HP klar med sin første Android-smartbook

Compaq Airlife 100 er navnet på HP's kommende smartbook, som kører med Googles Android-styresystem.

Artikel top billede

Verdens største pc-producent, HP, har tidligere bebudet, at selskabet ville spytte en Andoid-computer ud fra sine samlebånd. Og nu leverer selskabet varen.

Navnet er Compaq Airlife 100, der har en 10,1-tommer touch-skærm, 1 gigahertz Qualcomm Snapdragon-processor, 16 gigabyte solid state drive-lager, indbygget WiFi og 3G-forbindelse.

Derudover har den nye HP-computer indbygget webcam, et QWERTY-keyboard i næsten normal pc-størrelse, mulighed for SD-kort og så ikke mindst styresystemet Android.

HP siger, at selskabets Android-smartbook starter med det samme og kan bruges i 12 timer, inden batteriet skal have en omgang strømopladning. I standby kan smartbook'en stå tændt i 10 dage, før den går strømkold.

HP-smartbook'en vil blive subsidieret via Telefonica i Europa og være tilgængelig i forretningerne i løbet af foråret. Derfor er det indtil videre yderst tvivlsom, om smartbook'en vil komme på danske hylder, ligesom prisen på den lille computer heller ikke er oplyst.

Android buldrer frem

Med HP får Android endnu et solidt fodfæste i forbrugernes stuer og lommer.

Både Gartner og IDC har spået, at Android-platformen vil være den mest dominerende platform i de kommende år på smartphone-markedet.

Googles partnere i OpenHandSet-alliancen har dog også proklameret, at der i 2010 vil blive spyttet Android-telefoner ud på stribe.

Men også på netbook-markedet vil der i den kommende tid givetvis komme masser af produkter med Android som et alternativ til andre Linux-distributioner og Windows-operativsystemet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S