Sharp og RIM beskyldes for patentkrænkelse

Kontrolsignaler, skarpe gråtoner og forbedret billedkvalitet på LCD tv er nogle af overskrifterne i Samsungs seneste anklage om overtrædelse af patent-rettigheder.

Artikel top billede

Gråtoner er ikke bare sort/hvid og alt derimellem. Samsung Electronics har for eksempel patent på "frembringelse af billeder i høj kvalitet på LCD-display i gråtoner". Modelfoto.

Computerworld News Service: U.S. International Trade Commission (ITC) har besluttet at undersøge anklagerne mod henholdsvis Sharp og Research In Motion (RIM), der begge beskyldes for patentkrænkelse.

Klagemålet mod Sharp (337-TA-699) [pdf] er indgivet af Samsung Electronics, som påstår, at LCD-paneler og -moduler produceret af japanske Sharp krænker Samsungs immaterielle rettigheder. Det drejer sig om patenter, der dækker frembringelse af billeder i høj kvalitet på LCD-display i gråtoner (U.S. Patent nr. 5.844.533), kontrolsignaler i LCD-paneler (U.S. Patent nr. 6.888.585) samt en teknik til at forbedre billedkvaliteten (U.S. Patent nr. 7.436.479).

Samsung påstår, at adskillige Aquos LCD-tv på 40 og 46 tommer krænker de nævnte patenter og anmoder ITC om at standse USA's import af disse fjernsyn.

Samsung indgav klagemålet 1. december, under en uge efter ITC fældede dom i en lignende sag om LCD-patenter mellem de to virksomheder. I den netop afgjorte sag påstod Sharp, at Samsung krænkede adskillige af virksomhedens patenter, og ITC's dom faldt ud til Sharps fordel.

Klagemålet mod RIM (337-TA-697) [pdf] er indgivet af Prism Technologies, der opkøber patenter relateret til internetsikkerhed og e-handel.

Dette klagemål handler om et enkelt patent, der dækker en metode til at kontrollere adgangen til elektronisk lagret data ved hjælp af en autentifikationsserver (U.S. Patent nr. 7.290.288). Prism Technologies påstår, at RIM's smartphone, BlackBerry, samt relateret software krænker dette patent.

ITC har påbegyndt en undersøgelse, hvor en dommer i første omgang vil afsige en foreløbig dom efter en høring. Begge sagsøgere har anmodet ITC om at udstede kendelse om øjeblikkelig ophør af krænkelserne, såfremt der dømmes til fordel for sagsøgerne.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S