Sander diskuterer højhastighed med regeringen

Videnskabsminister Helge Sander (V) drøfter i dag den rapport, som Højhastighedskomiteen netop har fremlagt, med de andre ministre.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint. (Foto: Torben Klint)

I dag og i morgen holder regeringens ministre deres årlige regeringsseminar på Havreholm Slot.

Men inden videnskabsminister Helge Sander (V) fik sat sig ind i sin ministerbil med retning mod slottet, skulle han først præsentere resultatet af Højhastighedskomiteens arbejde.

Det skete i et af ministeriets lokaler i Bredgade i København.

"Jeg har haft fornøjelsen af lige at kigge den igennem. Jeg synes, at det arbejde, I har lavet, absolut er værd at tage hatten af for," indledte Helge Sander pressemødet.

Ministeren gjorde det klart, at rapporten fra Højhastighedskomiteen dækkede så bredt et område, at hans ministerkollegaer også får sendt et eksemplar forbi. Rapporten kommer blandt andet med forslag til, hvordan it og tele kan forbedre områder som velfærd, sundhed og uddannelse.

"Der er en række anbefalinger, som er brede. Derfor er jeg glad for, at ligeså snart jeg forlader lokalet, så er det for at sætte mig ud i bilen op til Havreholm, hvor jeg har mulighed for at forelægge det for regeringen. Det er jeg rigtig, rigtig glad for, for jeg mener, at det - i hvert fald på det her ministerområde - er den rapport, som har haft den bredeste tilgang til hele regeringen og hele samfundet."

"Derfor skal alle mine 18 kollegaer få fornøjelsen af at få en gennemgang senere på dagen," fortalte Helge Sander.

Sanders bredeste rapport

Højhastighedskomiteens formand, Erik Bonnerup, understregede også under sin fremlæggelse, at rapporten er bred - den berører flere ministres fagområder.

Og Helge Sander er enig i den betragtning.

"I forhold til de andre ting, vi har lavet i Videnskabsministeriet, så er det her absolut det væsentligste at få indviet mine andre kollegaer i," sagde videnskabsministeren.

Beslutningen om at etablere Højhastighedskomiteen blev truffet på regeringsseminaret på Havreholm Slot for et år siden, da Anders Fogh Rasmussen (V) var statsminister.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Banedanmark

    Løsningsarkitekt til IT-projekter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S