Sharp og RIM beskyldes for patentkrænkelse

Kontrolsignaler, skarpe gråtoner og forbedret billedkvalitet på LCD tv er nogle af overskrifterne i Samsungs seneste anklage om overtrædelse af patent-rettigheder.

Artikel top billede

Gråtoner er ikke bare sort/hvid og alt derimellem. Samsung Electronics har for eksempel patent på "frembringelse af billeder i høj kvalitet på LCD-display i gråtoner". Modelfoto.

Computerworld News Service: U.S. International Trade Commission (ITC) har besluttet at undersøge anklagerne mod henholdsvis Sharp og Research In Motion (RIM), der begge beskyldes for patentkrænkelse.

Klagemålet mod Sharp (337-TA-699) [pdf] er indgivet af Samsung Electronics, som påstår, at LCD-paneler og -moduler produceret af japanske Sharp krænker Samsungs immaterielle rettigheder. Det drejer sig om patenter, der dækker frembringelse af billeder i høj kvalitet på LCD-display i gråtoner (U.S. Patent nr. 5.844.533), kontrolsignaler i LCD-paneler (U.S. Patent nr. 6.888.585) samt en teknik til at forbedre billedkvaliteten (U.S. Patent nr. 7.436.479).

Samsung påstår, at adskillige Aquos LCD-tv på 40 og 46 tommer krænker de nævnte patenter og anmoder ITC om at standse USA's import af disse fjernsyn.

Samsung indgav klagemålet 1. december, under en uge efter ITC fældede dom i en lignende sag om LCD-patenter mellem de to virksomheder. I den netop afgjorte sag påstod Sharp, at Samsung krænkede adskillige af virksomhedens patenter, og ITC's dom faldt ud til Sharps fordel.

Klagemålet mod RIM (337-TA-697) [pdf] er indgivet af Prism Technologies, der opkøber patenter relateret til internetsikkerhed og e-handel.

Dette klagemål handler om et enkelt patent, der dækker en metode til at kontrollere adgangen til elektronisk lagret data ved hjælp af en autentifikationsserver (U.S. Patent nr. 7.290.288). Prism Technologies påstår, at RIM's smartphone, BlackBerry, samt relateret software krænker dette patent.

ITC har påbegyndt en undersøgelse, hvor en dommer i første omgang vil afsige en foreløbig dom efter en høring. Begge sagsøgere har anmodet ITC om at udstede kendelse om øjeblikkelig ophør af krænkelserne, såfremt der dømmes til fordel for sagsøgerne.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S