Endnu en krypterings-algoritme til mobiler er brudt

Få uger efter at GSM-krypterings-algoritmen blev brudt, har forskere nu også brudt den algoritme, der anvendes til 3G-kryptering.

Artikel top billede

Det er kun to uger siden, at den tyske krypterings-ekspert Karsten Nohl meddelte, at han ved hjælp af et "rainbow table" havde brudt den algoritme, A5/1, der anvendes til kryptering af GSM-kommunikation.

Det har i den forbindelse flere gange været fremhævet, at A5/3, der er en 128-bit efterfølger til GSM-algoritmen (64 bit) og anvendes til 3G-kryptering, skulle være mere modstandsdygtig.

Ikke desto mindre skriver flere bloggere nu, at den version af A5/3, der kaldes Kasumi, nu også er luret af.

Det hævdes, at nogle krypteringseksperter fra "International Association for Cryptologic Research" (IACR) har frigivet et stykke papir, hvor det dokumenteres, at A5/3 kan brydes.

Sårbarheden skyldes ifølge gruppe-bloggen Emergent Chaos, at Kasumi minder så meget om den oprindelige A5/3-algoritme, Misty, at der kan udføres et såkaldt " related key attack".

"Det bliver interessant at se reaktionen fra GSM Association (tele-brancheorganisation, red.). De har muligheden for at vise lederskab. Hvis de anerkender, at dette er et reelt problem, forsikrer os om, at det ikke er nogen katastrofe, og viser os, at de tager det seriøst, kan dette i det store hele være en god ting for dem og os," lyder det på Emerging Chaos, der skrives af folk fra sikkerheds-branchen.

Hvem skal man tro på?

Efter at GSM-krypteringen blev brudt i juleferien, lød reaktionen fra netop GSM Association, at GSM-kommunikation generelt er sikkert.

"Over de seneste år er der blevet publiceret en række akademiske rapporter, der forklarer, hvordan A5/1-algoritmen i teorien kan blive brudt. Ikke desto mindre har ingen af dem indtil videre ført til udviklingen af et egentligt angreb imod A5/1, der kan bruges på virkelige, kommercielle GSM-netværk," beroligede GSM Association blandt andet.

Det fik dog flere sikkerhedsbranchen til at svare igen.

"Sandheden om kryptografi er, at angrebene altid bliver bedre, aldrig dårligere, udtalte den internationalt anerkendte sikkerhedsekspert Bruce Schneier.

Danske Carsten Jørgensen, sikkerhedskonsulent hos Devoteam Consultning, der rådgiver større virksomheder om it, bakkede op og sagde, at "GSM-kommunikation på ingen måder er sikkert."

"Jo mere vi bruger telefonerne, jo større bliver risikoen, og jo flere angreb vil der også komme," lød det blandt andet fra Carsten Jørgensen.

Ikke desto mindre kunne Computerworld fortælle, at Dansk IT's Råd for It- og Persondatasikkerhed fortsat ikke vurderer GSM-aflytning som nogen alvorlig trussel.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

Se alle vores events inden for it

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics