It-Danmark får baghjul af Sverige og Norge

Danmark er ifølge en ny undersøgelse verdens fjerde bedste nation til it. Det er en plads lavere end sidste år og ringere end både Sverige og Norge.

Artikel top billede

Skal man tro 2010-udgaven af 'The Connectivity Scorecard' fra London Business School, så hører Danmark fortsat til blandt de førende it-nationer i verden.

Men det ser ud til, at topplaceringen er svær at fastholde, for mens Danmark sidste år kom ind på en tredjeplads - efter USA og Sverige - så er vi i år faldet én plads ned, og får nu også baghjul af Norge, mens Sverige og USA deler henholdsvis første og andenpladsen.

The Connectivity Scorecard bedømmer landene ud fra bade den kvalitative og kvantitative brug af it, for eksempel it-infrastuktur og borgernes it-kundskaber. Indekset finansieres af Nokia Siemens Network, men det er London Business School, der foretager selve undersøgelsen, hvor Sverige altså i år er topscorer.

"Sverige har ikke bare i øjeblikket det bedste miks af attributter, men viser også meget få tegn på at være ved at miste føringen," fortæller professor Leonard Waverman til Reuters.

Selvom Danmark er dårligere placeret på dette års liste end sidste års, er det værd at bemærke, at vi fortsat ligger foran lande som Japan, England og Canada.

Reuters har offentliggjort topscorerne på 2010-listen:
Sverige 7.95
USA 7.77
Norge 7.74
Danmark 7.54
Holland 7.52
Finland 7.26
Australien 7.04
England 7.03
Canada 7.02
Japan 6.73

Hvor god er Danmark?

Internetdelen af London Business Schools The Connectivity Scorecard er endnu ikke opdateret til 2010-udgaven, men du kan indtil da tjekke sidste års bedømmelser her, hvor du også finder de uddybende forklaringer til hvert enkelt lands placering.

Danmark har flere gange været placeret helt til tops på World Economic Forums årlige rapport Global Information Technology Report, der sponseres af Cisco.

Rapporten indeholder det såkaldte Networked Readiness Index, som er en rangliste over landendes evne til at omsætte investeringer i informations og kommunikationsteknologi til udvikling og forbedret konkurrence. 2010-udgaven er endnu ikke offentliggjort.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision