Vil Danmark hemmeligholde anti-pirat forhandlinger?

Offentligheden skal ikke have indsigt i forhandlinger om omstridt, international anti-pirat aftale. Det mener Danmark ifølge et nyt læk i sagen.

Artikel top billede

Danmark var mest offensiv i forhold til at hemmeligholde indholdet af den stormomsuste anti-pirat forhandlinger på det seneste møde mellem en lang række lande i Mexico.

Det fremgår af et nyt hollandsk læk (Google-oversat, bedre oversat, hollandsk) om den omdiskuterede forhandlingsrække om ACTA (Anti-Counterfeit Trade Agreement,), oplyser flere kilder på internettet, blandt andre magasinet DailyTech.

Formålet med aftalen er at komme piratkopiering og kopivarer og til livs med markant skrappere regler.

Kritikere frygter, at dette vil sætte almen retspraksis ud af spillet, og at det er op til den enkelte at bevise sin uskyld.

Vil have iPods beslaglagt

Forhandlingsparterne bag ACTA-aftalen[/url] bad tidligt brancheorganisationer om input til indholdet af aftalen.

Forslagene handlede blandt andet om, at iPods og bærbare computere skulle kunne beslaglægges ved grænserne, hvis de indeholdt piratkopieret musik.

EU afviste dog senere klart, at private borgere skal frygte at få snuppet musikafspillere af toldere.

Det lækkede hollandske dokument om forløbet i Mexico, omhandler blandt andet interne diskussioner mellem forhandlingsparterne omkring holdningen til, at give offentligheden bedre indsigt i indholdet af forhandlingerne.

Danmark mest ufleksibel

Netop den manglende offentlighed omkring det faktiske indhold har længe været kritiseret af både teleselskaber og rettighedsorganisationer. Derfor har offentlighedens mulighed for at følge processen indtil videre bestået af information fra en lang række lækkede dokumenter.

Ifølge dokumentet, som er et hollandsk memo omkring mødet i Mexico, var Danmark ifølge hollandsk opfattelse "mest ufleksibel" i forhold til spørgsmålet om at støtte gennemsigtighed i forhandlingerne, noterer den canadiske blogger Michael Geist sig.

"Nogle medlemslande havde stadig forbehold. Belgien, Portugal, Danmark og Tyskland er stadig ikke overbevist om, at fuld åbenhed skal nås. Tyskland, Belgien og Portugal kunne tilsyneladende overtales, men Danmark var ikke særlig fleksibel," hedder det i dokumentet.

Næste og ottende runde af de omstridte forhandlinger foregår i følge et tidligere lækket dokument i april i New Zealand, mens niende runde foregår i Geneve i juni.

Forhandlingsparterne, der blandt andre tæller USA, EU, Canada, New Zealand, Schweiz og Japan, Sydkorea og Singapore er angiveligt stadig opsatte på at underskrive ACTA-aftalen i 2010

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S