Dræner Flash-indhold smartphonens batteri?

Adobe forsøger at modbevise beskyldninger om, at Flash-teknologien skulle være for hård ved batteriet i bærbare enheder som Apples iPhone og iPad.

Artikel top billede

Det stigende antal smartphones, der finder vej til forbrugerne som avancerede multimedie-enheder, er ikke bare interessant for mobilproducenterne. Også en softwarevirksomhed som Adobe håber på at kunne få en del af kagen.

Adobes Flash-teknologi anvendes nemlig i stor stil til web-video, grafiske elementer som annoncer og sågar hele hjemmesider.

Men selvom Adobe flere gange har givet udtryk for, at man er klar til at levere Flash til Apples populære iPhone, så har Apple-topchef Steve Jobs afvist at lade Adobe komme ind i varmen.

Apple mener, at Flash er med til at dræne batteriet alt for hurtigt, og at Flash-indhold ikke afspilles optimalt på iPhone. Senest skal Steve Jobs ifølge flere medier have udtalt, at Flash ville betyde, at iPads batterilevetid på 10 timer ville falde til blot 1,5 timer.

I stedet hælder Apple til den nye version af HTML-standarden, HTML5, som anses som en potentiel trussel mod Adobes proprietærer Flash-teknologi, fordi den understøtter video uden brug af ekstra software.

Heller ikke Microsofts nye Windows Phone 7-styresystem kommer til at understøtte Flash.

Adobe: Vi har erfaringerne
Nu forsøger Adobe endnu engang at overbevise omverdenen om, at Flash slet ikke er den store batteri-sluger. I et blogindlæg skriver Mark Doherty, Flash Platform Evangelist hos Adobe Systems, at der er mange faktorer, der spiller ind i forhold til batterilevetiden.

"Det bør ikke komme som nogen overraskelse, at brugen af 3G, WIFI, Bluetooth, GPS eller det at efterlade et browservidue åbent, der viser noget basalt HTML, kan dræne dit batteri. Afstanden til en sendemast er også en potentiel faldgrube, og nogle rejsende vil bemærke forskellig batterilevetid i forskellige byer, lande og på forskellige netværk."

"I mange år har vi arbejdet med disse begrænsninger, sikkert uden at mange af jer er klar over det. Husk på at vores mobil-optimerede Flash Lite (der ligger på over en milliard telefoner) er blevet brugt ekstensivt til brugergrænseflader på mobiltelefoner fra Samsung, Sony, Ericsson og LG, så det her er noget, vi ved en hel del om," skriver Mark Doherty i sit blogindlæg.

Tester Flash på Nexus One

I modsætning til Flash Lite, er den version af teknologien, der anvendes på smartphones, dog den fulde version.

Alligevel hævder Adobe, at man tester Flash Player 10.1 så grundigt, at man er sikre på, at "indholdet kører med et acceptabelt batteriforbrug."

"Vi tester også op imod hjemmesider som YouTube, blip.tv og andre - med fantastisk ydeevne, så vi er oppe på flere timers afspilning på Nexus One," lyder det på Adobe-evangelistens blog.

Netop Google afslørede på Mobile World Congress i Barcelona i sidste uge, at selskabet snart vil understøtte Flash i Android-styresystemet.

I videoen herunder afspiller Adobe en 17 minutter lang Flash-video på Google-smartphonen Nexus One for at bevise, at batteriet ikke påvirkes synderligt. Adobe hævder, at batteriet kan holde tre timer, hvis man afspiller video ved hjælp af Flash Player 10.1 i H.264-standarden over WiFi.

Om det er nok til at overbevise Apple om Flashs fortræffeligheder, er nok tvivlsomt, men her er videoen under alle omstændigheder:

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT Servicecenter i Region Hovedstaden

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP Arkitekt

Københavnsområdet

Shure Scandinavia A/S

Signal Processing Developer with Ambitions

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S