Derfor bliver Apples nye tablet-computer dyr

Alt tyder på, at Apple er på trapperne med en stor tablet-pc. Men prisen bliver høj. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mens store dele af teknologi-verdenen venter i spænding på Apples angiveligt kommende tablet-computer, er én ting sikkert og vist: Kommer Apple med en tablet-computer med en 10-tommer berøringsfølsom skærm, bliver den ikke billig.

I forvejen koster ny-udviklede Apple-produkter altid kassen, og det er helt utænkeligt, at en kommende tablet-computer (som ifølge blogosfæren kommer til at hedde iSlate) ikke vil følge denne policy.

Skærmen koster

Et af de mere håndfaste argumenter for, at prisen bliver høj, kommer fra selskabet NextWindow, der producerer touch-screens for blandt andre Dell, HP og Sony.

Ifølge NextWindow koster en berøringsfølsom skærm på 10 tommer nemlig i sig selv kassen.

Det regnes for højst sandsynligt, at Apple vil præsentere det nye apparat. Tidligere har Wall Street Journal skrevet, at Apple planlægger præsentationen af "et stort nyt produkt 27. januar," og at pris-målet er under 1.000 dollar.

Gør Apple, som Apple plejer, betyder det, at prisen bliver 999 dollar - eller knap 5.200 kroner - på det amerikanske marked.

I en analyse fra Barclays fra sidste uge vurderes det, at Apple kan sælge mindst en million tablet-computer om året, og at en tablet-computer har potentialet til at blive en af Apples helt store sællerter over tid.

Ifølge analysehuset Retrevo kræver det dog, at prisen kommer ned i nærheden af 600 dollar - 3.000 kroner.

I dette prisleje vil rigtigt mange pc-brugere nemlig kunne fristes til at skifte til Apple, mener Retrevo.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job