Endnu en dansk SAP-chef går af

Kenneth Mandrup, som har stået i spidsen for den danske afdeling af SAP i en årrække, forlader direktør-stilling

Artikel top billede

For lidt over to uger siden var det SAP's nordiske topchef, Karen Nielsen, som fratrådte sin topstilling i SAP.

Nu følger en anden topplaceret dansker Karen Nielsen ud af SAP's hoveddør.

Det er Kenneth Mandrup, der har været øverste leder for SAP Danmark i en årrække.

I en kortfattet mail til Computerworld lyder det fra Kenneth Mandrup:
"Det er sandt, at jeg fratræder - faktisk i dag."

Chef for salg til store virksomheder

Kenneth Mandrup har haft titlen af administrerende direktør for SAP Danmark i en årrække, dog har den titel siden januar 2006 været ren proforma af hensyn til den danske aktieselskabslov.

Efter at SAP indførte en matrix-organisation fungerede Kenneth Mandrup reelt som salgsdirektør for forretningsområdet store virksomheder (Enterprise).

Exit fra nordisk topledelse

Kenneth Mandrups exit sker kun et par uger efter at SAP's nordiske topchef Karen Nielsen fratrådte sin stilling efter blot et år på posten.

Hun ønskede ikke at udtale sig om, hvorvidt hun var blevet fyret eller selv valgte at gå.

Ifølge Jørgen Bo Johansen, økonomidirektør i SAP Norden, vælger Kenneth Mandrup selv at gå.

Hvad skyldes det, at Kenneth Mandrup forlader SAP?
"Det skyldes, at han ønsker at søge nye udfordringer," lyder det fra Jørgen Bo Johansen.

Han vælger altså selv at gå?
"Ja."

Kenneth Mandrups fratræden kommer kun et par uger efter Karen Nielsens fratrædelse. Er der nogen sammenhæng?
"Nej, det er der ikke."

Er der andre i ledelsen der er på vej ud?
"Nej, det er der ikke."

Er der ved at ske en reorganisering?
"Nej, det er der ikke. Vi er ikke igang med en større reorganisering," lyder det fra Jørgen Bo Johansen, inden han skal ind til et møde.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet