Nu kan standarddebatten ikke trækkes længere

Fredag skal der træffes en beslutning om, hvilken åben standard Danmark skal have i fremtiden. Vi kan ikke vente længere, lyder det fra open source-leverandørerne.

Artikel top billede

Fredag samles it-tropperne på Christiansborg for at beslutte, om OOXML eller ODF eller begge formater skal være åben dokumentstandard i Danmark.

Det har de været før, men dengang udsatte ministeren beslutningen.

"Jeg kan ikke drage en endelig konklusion i dag ud over, at der ikke er flertal for at følge ekspertudvalget og Konkurrencestyrelsens anbefalinger."

"Når der så oven i købet kommer nogle økonomiske konsekvenser, som vi ikke kan overskue, så føler jeg, at det er nødvendigt at gå til finansministeren," sagde Helge Sander i november sidst år.

Men den går ikke igen, hvis det står til formanden for open source-leverandørerne.

Dyr ventetid

"Nu skal der træffes en beslutning. Vi kan ikke vente mere," siger Morten Kjærsgaard.

Han repræsenterer ODF-fløjen i debatten, og derfor håber han naturligvis på, at det format løber af med sejren.

Det begrunder han med resultatet af en debat, der blev afholdt på Christiansborg sidste fredag.

Her var samlet en lang række danske politikere samt udenlandske og danske eksperter med interesse i ODF-formatet.

"Det var bemærkelsesværdigt, hvor mange der dukkede op. Der var blandt andet it-ordførere fra Dansk Folkeparti, Socialdemokratiet, Venstre og SF."

"Vores videnskabsminister fulgte ligeledes debatten i flere timer, uden at han selv var på talerlisten," fortæller Morten Kjærsgaard.

"Det tyder på, at det virkelig er noget, der tænkes over," siger han.

"Formålet med mødet var at få nogle praktiske case-historier på, hvordan man kan bruge ODF-formatet, og det gjorde vi. Der var både danske og udenlandske, blandt andet fra Belgien, hvor man for længst er gået over til ODF," siger Morten Kjærsgaard.

"Efter fredag håber jeg på, at der kan ske noget konkret. Det bliver dyrere og dyrere for hver dag, afgørelsen trækkes ud," lyder den afsluttende bemærkning fra ODF-ringhjørnet.

Her kan du få et overblik over fejden mellem OOXML og ODF.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S