It-Danmark får baghjul af Sverige og Norge

Danmark er ifølge en ny undersøgelse verdens fjerde bedste nation til it. Det er en plads lavere end sidste år og ringere end både Sverige og Norge.

Artikel top billede

Skal man tro 2010-udgaven af 'The Connectivity Scorecard' fra London Business School, så hører Danmark fortsat til blandt de førende it-nationer i verden.

Men det ser ud til, at topplaceringen er svær at fastholde, for mens Danmark sidste år kom ind på en tredjeplads - efter USA og Sverige - så er vi i år faldet én plads ned, og får nu også baghjul af Norge, mens Sverige og USA deler henholdsvis første og andenpladsen.

The Connectivity Scorecard bedømmer landene ud fra bade den kvalitative og kvantitative brug af it, for eksempel it-infrastuktur og borgernes it-kundskaber. Indekset finansieres af Nokia Siemens Network, men det er London Business School, der foretager selve undersøgelsen, hvor Sverige altså i år er topscorer.

"Sverige har ikke bare i øjeblikket det bedste miks af attributter, men viser også meget få tegn på at være ved at miste føringen," fortæller professor Leonard Waverman til Reuters.

Selvom Danmark er dårligere placeret på dette års liste end sidste års, er det værd at bemærke, at vi fortsat ligger foran lande som Japan, England og Canada.

Reuters har offentliggjort topscorerne på 2010-listen:
Sverige 7.95
USA 7.77
Norge 7.74
Danmark 7.54
Holland 7.52
Finland 7.26
Australien 7.04
England 7.03
Canada 7.02
Japan 6.73

Hvor god er Danmark?

Internetdelen af London Business Schools The Connectivity Scorecard er endnu ikke opdateret til 2010-udgaven, men du kan indtil da tjekke sidste års bedømmelser her, hvor du også finder de uddybende forklaringer til hvert enkelt lands placering.

Danmark har flere gange været placeret helt til tops på World Economic Forums årlige rapport Global Information Technology Report, der sponseres af Cisco.

Rapporten indeholder det såkaldte Networked Readiness Index, som er en rangliste over landendes evne til at omsætte investeringer i informations og kommunikationsteknologi til udvikling og forbedret konkurrence. 2010-udgaven er endnu ikke offentliggjort.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job