Her er vinderne og taberne på mobilmarkedet

Overordnet set klarede mobilindustrien krise-året 2009 udmærket. Se vinderne og taberne her.

Artikel top billede

Research In Motions Blackberry-markedsandel steg fra 16,6 procent i 2008 til 19,9 procent i 2009.

Sidste uges Mobile World Congress i Barcelona dokumenterede, at teleindustrien lever i bedste velgående trods finanskrisens kolde ånde i de senere år.

Og selvom 2009 var et år, de fleste virksomheder blot ønsker at glemme, klarede mobilmarkedet samlet set skærene udmærket, konkluderer en ny rapport fra analysehuset Gartner.

I alt blev der solgt 1,2 milliarder telefoner på verdensplan i 2009, et fald på 0,9 procent i forhold til året før - og det første fald i en flere år.

Da det begyndte at lysne lidt igen i fjerde kvartal, oplevede markedet en vækst på 8,3 procent, og der er i det hele taget grund til optimisme i branchen, vurderer Gartner.

"Markedet for mobile enheder sluttede meget positivt, drevet af vækst inden for smartphones og low-end telefoner," lyder det fra Gartner-analytiker Carolina Milanesi.

Sådan fordeler de kagen

Salget af smartphones voksede i hele 2009 med 23,8 procent i forhold til året før, så der i alt blev solgt 172,4 millioner enheder på verdensplan.

Det er specielt Apples iPhone, Reseach In Motions Blackberry og de mange nye Android-telefoner, der kan tage æren for den flotte vækst.

Fra 2008 faldt Symbians markedsandel fra 52,4 procent til 46,9 procent på markedet for smartphone-styresystemer. Til gengæld steg Research In Motions andel fra 16,6 procent til 19,9 procent.

Apple iPhone OS har nu sneget sig ind på tredjepladen ved at øge 2008-markedsandelen på 8,2 procent til 14,4 procent i 2009. Windows Mobile må til gengæld se sig henvist til fjerdepladsen efter et fald fra 11,8 procent til 8,7 procent.

Microsoft har netop relanceret sit smartphone-styresystem under navnet Windows Phone 7, så det skal blive interessant at se, om selskabet kan stoppe de faldende markedsandele.

Endelig voksede Androids markedsandel fra 0,5 procent til 3,9 - en naturlig konsekvens af de mange Android-telefoner, der blev sendt ud i butikkerne i 2009.

I Gartners opgørelse over det samlede antal solgte mobiltelefoner ligger Nokia fortsat øverst med en markedsandel på 36,4 procent, efterfulgt af Samsung, LG, Motorola og Ericsson.

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse