Tidligere Sun-topchef: Apples Steve Jobs truede mig

Suns tidligere topchef, Jonathan Schwartz, fortæller nu alt det i historien om Sun, der ikke tidligere er kommet frem i lyset.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den tidligere koncernchef fra Sun Microsystems, Jonathan Schwartz, benytter nu sin personlige blog med den provokerende titel "What I couldn't say..." til at dele noget it-sladder og fortælle sin side af historien om, da solen gik ned for Sun.

Han har allerede hentydet til sine planer om at skrive en bog, og et nyt blogindlæg antyder, at der faktisk er en afslørende bog på vej.

"Jeg føler med Google - Steve Jobs truede også med at sagsøge mig," skriver Jonathan Schwartz, der tilsyneladende her hentyder til Apples patent-søgsmål mod HTC, som producerer Googles smartphone, Nexus One.

Jonathan Schwartz fortæller, at han i 2003 kun lige havde løftet sløret for Suns Linux-desktop, Project Looking Glass, da Jobs ringede ham op for at hævde, at Suns grafik "trampede henover" Apples IP-rettigheder.

Hvis Sun forsøgte at kommercialisere teknologien, truede Jobs ham ifølge Schwartz med ordene "så sagsøger jeg dig".

Som Jonathan Schwartz fortæller historien, reagerede han på denne henvendelse ved at minde Jobs om Suns betydelige arsenal af styresystems-relaterede patenter.

"Det lukkede munden på Steve," skriver Schwartz.

Et senere møde med Bill Gates og Steve Ballmer endte ifølge Schwartz på lignede vis. Duoen fra Microsoft, der på daværende tidspunkt var henholdsvis virksomhedens koncernchef og direktør, var fløjet til Silicon Valley for at mødes med Suns ledelse.

"Da vi havde sat os i vores konferencerum i Menlo Park, sprang Bill henover småsnakken og gik direkte til sagen: Microsoft ejer markedet for kontorprogrammer, og man kan se vores patenter overalt i OpenOffice," skriver Schwartz.

OpenOffice er den pakke af open source-kontorprogrammer, som Sun har støttet kraftigt som et alternativ til Microsoft Office.

"Bill fremsatte her en lidt mere sofistikeret variant af den trussel, som Steve var kommet med, men han havde en anden løsning i tankerne," skriver Schwartz.

Gates tilbød Sun en patentlicens.

"Det var kodesprog for, 'vi forsvinder, hvis du betaler os en licensafgift for hver eneste download' - den digitale version af beskyttelsespenge til gangstere."

Microsoft afviser, at kommentere på Schwartz' indlæg, og Apple har ikke svaret på en henvendelse via e-mail.

Den tidligere chef for Sun har holdt lav profil, siden Oracle offentliggjorde sine planer om at købe Sun for næsten et år siden. Men han er tilsyneladende fast besluttet på at fortælle sin side af historien om, da solen gik ned for Sun; et fald, der af visse er blevet forklaret med et aftagende Unix-marked, mens andre siger, at dårlige beslutninger fra Schwartz's side bærer skylden.

Mens blogindlægget mest af alt giver et indblik i, hvordan de store virksomheder bruger deres patenter i indbyrdes magtkampe, ser det ud til, at fremtidige indlæg vil begynde at genfortælle historien om Sun.

"Jeg synes, at jeg har sagt stort set alt, jeg kunne sige som CEO af Sun Microsystems," skriver Schwartz i sin blogs "Om"-sektion.

"Det der er mere interessant, er, hvad jeg ikke kunne sige. Og det er, hvad denne blog (og måske en bog) kommer til at handle om."

"Forstå det som, at der 'helt sikkert' kommer en bog," vurderer analytiker China Martens fra 451 Group.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS