Derfor bliver Apples nye tablet-computer dyr

Alt tyder på, at Apple er på trapperne med en stor tablet-pc. Men prisen bliver høj. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mens store dele af teknologi-verdenen venter i spænding på Apples angiveligt kommende tablet-computer, er én ting sikkert og vist: Kommer Apple med en tablet-computer med en 10-tommer berøringsfølsom skærm, bliver den ikke billig.

I forvejen koster ny-udviklede Apple-produkter altid kassen, og det er helt utænkeligt, at en kommende tablet-computer (som ifølge blogosfæren kommer til at hedde iSlate) ikke vil følge denne policy.

Skærmen koster

Et af de mere håndfaste argumenter for, at prisen bliver høj, kommer fra selskabet NextWindow, der producerer touch-screens for blandt andre Dell, HP og Sony.

Ifølge NextWindow koster en berøringsfølsom skærm på 10 tommer nemlig i sig selv kassen.

Det regnes for højst sandsynligt, at Apple vil præsentere det nye apparat. Tidligere har Wall Street Journal skrevet, at Apple planlægger præsentationen af "et stort nyt produkt 27. januar," og at pris-målet er under 1.000 dollar.

Gør Apple, som Apple plejer, betyder det, at prisen bliver 999 dollar - eller knap 5.200 kroner - på det amerikanske marked.

I en analyse fra Barclays fra sidste uge vurderes det, at Apple kan sælge mindst en million tablet-computer om året, og at en tablet-computer har potentialet til at blive en af Apples helt store sællerter over tid.

Ifølge analysehuset Retrevo kræver det dog, at prisen kommer ned i nærheden af 600 dollar - 3.000 kroner.

I dette prisleje vil rigtigt mange pc-brugere nemlig kunne fristes til at skifte til Apple, mener Retrevo.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S