Rapport: Hvert femte it-udbud bryder reglerne

Danske myndigheder brød i 2009 reglerne i knap hver femte udbud. Overtrædelserne sker på trods af Konkurrencestyrelsens tidligere indskærpelser.

Artikel top billede

De danske myndigheder bryder på stribe udbudsreglerne. Det fremgår af en rapport fra CEDI (Center For Digital Forvaltning, red.).

"Det samlede billede for både stat, regioner og kommuner er således fortsat, at en hel del myndigheder undlader at oplyse om udfaldet af et annonceret udbud," fremgår det af rapporten.

Faktisk blev der ikke offentliggjort en afgørelse i knap hvert femte udbud i 2009.

Overtrædelserne sker på trods af, at de offentlige myndigheder ifølge artikel 35 i EU's udbudsdirektiv, er forpligtet til at offentliggøre udbudsafgørelser, skriver CEDI i rapporten.

Dertil kommer, at Konkurrencestyrelsen tidligere har indskærpet over for myndighederne, at det skal ske.

Tidligere økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) blev i 2006 kaldt i samråd i Folketingets Erhvervsudvalg med henblik på at redegøre for, hvad regeringen agtede at gøre for at rette op på den manglende åbenhed.

Ved den lejlighed understregede ministeren, at Konkurrencestyrelsen samme år havde indført en elektronisk rykkerprocedure til alle udbydere, der ikke indsender kontraktoplysningerne inden en vis frist.

I 2009 var de statslige og regionale myndigheder de værste syndere.

Problemet med lukketheden ridser CEDI selv op i rapporten: "Det går ud over gennemsigtigheden i de pågældende anskaffelsesforretninger."

Summen oplyses heller ikke

Udover offentliggørelsen af de manglende afgørelser, kritiseres de offentlige myndigheder i rapporten også for ikke at oplyse kontraktsummer i de offentliggjorte udbudsafgørelser.

I 56 ud af 123 offentliggjorte udbudsafgørelser - svarende til knap 46 procent - er kontraktens sum således ikke offentliggjort, og andelen er desværre stærkt stigende.

"Hvor den for tre år siden kun udgjorde en tredjedel af samtlige afgørelser, er det nu næsten halvdelen af alle afgørelser, der ikke anfører kontraktsummen," står der i rapporten.

I forhold til tidligere år går det dog langsomt frem med selve offentliggørelsen af resultaterne af udbud. I 2008 var det 20 procent af resultaterne af udbuddene, der blev hemmeligholdt, men året før hele 31 procent.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job