Apple i rets-tvist for at kalde iPad for iPad

Apples pondus kan hjælpe virksomheden til at vinde retten til at benytte navnet iPad i Europa. Chipproducenten STMicroelectronics ejer varemærket.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den fransk-italienskejede virksomhed STMicroelectronics bruger navnet IPAD til chip til mobiltelefoner. Forkortelsen står ifølge virksomhedens website for Integrated Passive and Active Devices.

Et firma, der regnes for at være et skalkeskjul for Apple, har imidlertid ansøgt EU om brugen af iPad-navnet som varemærke. Ansøgningen fra 18. januar er for retten til navnet til en langt bredere vifte af kategorier end STMicroelectronics.

Firmaet har ansøgt om retten til iPad-navnet i seks kategorier heriblandt de to kategorier, som STMicroelectronics allerede ejer, kategori 9 og 16. Kategori 9 handler om elektronik og konponenter, mens kategori 16 handler om brugen af navnet på print på alt fra æsker og papir til software og brugervejledninger.

Til spørgsmålet om hans virksomhed vil forsøge at indgå en aftale med Apple eller sagsøge om retten til varemærket, svarer koncerndirektør for STMicroelectronics, Carlo Bozotti:

"Vores ambition er at få en fantastisk kunde ved navn Apple."

Han afviser at sige noget om, hvad hans virksomhed specifikt vil gøre.

Bozotti er i Taipei for at mødes med kunder og gav disse kommentarer ved en pressekonference.

STMicroelectronics registrerede navnet IPAD som varemærke i EU 14. september 2001. Det vil ifølge EU's varemærke-database udløbe 1. september.

Siemens registrerede et varemærke for navnet iPAD i 2007 men i en helt anden kategori, motorer og maskiner.

Apple er i de senere år løbet ind i flere problemer med varemærker. Fujitsu byggede en håndholdt enhed [pdf], som virksomheden har markedsført som iPAD siden 2002. Der er dog uenighed om, hvor vidt Fujitsu stadig ejer varemærket i USA.

Apple løb også ind i problemer med Cisco Systems, som ejede varemærket for iPhone-navnet. Cisco sagsøgte Apple, dagen efter Apple offentliggjorde iPhonen først på året 2007. De to virksomheder endte med at indgå forlig, og Apples iPhone er nu en af verdens mest populære smartphones.

Apple løftede i sidste måned sløret for tablet-pc'en iPad ved en længeventet begivenhed. Den har en skærm på 9,7 tommer og markedsføres med fokus på multimedieafspilning og internet. Den vil blive tilgængelig sidst i marts.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S