Nu kommer køreplanen for danske åbne standarder

Ekspertudvalget skal nu komme med en videre køreplan for arbejdet med åbne standarder.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær.

I fredags blev oppositionen og regeringen enige om et konklusionspapir blot fem minutter inden en forespørgselsdebat i Folketinget.

Men køreplanen ligger fortsat ikke helt klar, for den skal Ekspertudvalget nu udarbejde, oplyser it-ordfører Michael Aastrup-Jensen fra Venstre.

"Mit håb er, at nu tager embedsmændene sig af implementeringen af konklusionspapiret, så vi it-ordførere kan koncentrere os om it-politik," siger han.

Han forklarer, at køreplanen, for hvornår eksempelvis OMMXL skal vurderes, vil være op til udvalget.

På samme vis skal embedsmændene nu kommunikere ud, hvad aftalen indeholder, til de mange myndigheder.

Ekspertudvalget har fem medlemmer og blev nedsat efteråret 2008.

Vigtigt ekspertudvalg

Michael Aastrup-Jensen forklarer, at han ikke endeligt har taget stilling til, hvordan han vil forholde sig, hvis OIO-komiteen og Ekspertudvalget kommer frem til forskellige anbefalinger.

"Det må vi tage til den tid. For lige nu har jeg en måske naiv drøm, at de vil nå frem til det samme," siger han.

Han oplyser endvidere, at it-ordførerne løbende vil bibeholde en dialog om emnet, herunder afholde konferencer og møder.

Hos oppositionen vil SF's it-ordfører, Hanne Agersnap, nøje følge udviklingen.

"Vi vil holde sammen i det flertal, der har presset valget af standard igennem. Vi vil holde øje med, at aftalen bliver implementeret i sin rette ånd, så vi får konkurrence på kontorsoftware og flere, bedre og billigere produkter," siger hun.

Hun peger på et konkret punkt i aftalen:

"I aftalens sidste punkt er der blandt andet henvist til bundling, som vi vil have gjort noget ved," siger hun.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S