Samråd om antipirat-åbenhed foregår i hemmelighed

På Christiansborg har det skortet på åbenheden om Danmarks deltagelse i omstridte anti-piratforhandlinger. Nu skal kortene på bordet i et samråd - der foregår bag lukkede døre.

Artikel top billede

Det samråd, som skal aftvinge udenrigsminister Lene Espersen (K) en forklaring på Danmarks støtte af lukkede forhandlinger i forbindelse med den kontroversielle antipirat-aftale, ACTA, kommer til at foregå bag lukkede døre.

"Det er et lukket samråd, fordi vi vil have noget at vide," siger Hanne Agersnap (SF), der for nylig krævede udenrigsministeren i samråd om ACTA efter afsløringen af et hollandsk læk, som beskriver Danmarks holdning til åbenhed om forhandlingerne i forbindelse med de seneste ACTA-forhandlinger i Mexico.

Et lukket samråd indebærer, at folketingsmedlemmerne, som deltager, ikke har lov til at videregive oplysninger efterfølgende.

Ved meget lidt

Alligevel mener Hanne Agersnap, at et lukket samråd giver mening i forhold til at opnå større åbenhed om antipirat-aftalen.

"Informationen kan bruges til at forbedre de åbne spørgsmål ,vi bagefter kan stille, fordi man så ved, hvad man skal spørge efter," siger Hanne Agersnap.

Problemet er nemlig, at Europaudvalget i øjeblikket ved meget lidt om indholdet af de kontroversielle ACTA-forhandlinger. Næsten al offentlig viden om de årelange forhandlinger stammer fra stribevis af læk og en række notater fra kommissionen, som er blevet kritiseret for at være indholdsløse.

"Der er så meget, vi ikke ved, at vi næsten ikke engang kan stille de rigtige spørgsmål," siger Hanne Agersnap.

Fortrolig redegørelse

Indtil videre har politikerne i Folketingets europaudvalg kun fået forevist en fortrolig redegørelse fra EU på omkring halvanden side, som løst beskriver, hvad der foregår omkring ACTA.

Det skete for omkring 14 dage siden, fortæller Enhedslistens Per Clausen, der også tidligere har stillet spørgsmål i sagen om den hemmelige antipirat-aftale.

"Der står ikke noget særligt og ikke noget, man ikke ved i forvejen. Den eneste forskel er, at nu har vi det officielt," siger Per Clausen.

Også han mener, at et lukket samråd som redskab til at opnå mere åbenhed om de hemmelige forhandlinger giver mening.

Lukket møde giver mere indhold

Hvis samrådet var åbent, ville udenrigsministeren nemlig ifølge Per Clausen have mulighed for at snige sig uden om at svare, ved at henvise til, at præmisserne for ACTA-forhandlingerne er, at de foregår i fortrolighed, hvilket for nogle af aftaleparterne er væsentligt.

"Hun vil formentlig ikke kunne nægte at sige noget til os, hvis mødet er lukket. Det er et spørgsmål om, at vi vil have sikkerhed for at få så meget at vide som overhovedet muligt," siger Per Clausen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg