Apple i rets-tvist for at kalde iPad for iPad

Apples pondus kan hjælpe virksomheden til at vinde retten til at benytte navnet iPad i Europa. Chipproducenten STMicroelectronics ejer varemærket.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den fransk-italienskejede virksomhed STMicroelectronics bruger navnet IPAD til chip til mobiltelefoner. Forkortelsen står ifølge virksomhedens website for Integrated Passive and Active Devices.

Et firma, der regnes for at være et skalkeskjul for Apple, har imidlertid ansøgt EU om brugen af iPad-navnet som varemærke. Ansøgningen fra 18. januar er for retten til navnet til en langt bredere vifte af kategorier end STMicroelectronics.

Firmaet har ansøgt om retten til iPad-navnet i seks kategorier heriblandt de to kategorier, som STMicroelectronics allerede ejer, kategori 9 og 16. Kategori 9 handler om elektronik og konponenter, mens kategori 16 handler om brugen af navnet på print på alt fra æsker og papir til software og brugervejledninger.

Til spørgsmålet om hans virksomhed vil forsøge at indgå en aftale med Apple eller sagsøge om retten til varemærket, svarer koncerndirektør for STMicroelectronics, Carlo Bozotti:

"Vores ambition er at få en fantastisk kunde ved navn Apple."

Han afviser at sige noget om, hvad hans virksomhed specifikt vil gøre.

Bozotti er i Taipei for at mødes med kunder og gav disse kommentarer ved en pressekonference.

STMicroelectronics registrerede navnet IPAD som varemærke i EU 14. september 2001. Det vil ifølge EU's varemærke-database udløbe 1. september.

Siemens registrerede et varemærke for navnet iPAD i 2007 men i en helt anden kategori, motorer og maskiner.

Apple er i de senere år løbet ind i flere problemer med varemærker. Fujitsu byggede en håndholdt enhed [pdf], som virksomheden har markedsført som iPAD siden 2002. Der er dog uenighed om, hvor vidt Fujitsu stadig ejer varemærket i USA.

Apple løb også ind i problemer med Cisco Systems, som ejede varemærket for iPhone-navnet. Cisco sagsøgte Apple, dagen efter Apple offentliggjorde iPhonen først på året 2007. De to virksomheder endte med at indgå forlig, og Apples iPhone er nu en af verdens mest populære smartphones.

Apple løftede i sidste måned sløret for tablet-pc'en iPad ved en længeventet begivenhed. Den har en skærm på 9,7 tommer og markedsføres med fokus på multimedieafspilning og internet. Den vil blive tilgængelig sidst i marts.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse