Microsoft: Frihed til at vælge åben standard

Vi ser helst, at man kan frit vælge den dokumentstandard, der passer bedst til behovene, lyder det fra OOXML-folkets talsmand.

Artikel top billede

"Den afgørelse, jeg håber på, er frihed til at vælge," siger Jasper Bojsen, der er teknologidirektør i Microsoft.

Han er OOXML-formatets fortaler i sagen om valg af dokumentstandard i Danmark, hvor der nu skal træffes en beslutning.

Fredag den 22. januar var ODF-folket samlet på Christiansborg til en debat om åbne standarder.

En opvarmningsrunde før den endelige beslutning, der sandsynligvis bliver taget i morgen, fredag den 29. januar.

På denne dato har SF nemlig indkaldt til forespørgselsdebat, der kan føre til vedtagelse af en længe ventet afgørelse i spørgsmålet, der har hærget og splittet den danske it-verden i årevis.

Microsofts teknologidirektør, Jasper Bojsen, deltog ved mødet som enlig garant for OOXML-formatet blandt alle ODF-tilhængerne.

Den personsammensætning var ikke med til at nuancere debatten, siger han.

"Det var en ret ensidig debat, hvor alle de øvrige deltagere ønskede ODF som eneste dokumentstandard. Også de case-historier, man havde fundet frem fra andre lande, havde dette udgangspunkt," fortæller Jasper Bojsen.

"Der var ikke inviteret lande som eksempelvis Frankrig eller Tyskland, der har valgt at benytte begge formater, for at høre, hvilke erfaringer man har gjort sig der."

Vælg selv

Microsoft-direktøren håber ikke, at ODF bliver det eneste format. Han ser gerne, at der vedtages en pragmatisk løsning i Danmark.

"Der bør være frihed til at vælge det format, man vil bruge. Det er et paradoks, at dem, der nu bruger ODF, har benyttet sig af friheden til at vælge det format. Den frihed vil man nu udelukke OOXML-formatet fra," siger Jasper Bojsen.

"En løsning, hvor formaterne lever side om side, er langt mere moden end en model, hvor man udelukker det frie valg."

"Jeg tror, at alle gerne vil have en afgørelse nu, men det vigtigste er ikke, at man vælger noget til og fra. Det vigtigste er, at man får en afgørelse, hvor man frit kan vælge," lyder det fra Microsofts ringhjørne.

Her kan du få et overblik over fejden mellem OOXML og ODF.

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (senior)

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S