Nu kommer køreplanen for danske åbne standarder

Ekspertudvalget skal nu komme med en videre køreplan for arbejdet med åbne standarder.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær.

I fredags blev oppositionen og regeringen enige om et konklusionspapir blot fem minutter inden en forespørgselsdebat i Folketinget.

Men køreplanen ligger fortsat ikke helt klar, for den skal Ekspertudvalget nu udarbejde, oplyser it-ordfører Michael Aastrup-Jensen fra Venstre.

"Mit håb er, at nu tager embedsmændene sig af implementeringen af konklusionspapiret, så vi it-ordførere kan koncentrere os om it-politik," siger han.

Han forklarer, at køreplanen, for hvornår eksempelvis OMMXL skal vurderes, vil være op til udvalget.

På samme vis skal embedsmændene nu kommunikere ud, hvad aftalen indeholder, til de mange myndigheder.

Ekspertudvalget har fem medlemmer og blev nedsat efteråret 2008.

Vigtigt ekspertudvalg

Michael Aastrup-Jensen forklarer, at han ikke endeligt har taget stilling til, hvordan han vil forholde sig, hvis OIO-komiteen og Ekspertudvalget kommer frem til forskellige anbefalinger.

"Det må vi tage til den tid. For lige nu har jeg en måske naiv drøm, at de vil nå frem til det samme," siger han.

Han oplyser endvidere, at it-ordførerne løbende vil bibeholde en dialog om emnet, herunder afholde konferencer og møder.

Hos oppositionen vil SF's it-ordfører, Hanne Agersnap, nøje følge udviklingen.

"Vi vil holde sammen i det flertal, der har presset valget af standard igennem. Vi vil holde øje med, at aftalen bliver implementeret i sin rette ånd, så vi får konkurrence på kontorsoftware og flere, bedre og billigere produkter," siger hun.

Hun peger på et konkret punkt i aftalen:

"I aftalens sidste punkt er der blandt andet henvist til bundling, som vi vil have gjort noget ved," siger hun.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S