Sander diskuterer højhastighed med regeringen

Videnskabsminister Helge Sander (V) drøfter i dag den rapport, som Højhastighedskomiteen netop har fremlagt, med de andre ministre.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint. (Foto: Torben Klint)

I dag og i morgen holder regeringens ministre deres årlige regeringsseminar på Havreholm Slot.

Men inden videnskabsminister Helge Sander (V) fik sat sig ind i sin ministerbil med retning mod slottet, skulle han først præsentere resultatet af Højhastighedskomiteens arbejde.

Det skete i et af ministeriets lokaler i Bredgade i København.

"Jeg har haft fornøjelsen af lige at kigge den igennem. Jeg synes, at det arbejde, I har lavet, absolut er værd at tage hatten af for," indledte Helge Sander pressemødet.

Ministeren gjorde det klart, at rapporten fra Højhastighedskomiteen dækkede så bredt et område, at hans ministerkollegaer også får sendt et eksemplar forbi. Rapporten kommer blandt andet med forslag til, hvordan it og tele kan forbedre områder som velfærd, sundhed og uddannelse.

"Der er en række anbefalinger, som er brede. Derfor er jeg glad for, at ligeså snart jeg forlader lokalet, så er det for at sætte mig ud i bilen op til Havreholm, hvor jeg har mulighed for at forelægge det for regeringen. Det er jeg rigtig, rigtig glad for, for jeg mener, at det - i hvert fald på det her ministerområde - er den rapport, som har haft den bredeste tilgang til hele regeringen og hele samfundet."

"Derfor skal alle mine 18 kollegaer få fornøjelsen af at få en gennemgang senere på dagen," fortalte Helge Sander.

Sanders bredeste rapport

Højhastighedskomiteens formand, Erik Bonnerup, understregede også under sin fremlæggelse, at rapporten er bred - den berører flere ministres fagområder.

Og Helge Sander er enig i den betragtning.

"I forhold til de andre ting, vi har lavet i Videnskabsministeriet, så er det her absolut det væsentligste at få indviet mine andre kollegaer i," sagde videnskabsministeren.

Beslutningen om at etablere Højhastighedskomiteen blev truffet på regeringsseminaret på Havreholm Slot for et år siden, da Anders Fogh Rasmussen (V) var statsminister.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS