HP klar med sin første Android-smartbook

Compaq Airlife 100 er navnet på HP's kommende smartbook, som kører med Googles Android-styresystem.

Artikel top billede

Verdens største pc-producent, HP, har tidligere bebudet, at selskabet ville spytte en Andoid-computer ud fra sine samlebånd. Og nu leverer selskabet varen.

Navnet er Compaq Airlife 100, der har en 10,1-tommer touch-skærm, 1 gigahertz Qualcomm Snapdragon-processor, 16 gigabyte solid state drive-lager, indbygget WiFi og 3G-forbindelse.

Derudover har den nye HP-computer indbygget webcam, et QWERTY-keyboard i næsten normal pc-størrelse, mulighed for SD-kort og så ikke mindst styresystemet Android.

HP siger, at selskabets Android-smartbook starter med det samme og kan bruges i 12 timer, inden batteriet skal have en omgang strømopladning. I standby kan smartbook'en stå tændt i 10 dage, før den går strømkold.

HP-smartbook'en vil blive subsidieret via Telefonica i Europa og være tilgængelig i forretningerne i løbet af foråret. Derfor er det indtil videre yderst tvivlsom, om smartbook'en vil komme på danske hylder, ligesom prisen på den lille computer heller ikke er oplyst.

Android buldrer frem

Med HP får Android endnu et solidt fodfæste i forbrugernes stuer og lommer.

Både Gartner og IDC har spået, at Android-platformen vil være den mest dominerende platform i de kommende år på smartphone-markedet.

Googles partnere i OpenHandSet-alliancen har dog også proklameret, at der i 2010 vil blive spyttet Android-telefoner ud på stribe.

Men også på netbook-markedet vil der i den kommende tid givetvis komme masser af produkter med Android som et alternativ til andre Linux-distributioner og Windows-operativsystemet.

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S