Den næste mobil fra Google får fokus på erhverv

Googles nye Nexus One mangler en bestemt feature for at blive interessant for erhvervskunderne, som Google rigtigt gerne vil have fat i. Det kan der blive rådet bod på med Nexus Two.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det er muligt, at forbrugerne vil synes, at Googles smartphone, Nexus One, er fed, men Google vil ifølge Googles Andy Rubin fremover gå på jagt efter en helt anden gruppe med sine telefoner, nemlig erhvervskunderne.

Nexus One er produceret af HTC, der også har produceret andre Android-telefoner som eksempelvis G1, MyTouch 3G / Magic og Hero.

Den ny mobil er en fin tilføjelse til sortimentet af Android-telefoner til forbrugere, men Nexus One mangler et fast greb om erhvervskunderne, da den ikke har noget fysisk tastatur.

Hardware-tastatur på vej

Dette problem har Google dog planer om at håndtere med den næste version af Nexus One (Nexus Two?), som vil få et hardwaretastatur.

Andy Rubin fra Google, som stod bag skabelsen af styresystemet Android, giver dog ingen yderligere detaljer.

Denne nyhed kommer lige i hælene på Googles offentlige lancering af Nexus One i sidste uge, som gav krusninger gennem hele smartphone-branchen.

Google har tidligere udtalt, at virksomheden ikke vil producere telefoner. I stedet har selskabet valgt at få Nexus One produceret af HTC under Googles varemærke og derefter sælge den med eller uden kontrakt fra Googles website.

Google håber på at konsolidere Androids position i markedet gennem en vifte af enheder, der kører mobilstyresystemet heriblandt virksomhedens egen Nexus One.

I de seneste måneder er Motorola begyndt at komme med overskrifter med lanceringen af det tidligere flagskib for Android-platformen, mobilen Droid (som sælges i USA under Verizon).

Til forskel for Droid kører Nexus One en nyere version af Android - navnlig 2.1 - og har en langt hurtigere processor - en Qualcomm Snapdragon på en gigahertz - men Droids fordel over Nexus One er dens fysiske tastatur.

Motorola var muligvis ikke særlig tilfreds med, at Google lancerede sin egen Android-smartphone, men har nu endnu større grund til bekymring, da der er en Nexus på vej med et fysisk tastatur.

Det kan vise sig, at producenten af BlackBerry ligeledes har grund til bekymring, selvom Research In Motion dog stadig dominere markedet for mobiltelefoner til erhverv.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job