It-ordførerne klør sig i nakken: Charlotte hvem?

Mange Christiansborg-politikere har i dag kastet sig over søgemaskinerne for at finde ud af, hvem den nye videnskabsminister er. Oppositionen undrer sig over valget af den nye minister.

Artikel top billede

Foto: Claus Thorsted

Den nyudnævnte videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsens kommende kolleger på Christiansborg kender tilsyneladende intet til hende, inden hun for alvor trækker i arbejdstøjet.

"Jeg må indrømme, at jeg aldrig har mødt den nye minister, men hun lyder på papiret som en spændende dame, fordi hun kommer fra erhvervslivet. Helge Sander gjorde meget som minister, men hun (Charlotte Sahl-Madsen, red.) kan trække Danmark det sidste stykke i samspil med erhvervslivet," siger Michael Aastrup-Jensen, it-ordfører i Venstre.

Måske skal han selv afløses som it-ordfører, fordi der i kølvandet på dagens store ministerrokade også kommer en ordfører-rokade i regeringspartiet Venstre.

Også i det andet regeringsbærende parti, Det Konservative Folkeparti, hvor Jørgen Lundsgaard tiltrådte som it-ordfører for et halvt år siden, vil der komme en ordfører-rokade inden længe.

Oppositionen på søgemaskinerne

It-ordførerne hos de største oppositionspartier, Socialdemokraterne og SF, undrer sig over udnævnelsen af den nye videnskabsminister, hvor Lykke Friis (V) og Malou Aamund længe stod som de store favoritter til posten.

Både Yildiz Akdogan (S) og Hanne Agersnap (SF) byder dog den nye minister velkommen til Christiansborg, efter de selv har haft gang i søgemaskinerne for at indhente informationer om Charlotte Sahl-Madsen.

"Jeg var ret overrasket, fordi jeg overhovedet ikke kender hende. Men jeg synes, hun lyder som et spændende valg. Selv om hun kommer med en forskningsmæssig baggrund fra Danfoss, håber jeg på, at hun prioriterer it- og telebranchen noget højere end forgængeren på posten," siger Socialdemokraternes it-politiske ordfører, Yildiz Akdogan.

Hun peger på, at der med Højhastighedskomiteens rapport fra januar er masser af arbejdsopgaver at tage fat på, og at Charlotte Sahl-Madsen samtidig ikke skal ignorere det arbejde, som forhenværende videnskabsminister Helge Sander har lagt sine kræfter i.

"Man kan sige meget om Helge Sander, men han var da i hvert fald kommet i en eller anden form for rutine efter sine mange år på posten. Så det bliver spændende at se, hvordan den nye videnskabsminister vægter mellem forskning og it og tele," siger Yildiz Akdogan.

Håber på flyvende start

Også Hanne Agersnap fra SF peger på Højhastighedskomiteens rapport som den nye videnskabsministers kommende arbejdsredskab blandt flere problemer i it-Danmark.

SF's it-politiske ordfører fremhæver desuden, at videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen tidligere har siddet i en tænketank under Videnskabsministeriet, men endnu ikke har vist officiel interesse for it- og telebranchen.

"Vi mangler at se, om it-området er noget, hun brænder for på den nødvendige måde. For det er jo en kanonvigtig branche, der kræver stor opmærksomhed. Vi har blandt andet uløste punkter med hensyn til konkurrencesituationen og ikke mindst it-kompetencerne, så der er mange områder, den nye videnskabsminister skal løfte i den nærmeste fremtid," siger Hanne Agersnap.

Den 19. marts mødes it-ordførerne med videnskabsministeren for at diskutere de fremtidige planer med de åbne standarder - herunder OOXML og ODF - og det arbejde har krævet en stor arbejdsindsats for it-ordførerne at sætte sig ind.

"Jeg håber, hun kan komme flyvende fra start, selv om det er et kompliceret stofområde. Man kan jo kun håbe, at hun overrasker positivt," lyder det fra Hanne Agersnap.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Red Barnet

IT Infrastructure Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S