It-Danmark får baghjul af Sverige og Norge

Danmark er ifølge en ny undersøgelse verdens fjerde bedste nation til it. Det er en plads lavere end sidste år og ringere end både Sverige og Norge.

Artikel top billede

Skal man tro 2010-udgaven af 'The Connectivity Scorecard' fra London Business School, så hører Danmark fortsat til blandt de førende it-nationer i verden.

Men det ser ud til, at topplaceringen er svær at fastholde, for mens Danmark sidste år kom ind på en tredjeplads - efter USA og Sverige - så er vi i år faldet én plads ned, og får nu også baghjul af Norge, mens Sverige og USA deler henholdsvis første og andenpladsen.

The Connectivity Scorecard bedømmer landene ud fra bade den kvalitative og kvantitative brug af it, for eksempel it-infrastuktur og borgernes it-kundskaber. Indekset finansieres af Nokia Siemens Network, men det er London Business School, der foretager selve undersøgelsen, hvor Sverige altså i år er topscorer.

"Sverige har ikke bare i øjeblikket det bedste miks af attributter, men viser også meget få tegn på at være ved at miste føringen," fortæller professor Leonard Waverman til Reuters.

Selvom Danmark er dårligere placeret på dette års liste end sidste års, er det værd at bemærke, at vi fortsat ligger foran lande som Japan, England og Canada.

Reuters har offentliggjort topscorerne på 2010-listen:
Sverige 7.95
USA 7.77
Norge 7.74
Danmark 7.54
Holland 7.52
Finland 7.26
Australien 7.04
England 7.03
Canada 7.02
Japan 6.73

Hvor god er Danmark?

Internetdelen af London Business Schools The Connectivity Scorecard er endnu ikke opdateret til 2010-udgaven, men du kan indtil da tjekke sidste års bedømmelser her, hvor du også finder de uddybende forklaringer til hvert enkelt lands placering.

Danmark har flere gange været placeret helt til tops på World Economic Forums årlige rapport Global Information Technology Report, der sponseres af Cisco.

Rapporten indeholder det såkaldte Networked Readiness Index, som er en rangliste over landendes evne til at omsætte investeringer i informations og kommunikationsteknologi til udvikling og forbedret konkurrence. 2010-udgaven er endnu ikke offentliggjort.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job