Vil Danmark hemmeligholde anti-pirat forhandlinger?

Offentligheden skal ikke have indsigt i forhandlinger om omstridt, international anti-pirat aftale. Det mener Danmark ifølge et nyt læk i sagen.

Artikel top billede

Danmark var mest offensiv i forhold til at hemmeligholde indholdet af den stormomsuste anti-pirat forhandlinger på det seneste møde mellem en lang række lande i Mexico.

Det fremgår af et nyt hollandsk læk (Google-oversat, bedre oversat, hollandsk) om den omdiskuterede forhandlingsrække om ACTA (Anti-Counterfeit Trade Agreement,), oplyser flere kilder på internettet, blandt andre magasinet DailyTech.

Formålet med aftalen er at komme piratkopiering og kopivarer og til livs med markant skrappere regler.

Kritikere frygter, at dette vil sætte almen retspraksis ud af spillet, og at det er op til den enkelte at bevise sin uskyld.

Vil have iPods beslaglagt

Forhandlingsparterne bag ACTA-aftalen[/url] bad tidligt brancheorganisationer om input til indholdet af aftalen.

Forslagene handlede blandt andet om, at iPods og bærbare computere skulle kunne beslaglægges ved grænserne, hvis de indeholdt piratkopieret musik.

EU afviste dog senere klart, at private borgere skal frygte at få snuppet musikafspillere af toldere.

Det lækkede hollandske dokument om forløbet i Mexico, omhandler blandt andet interne diskussioner mellem forhandlingsparterne omkring holdningen til, at give offentligheden bedre indsigt i indholdet af forhandlingerne.

Danmark mest ufleksibel

Netop den manglende offentlighed omkring det faktiske indhold har længe været kritiseret af både teleselskaber og rettighedsorganisationer. Derfor har offentlighedens mulighed for at følge processen indtil videre bestået af information fra en lang række lækkede dokumenter.

Ifølge dokumentet, som er et hollandsk memo omkring mødet i Mexico, var Danmark ifølge hollandsk opfattelse "mest ufleksibel" i forhold til spørgsmålet om at støtte gennemsigtighed i forhandlingerne, noterer den canadiske blogger Michael Geist sig.

"Nogle medlemslande havde stadig forbehold. Belgien, Portugal, Danmark og Tyskland er stadig ikke overbevist om, at fuld åbenhed skal nås. Tyskland, Belgien og Portugal kunne tilsyneladende overtales, men Danmark var ikke særlig fleksibel," hedder det i dokumentet.

Næste og ottende runde af de omstridte forhandlinger foregår i følge et tidligere lækket dokument i april i New Zealand, mens niende runde foregår i Geneve i juni.

Forhandlingsparterne, der blandt andre tæller USA, EU, Canada, New Zealand, Schweiz og Japan, Sydkorea og Singapore er angiveligt stadig opsatte på at underskrive ACTA-aftalen i 2010

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S