Derfor bliver Apples nye tablet-computer dyr

Alt tyder på, at Apple er på trapperne med en stor tablet-pc. Men prisen bliver høj. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mens store dele af teknologi-verdenen venter i spænding på Apples angiveligt kommende tablet-computer, er én ting sikkert og vist: Kommer Apple med en tablet-computer med en 10-tommer berøringsfølsom skærm, bliver den ikke billig.

I forvejen koster ny-udviklede Apple-produkter altid kassen, og det er helt utænkeligt, at en kommende tablet-computer (som ifølge blogosfæren kommer til at hedde iSlate) ikke vil følge denne policy.

Skærmen koster

Et af de mere håndfaste argumenter for, at prisen bliver høj, kommer fra selskabet NextWindow, der producerer touch-screens for blandt andre Dell, HP og Sony.

Ifølge NextWindow koster en berøringsfølsom skærm på 10 tommer nemlig i sig selv kassen.

Det regnes for højst sandsynligt, at Apple vil præsentere det nye apparat. Tidligere har Wall Street Journal skrevet, at Apple planlægger præsentationen af "et stort nyt produkt 27. januar," og at pris-målet er under 1.000 dollar.

Gør Apple, som Apple plejer, betyder det, at prisen bliver 999 dollar - eller knap 5.200 kroner - på det amerikanske marked.

I en analyse fra Barclays fra sidste uge vurderes det, at Apple kan sælge mindst en million tablet-computer om året, og at en tablet-computer har potentialet til at blive en af Apples helt store sællerter over tid.

Ifølge analysehuset Retrevo kræver det dog, at prisen kommer ned i nærheden af 600 dollar - 3.000 kroner.

I dette prisleje vil rigtigt mange pc-brugere nemlig kunne fristes til at skifte til Apple, mener Retrevo.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S