Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær.

Nu kommer køreplanen for danske åbne standarder

Ekspertudvalget skal nu komme med en videre køreplan for arbejdet med åbne standarder.

I fredags blev oppositionen og regeringen enige om et konklusionspapir blot fem minutter inden en forespørgselsdebat i Folketinget.

Men køreplanen ligger fortsat ikke helt klar, for den skal Ekspertudvalget nu udarbejde, oplyser it-ordfører Michael Aastrup-Jensen fra Venstre.

"Mit håb er, at nu tager embedsmændene sig af implementeringen af konklusionspapiret, så vi it-ordførere kan koncentrere os om it-politik," siger han.

Han forklarer, at køreplanen, for hvornår eksempelvis OMMXL skal vurderes, vil være op til udvalget.

På samme vis skal embedsmændene nu kommunikere ud, hvad aftalen indeholder, til de mange myndigheder.

Ekspertudvalget har fem medlemmer og blev nedsat efteråret 2008.

Vigtigt ekspertudvalg

Michael Aastrup-Jensen forklarer, at han ikke endeligt har taget stilling til, hvordan han vil forholde sig, hvis OIO-komiteen og Ekspertudvalget kommer frem til forskellige anbefalinger.

"Det må vi tage til den tid. For lige nu har jeg en måske naiv drøm, at de vil nå frem til det samme," siger han.

Han oplyser endvidere, at it-ordførerne løbende vil bibeholde en dialog om emnet, herunder afholde konferencer og møder.

Hos oppositionen vil SF's it-ordfører, Hanne Agersnap, nøje følge udviklingen.

"Vi vil holde sammen i det flertal, der har presset valget af standard igennem. Vi vil holde øje med, at aftalen bliver implementeret i sin rette ånd, så vi får konkurrence på kontorsoftware og flere, bedre og billigere produkter," siger hun.

Hun peger på et konkret punkt i aftalen:

"I aftalens sidste punkt er der blandt andet henvist til bundling, som vi vil have gjort noget ved," siger hun.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere