Sanders sikkerhedsfolk: Slut med luftig teori-snak

Helge Sanders it-sikkerhedskomité skal fortsætte arbejdet i endnu tre år. Nu skal der fokuseres på løsninger frem for teori, lyder det fra formanden.

Artikel top billede

Der er afsat penge på finansloven til, at regeringens it-sikkerhedskomité kan fortsætte endnu tre år.

På Dansk IT's årlige sikkerhedskonference, der for 23. gang afvikles i disse dage, fortalte komiteens formand, Linda Nielsen, om fremtidsplanerne. Og der blev lagt op til en langt mere offensiv stil i 2010 og frem.

Intensionen er stadig, at komiteen skal være brobygger mellem private aktører og staten med dialog og debat som de bærende værktøjer, men stilen skal være mere kontant.

"Vi vil et spadestik dybere," fortalte Linda Nielsen, dr. jur. på Københavns Universitet og formand for komiteen.

"Vi vil se på løsninger frem for teori."

Tre fokusområder

Man har valg tre fokusområder, som den røde tråd i komiteens arbejde, der vil rette lyset mod adfærds-, tekniske -, og regelbaserede tiltag, fortalte hun.

Med sin baggrund som jurist ligger de regelbaserede tiltag Linda Nielsens hjerte nært.

"Langt de fleste it-spørgsmål er globale, og derfor er lovgivning næsten umulig. Det handler derimod om at placere ansvar hos de rigtige instanser. På den måde kommer reglerne til at give mening, blive accepteret og derved blive vores ven. Det kræver, at it-folket tager ansvaret alvorligt," sagde hun.

"Samtidig skal der være en balance mellem sanktion og handling. Det nytter ikke noget, at man udelukker brugerne fra nettet efter tre uheldige handlinger. Det er en alt for hård straf," lød det.

"Det er heller ikke en løsning, at internetudbyderne pålægges at blokere for eksempelvis Pirate Bay. Der skal findes andre værktøjer."

Linda Nielsen gav desuden udtryk for, at det er vigtigt, at vi bruger store sammenslutninger som eksempelvis EU til at styrke sikkerheden over grænserne for at opnå resulteterne.

Ansvaret ligger også hos brugerne

Ansvaret blandt brugerne skal blandt andet styrkes ved at gøre problemstillingerne mere konkrete.

"Snakken om privatlivets fred skal eksemplificeres. Det er umuligt at tage stilling til de overordnede og generelle termer, fordi de forskellige situationer skal behandles forskelligt og kræver forskellige løsninger."

"Det vil blandt andet stille krav til tjenesterne," fortsætter hun.

"Ingen brugere læser 40 siders brugerbetingelser, når de melder sig til et socialt netværk. Man bliver nødt til at harmonisere og udspecificere, så den enkelte er klar over, hvad vedkommende går ind til. Og privatlivets fred skal altid tænkes ind i it-løsninger fra starten."

"En privacy-ombudsmand er ligeledes noget, vi drøfter seriøst," sagde Linda Nielsen.

"Privatlivets fred er en menneskeret og en forudsætning for frihed og demokrati. Man kan meget med teknologi, men brugerne har også selv et ansvar for de informationer, der ligger på nettet. Det har vi nogle gange en tendens til at glemme."

Komité-formanden udtrykte samtidig glæde over politikernes stigende interesse for it-spørgsmål.

"Ved vores sidste møde dukkede der flere politikere op, end vi havde inviteret. Politikerne er dog primært interesserede i privatlivs-spørgsmål, men mangler stadig lysten til at beskæftige sig med de tekniske områder," sagde Linda Nielsen.

Blikket mod skyen

Komiteen har også fokus på buzz-teknologierne i 2010.

"En af vores fremtidsudfordringer er sikkerhed i forbindelse med cloud computing samt brugen af biometri. Det vil vi ligeledes se på i 2010," lød det fra Linda Nielsen.

I 2009 søsatte komiteen blandt andet en debat om privatlivets fred, og en workshop for sociale netværkstjenester om god tone i forbindelse med beskyttelse af brugerne.

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S