Multimedieskatten koster folkeskole dyrt

Multimedieskatten rammer skole hårdt, fordi lærerne har tilbageleveret deres bærbare computere.

Artikel top billede

Ni ud af ti af lærerne på Ellemarkskolen i Køge har valgt at levere deres computere tilbage til skolen, fordi de ikke vil betale multimedieskat.

Det har tvunget skolens ledelse til at investere 20.000 kroner i sikrede skabe, hvor lærerne kan sætte computerne ind efter endt arbejdstid. Det skriver fagbladet Folkeskolen.

"Computerne skal stilles på plads, når lærerne går hjem. Og vi bliver nødt til at have et sted, hvor de kan stå forsvarligt. Desuden skal de kunne oplades, så de er klar til brug i løbet af dagen. Det har kostet os 20.000 kroner oven i de mange ulemper, det giver arbejdsmæssigt," siger skoleleder på Ellemarkskolen Lone Svarre Petersen.

Fagligt tilbageskridt

Ud over besværet med at få de sikrede skabe installeret og omkostningerne til indkøb, har lærernes beslutning om ikke at tage deres arbejdsredskab med hjem givet mindre fleksibilitet på skolen i Køge.

"Det er et tilbageskridt i den måde, som medarbejderne kan arbejde på."

"Ud fra et ledersynspunkt får vi meget ud af, at lærerne har en computer med hjem. Det bliver et meget mindre fleksibelt arbejde, hvis de kun skal arbejde her på skolen", siger Lone Svarre Petersen til Folkeskolen.

Hun vurderer, at multimedieskattens konsekvenser for skolen bliver et ringere forældresamarbejde via skolernes netportal, dårligere forberedelse til it-baserede undervisningsmidler og et ringere samarbejdet lærerne imellem.

Ud af skolens 50 lærere har 45 droppet at tage den bærbare computer med hjem.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S