Sharp og RIM beskyldes for patentkrænkelse

Kontrolsignaler, skarpe gråtoner og forbedret billedkvalitet på LCD tv er nogle af overskrifterne i Samsungs seneste anklage om overtrædelse af patent-rettigheder.

Artikel top billede

Gråtoner er ikke bare sort/hvid og alt derimellem. Samsung Electronics har for eksempel patent på "frembringelse af billeder i høj kvalitet på LCD-display i gråtoner". Modelfoto.

Computerworld News Service: U.S. International Trade Commission (ITC) har besluttet at undersøge anklagerne mod henholdsvis Sharp og Research In Motion (RIM), der begge beskyldes for patentkrænkelse.

Klagemålet mod Sharp (337-TA-699) [pdf] er indgivet af Samsung Electronics, som påstår, at LCD-paneler og -moduler produceret af japanske Sharp krænker Samsungs immaterielle rettigheder. Det drejer sig om patenter, der dækker frembringelse af billeder i høj kvalitet på LCD-display i gråtoner (U.S. Patent nr. 5.844.533), kontrolsignaler i LCD-paneler (U.S. Patent nr. 6.888.585) samt en teknik til at forbedre billedkvaliteten (U.S. Patent nr. 7.436.479).

Samsung påstår, at adskillige Aquos LCD-tv på 40 og 46 tommer krænker de nævnte patenter og anmoder ITC om at standse USA's import af disse fjernsyn.

Samsung indgav klagemålet 1. december, under en uge efter ITC fældede dom i en lignende sag om LCD-patenter mellem de to virksomheder. I den netop afgjorte sag påstod Sharp, at Samsung krænkede adskillige af virksomhedens patenter, og ITC's dom faldt ud til Sharps fordel.

Klagemålet mod RIM (337-TA-697) [pdf] er indgivet af Prism Technologies, der opkøber patenter relateret til internetsikkerhed og e-handel.

Dette klagemål handler om et enkelt patent, der dækker en metode til at kontrollere adgangen til elektronisk lagret data ved hjælp af en autentifikationsserver (U.S. Patent nr. 7.290.288). Prism Technologies påstår, at RIM's smartphone, BlackBerry, samt relateret software krænker dette patent.

ITC har påbegyndt en undersøgelse, hvor en dommer i første omgang vil afsige en foreløbig dom efter en høring. Begge sagsøgere har anmodet ITC om at udstede kendelse om øjeblikkelig ophør af krænkelserne, såfremt der dømmes til fordel for sagsøgerne.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS