Er dette enden for Palm?

Palm vurderer, at omsætningen fra virksomhedens relancerede smartphone-forretning langt fra vil leve op til tidligere prognoser.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I stedet for en samlet årsomsætning på 8,8 til 9,9 milliarder vil dette blive et noget mere magert regnskabsår for Palm.

Virksomheden skriver i en pressemeddelelse, at teleselskaberne reducerer eller udskyder
bestillinger af Palms webOS-baserede smartphones som Pre Plus og Pixi Plus på grund af "lavere end forventet forbrugerinteresse" for de nye produkter.

Omsætningen bliver ifølge virksomheden lavere i det nuværende tredje kvartal og for det samlede regnskabsår. Den originale Palm Pre, som var den første smartphone med det velansete og innovative webOS, kom på markedet på Sprints netværk sidste juni.

Som en reaktion styrtdykkede Palms aktieværdi i går, torsdag, med 7,63 kroner - over 17 procent - til 36,75 kroner. Den havde allerede taget et dyk tidligere på ugen på grund af kritiske vurderinger fra aktieanalytikere. Vivek Arya, som er analytiker hos Bank of America/Merrill Lynch, ændrede sin vurdering fra "køb til "underpræstation" og reducerede sin vurdering af aktieværdien fra 110 kroner til 55 kroner. Den nåede sit højeste niveau nogensinde i september på 95,35 kroner. I mandags endte Palms aktieværdi på 50,01 kroner, og onsdag faldt den yderligere til 44,25 kroner.

Begrænsede valgmuligheder

I virksomhedens pressemeddelelse citeres Palms bestyrelsesformand og koncernchef, Jon Rubinstein, for at sige:

"Vores teleselskabspartnere er fortsat engagerede, og vi arbejder tæt sammen med dem om at øge opmærksomheden og fremme salget af vores differentierede Palm-produkter."

Men Arya skriver i sin analyse, at "handlingsvinduet er ved at lukke" i lyset af den fortsat stigende succes for både Googles Android, Research In Motions BlackBerry og Apples iPhone og selv for Microsofts relancerede Windows Phone 7. Palm har kun 713 millioner kroner i kassebeholdningen, der skal række til de omfattende fortsatte driftsomkostninger såsom en ny reklamekampagne for webOS-produktlinjen.

"Palms valgmuligheder er i vores perspektiv begrænsede," skrive Arya.

Andre mener, at handlingsvinduet for længst er smækket i.

"Hvis Palm overhovedet havde en reel chance - og det er bestemt diskutabelt - så den hurtigt ved at forsvinde," skriver David Coursey fra PC World i USA i et blogindlæg med titlen "Why Palm can't be saved".

"Lad mig gøre det fuldstændigt klart: Der er ingen, der har nogen gyldig grund til at købe en smartphone fra Palm, på nær nogle få, der hader Apple, Android og BlackBerry lige inderligt. En hver af disse tre konkurrenter er et bedre valg end en Palm Pre Plus eller Pixi Plus," skriver Coursey.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    KMD A/S

    Head of Development

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS