Performance-problemer forsinker Visual Studio

Microsoft udskyder udsendelsen, der oprindeligt var planlagt til marts 2010.

Artikel top billede

Computerworld News Service: På grund af performance-problemer har Microsoft besluttet sig for at udvide beta-test perioden for udviklingsplatformen Visual Studio 2010.

Det vil komme til at udskyde udsendelsen fra den planlagte dato 22. marts 2010 og nogle uger ind i fremtiden.

Visual Studio 2010 beta 2 og den tilhørende .Net Framework 4 programmeringsplatform udkom i oktober i år.

Problemer med performance

Baggrunden for forsinkelsen: Performance-problemer, der er blevet identificeret af beta-testere, skriver S. Somasegar, der er senior vice president for Microsofts udvikler-division, i et blogindlæg:

"I har… givet os feedback om performance-problemer, særligt i forhold til nogle få nøgle-scenarier der handler om brugen af den virtuelle hukommelse. Som I måske har lagt mærke til, så har vi forbedret ydelsen betydeligt i perioden mellem beta 1 og beta 2. Baseret på hvad vi har hørt, så kræver det stadig mere arbejde. I løbet af de sidste par måneder har vores hold af ingeniører kæmpet hårdt for at forbedre ydelsen."

Endnu en midlertidig udgivelse på vej

Microsoft har derfor udvidet beta-perioden, så den nu kommer til at inkludere endnu en midlertidig udgivelse, nemlig en release candidate, der vil blive gjort offentligt tilgængelig i februar næste år, tilføjer han

"Holdet bag Visual Studio har brug for lidt længere tid til at nå at reagere på feedback, inden den endelige udgivelse kan bygges. Derfor flytter vi lanceringen af Visual Studio 2010 og .Net Framework et par uger," siger han.

Det er planen, at Visual Studio 2010 skal hjælpe til i udviklingen af Microsoft SharePoint-baserede samarbejdsapplikationer.

Det forlyder desuden, at den vil inkludere en nedbarberet udgave af SDK og interoperabilitet mellem Visual Basic c# og dynamiske sprog.

Andre features inkluderer den såkaldte 'historical debugging', Silverlight applikationsudvikling og mulighed for Windows Presentation Foundation til IDE.

2010-versionen af Visual Studio er desuden positioneret som en platform til brug i udviklingen af Windows 7 og cloud-platformen Windows Azure.

Det understøtter desuden software-processer med Microsofts Team Foundation Server til håndtering af applikations-livscyklus. Der er desuden planlagt understøttelse af flere skærme på en gang.

.Net Framework 4 vil indeholde SharePoint-features og fylde mindre.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job