Kort nyt: It-kæmpe ny sponsor for Bjarne Riis

Endnu engang har en it-virksomhed valgt at spytte penge i Bjarne Riis' cykelhold.

Denne gang er det den amerikanske it-gigant SunGard, der ønsker sit logo på Bjarne Riis' cykelryttere. Det skriver sporten.dk.

Aftalen gælder for i år, men Bjarne Riis håber, at aftalen fortsætter i 2011 og udvikler sig til mere end den nuværende status som mindre sponsor.

"Det er en kæmpe amerikansk it-virksomhed med potentiale. Det er en fed sponsor, der vil det her. Om det på sigt kan blive noget større, må tiden vise," siger Bjarne Riis til sporten.dk.

Den amerikanske it-virksomhed omsatte sidste år for cirka 29 milliarder danske kroner, og firmaet udvikler software til områder som uddannelsessektoren, finanssektoren og den offentlige sektor.

Tidligere har it-virksomhederne MemoryCard og CSC også været sponsorer for den tidligere Tour de France-vinders cykelhold. Desuden skulle det skandaleramte it-firma IT Factory også have været sponsor for cykelholdet, men aftalen gik i vasken, da Stein Baggers leasing-karrusel blev afsløret.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere