i England," bedyrer Tina Füssel.

Papiret bliver fyret

Udover checkens farvel til de danske bankskranker kigger Finansrådet blandt andet også på indbetalingskort i banker og posthuse som et muligt levn fra den analoge tidsalder.

Indbetalingskortene, som i de seneste år er blevet pålagt større gebyrer for kunderne, er omgærdet af samme problematik som checkhæfterne. De er lavet af papir, og skal derfor håndteres manuelt af en medarbejder i banken eller på posthuset.

"Der sidder jo en person i banken, der skal udføre et arbejde. Den person skal have løn, og det betaler kunderne for," lyder ræsonnementet fra Tina Füssel om, hvorfor girokortet også kan være på vej i skraldespanden.

Hun understreger dog, at der ikke er aktuelle planer om at skrotte betalingsformen, selv om der inden for de seneste mange år har været en kraftig vækst i folk, der betaler via deres netbanker.

"Megatrenden er jo, at papiret forsvinder til fordel fra elektroniske overførsler. Det er nemmere og billigere for både banker og kunder," siger hun.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S