Rapport: Hvert femte it-udbud bryder reglerne

Danske myndigheder brød i 2009 reglerne i knap hver femte udbud. Overtrædelserne sker på trods af Konkurrencestyrelsens tidligere indskærpelser.

Artikel top billede

De danske myndigheder bryder på stribe udbudsreglerne. Det fremgår af en rapport fra CEDI (Center For Digital Forvaltning, red.).

"Det samlede billede for både stat, regioner og kommuner er således fortsat, at en hel del myndigheder undlader at oplyse om udfaldet af et annonceret udbud," fremgår det af rapporten.

Faktisk blev der ikke offentliggjort en afgørelse i knap hvert femte udbud i 2009.

Overtrædelserne sker på trods af, at de offentlige myndigheder ifølge artikel 35 i EU's udbudsdirektiv, er forpligtet til at offentliggøre udbudsafgørelser, skriver CEDI i rapporten.

Dertil kommer, at Konkurrencestyrelsen tidligere har indskærpet over for myndighederne, at det skal ske.

Tidligere økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) blev i 2006 kaldt i samråd i Folketingets Erhvervsudvalg med henblik på at redegøre for, hvad regeringen agtede at gøre for at rette op på den manglende åbenhed.

Ved den lejlighed understregede ministeren, at Konkurrencestyrelsen samme år havde indført en elektronisk rykkerprocedure til alle udbydere, der ikke indsender kontraktoplysningerne inden en vis frist.

I 2009 var de statslige og regionale myndigheder de værste syndere.

Problemet med lukketheden ridser CEDI selv op i rapporten: "Det går ud over gennemsigtigheden i de pågældende anskaffelsesforretninger."

Summen oplyses heller ikke

Udover offentliggørelsen af de manglende afgørelser, kritiseres de offentlige myndigheder i rapporten også for ikke at oplyse kontraktsummer i de offentliggjorte udbudsafgørelser.

I 56 ud af 123 offentliggjorte udbudsafgørelser - svarende til knap 46 procent - er kontraktens sum således ikke offentliggjort, og andelen er desværre stærkt stigende.

"Hvor den for tre år siden kun udgjorde en tredjedel af samtlige afgørelser, er det nu næsten halvdelen af alle afgørelser, der ikke anfører kontraktsummen," står der i rapporten.

I forhold til tidligere år går det dog langsomt frem med selve offentliggørelsen af resultaterne af udbud. I 2008 var det 20 procent af resultaterne af udbuddene, der blev hemmeligholdt, men året før hele 31 procent.

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

KMD A/S

Konsulent til KMD Health & Social

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Owner

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S