Microsoft: Frihed til at vælge åben standard

Vi ser helst, at man kan frit vælge den dokumentstandard, der passer bedst til behovene, lyder det fra OOXML-folkets talsmand.

Artikel top billede

"Den afgørelse, jeg håber på, er frihed til at vælge," siger Jasper Bojsen, der er teknologidirektør i Microsoft.

Han er OOXML-formatets fortaler i sagen om valg af dokumentstandard i Danmark, hvor der nu skal træffes en beslutning.

Fredag den 22. januar var ODF-folket samlet på Christiansborg til en debat om åbne standarder.

En opvarmningsrunde før den endelige beslutning, der sandsynligvis bliver taget i morgen, fredag den 29. januar.

På denne dato har SF nemlig indkaldt til forespørgselsdebat, der kan føre til vedtagelse af en længe ventet afgørelse i spørgsmålet, der har hærget og splittet den danske it-verden i årevis.

Microsofts teknologidirektør, Jasper Bojsen, deltog ved mødet som enlig garant for OOXML-formatet blandt alle ODF-tilhængerne.

Den personsammensætning var ikke med til at nuancere debatten, siger han.

"Det var en ret ensidig debat, hvor alle de øvrige deltagere ønskede ODF som eneste dokumentstandard. Også de case-historier, man havde fundet frem fra andre lande, havde dette udgangspunkt," fortæller Jasper Bojsen.

"Der var ikke inviteret lande som eksempelvis Frankrig eller Tyskland, der har valgt at benytte begge formater, for at høre, hvilke erfaringer man har gjort sig der."

Vælg selv

Microsoft-direktøren håber ikke, at ODF bliver det eneste format. Han ser gerne, at der vedtages en pragmatisk løsning i Danmark.

"Der bør være frihed til at vælge det format, man vil bruge. Det er et paradoks, at dem, der nu bruger ODF, har benyttet sig af friheden til at vælge det format. Den frihed vil man nu udelukke OOXML-formatet fra," siger Jasper Bojsen.

"En løsning, hvor formaterne lever side om side, er langt mere moden end en model, hvor man udelukker det frie valg."

"Jeg tror, at alle gerne vil have en afgørelse nu, men det vigtigste er ikke, at man vælger noget til og fra. Det vigtigste er, at man får en afgørelse, hvor man frit kan vælge," lyder det fra Microsofts ringhjørne.

Her kan du få et overblik over fejden mellem OOXML og ODF.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S