EU afviser iPod-konfiskering ved grænsen

EU afviser, at en ny antipirat-aftale betyder, at tolderne snupper din iPod ved grænsen, hvis der er ulovlig musik på den. De rejsende er beskyttet af eksisterende EU-lov, siger pressetalsmand.

Artikel top billede

Selvom du passerer igennem tolden med et par piratkopierede musiknumre, behøver du ikke frygte at tolderne snupper din afspiller.

Det slår talsmand for Europa-Kommissionen Martin Selmayr fast, efter at Computerworld i de seneste dage har beskrevet antipirat-aftalen ACTA, der i øjeblikket er ved at tage form.

"ACTA fokuserer ikke på enkeltpersoner. Det handler om organiseret kriminalitet og storsmugleri, som udgør en trussel overfor offentlighedens sikkerhed. Det handler ikke om at begrænse borgernes rettigheder eller at genere forbrugere," udtaler Martin Selmayr.

Kun et forslag

Der har ellers tidligere været fremsat forslag om, at tolderne skal kunne konfiskere og eventuelt destruere bærbare computere og lignende, hvis de har mistanke om, at der er materiale på, som er i strid med ophavsretten.

Forslagene er blevet offentligt tilgængelige i forbindelse med den såkaldte Anti-Counterfeit Trade Agreement (ACTA), som er ved at blive forhandlet på internationalt plan.

"Der findes allerede en klausul i EU-lovgivningen, som sikrer rejsende, hvis materiale i strid med ophavsretten ikke er decideret storsmugleri," siger Martin Selmayr.

RIAA's ønskeliste

Forslaget, som stammer fra den amerikanske musikindustris brancheorganisation Record Industri Association of America (RIAA), så ellers gerne, at tolderne hjalp til i kampen mod piraterne.

"Myndighederne skal kunne konfiskere materiale, som er i strid med ophavsretten, både indenlands og ved grænserne, uden anmeldelse," skriver RIAA i sit forslag.

Men i EU skal tolderne ikke bruge tid på at jagte hobby-pirater, siger talsmanden.

"Tolderne i EU-staterne, som til dagligt bliver konfronteret med narko-, våben- og menneskesmugling, har hverken tid eller ressourcer til at lede efter et par ulovlige musiknumre på en iPod eller bærbar computer," fortæller Martin Selmayr til Computerworld.

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura