Samråd om antipirat-åbenhed foregår i hemmelighed

På Christiansborg har det skortet på åbenheden om Danmarks deltagelse i omstridte anti-piratforhandlinger. Nu skal kortene på bordet i et samråd - der foregår bag lukkede døre.

Artikel top billede

Det samråd, som skal aftvinge udenrigsminister Lene Espersen (K) en forklaring på Danmarks støtte af lukkede forhandlinger i forbindelse med den kontroversielle antipirat-aftale, ACTA, kommer til at foregå bag lukkede døre.

"Det er et lukket samråd, fordi vi vil have noget at vide," siger Hanne Agersnap (SF), der for nylig krævede udenrigsministeren i samråd om ACTA efter afsløringen af et hollandsk læk, som beskriver Danmarks holdning til åbenhed om forhandlingerne i forbindelse med de seneste ACTA-forhandlinger i Mexico.

Et lukket samråd indebærer, at folketingsmedlemmerne, som deltager, ikke har lov til at videregive oplysninger efterfølgende.

Ved meget lidt

Alligevel mener Hanne Agersnap, at et lukket samråd giver mening i forhold til at opnå større åbenhed om antipirat-aftalen.

"Informationen kan bruges til at forbedre de åbne spørgsmål ,vi bagefter kan stille, fordi man så ved, hvad man skal spørge efter," siger Hanne Agersnap.

Problemet er nemlig, at Europaudvalget i øjeblikket ved meget lidt om indholdet af de kontroversielle ACTA-forhandlinger. Næsten al offentlig viden om de årelange forhandlinger stammer fra stribevis af læk og en række notater fra kommissionen, som er blevet kritiseret for at være indholdsløse.

"Der er så meget, vi ikke ved, at vi næsten ikke engang kan stille de rigtige spørgsmål," siger Hanne Agersnap.

Fortrolig redegørelse

Indtil videre har politikerne i Folketingets europaudvalg kun fået forevist en fortrolig redegørelse fra EU på omkring halvanden side, som løst beskriver, hvad der foregår omkring ACTA.

Det skete for omkring 14 dage siden, fortæller Enhedslistens Per Clausen, der også tidligere har stillet spørgsmål i sagen om den hemmelige antipirat-aftale.

"Der står ikke noget særligt og ikke noget, man ikke ved i forvejen. Den eneste forskel er, at nu har vi det officielt," siger Per Clausen.

Også han mener, at et lukket samråd som redskab til at opnå mere åbenhed om de hemmelige forhandlinger giver mening.

Lukket møde giver mere indhold

Hvis samrådet var åbent, ville udenrigsministeren nemlig ifølge Per Clausen have mulighed for at snige sig uden om at svare, ved at henvise til, at præmisserne for ACTA-forhandlingerne er, at de foregår i fortrolighed, hvilket for nogle af aftaleparterne er væsentligt.

"Hun vil formentlig ikke kunne nægte at sige noget til os, hvis mødet er lukket. Det er et spørgsmål om, at vi vil have sikkerhed for at få så meget at vide som overhovedet muligt," siger Per Clausen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

LB Forsikring

Digital Performance & CRO Manager

Københavnsområdet

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S