Derfor bliver Apples nye tablet-computer dyr

Alt tyder på, at Apple er på trapperne med en stor tablet-pc. Men prisen bliver høj. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mens store dele af teknologi-verdenen venter i spænding på Apples angiveligt kommende tablet-computer, er én ting sikkert og vist: Kommer Apple med en tablet-computer med en 10-tommer berøringsfølsom skærm, bliver den ikke billig.

I forvejen koster ny-udviklede Apple-produkter altid kassen, og det er helt utænkeligt, at en kommende tablet-computer (som ifølge blogosfæren kommer til at hedde iSlate) ikke vil følge denne policy.

Skærmen koster

Et af de mere håndfaste argumenter for, at prisen bliver høj, kommer fra selskabet NextWindow, der producerer touch-screens for blandt andre Dell, HP og Sony.

Ifølge NextWindow koster en berøringsfølsom skærm på 10 tommer nemlig i sig selv kassen.

Det regnes for højst sandsynligt, at Apple vil præsentere det nye apparat. Tidligere har Wall Street Journal skrevet, at Apple planlægger præsentationen af "et stort nyt produkt 27. januar," og at pris-målet er under 1.000 dollar.

Gør Apple, som Apple plejer, betyder det, at prisen bliver 999 dollar - eller knap 5.200 kroner - på det amerikanske marked.

I en analyse fra Barclays fra sidste uge vurderes det, at Apple kan sælge mindst en million tablet-computer om året, og at en tablet-computer har potentialet til at blive en af Apples helt store sællerter over tid.

Ifølge analysehuset Retrevo kræver det dog, at prisen kommer ned i nærheden af 600 dollar - 3.000 kroner.

I dette prisleje vil rigtigt mange pc-brugere nemlig kunne fristes til at skifte til Apple, mener Retrevo.

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Routing & Switching

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S