Samråd om antipirat-åbenhed foregår i hemmelighed

På Christiansborg har det skortet på åbenheden om Danmarks deltagelse i omstridte anti-piratforhandlinger. Nu skal kortene på bordet i et samråd - der foregår bag lukkede døre.

Artikel top billede

Det samråd, som skal aftvinge udenrigsminister Lene Espersen (K) en forklaring på Danmarks støtte af lukkede forhandlinger i forbindelse med den kontroversielle antipirat-aftale, ACTA, kommer til at foregå bag lukkede døre.

"Det er et lukket samråd, fordi vi vil have noget at vide," siger Hanne Agersnap (SF), der for nylig krævede udenrigsministeren i samråd om ACTA efter afsløringen af et hollandsk læk, som beskriver Danmarks holdning til åbenhed om forhandlingerne i forbindelse med de seneste ACTA-forhandlinger i Mexico.

Et lukket samråd indebærer, at folketingsmedlemmerne, som deltager, ikke har lov til at videregive oplysninger efterfølgende.

Ved meget lidt

Alligevel mener Hanne Agersnap, at et lukket samråd giver mening i forhold til at opnå større åbenhed om antipirat-aftalen.

"Informationen kan bruges til at forbedre de åbne spørgsmål ,vi bagefter kan stille, fordi man så ved, hvad man skal spørge efter," siger Hanne Agersnap.

Problemet er nemlig, at Europaudvalget i øjeblikket ved meget lidt om indholdet af de kontroversielle ACTA-forhandlinger. Næsten al offentlig viden om de årelange forhandlinger stammer fra stribevis af læk og en række notater fra kommissionen, som er blevet kritiseret for at være indholdsløse.

"Der er så meget, vi ikke ved, at vi næsten ikke engang kan stille de rigtige spørgsmål," siger Hanne Agersnap.

Fortrolig redegørelse

Indtil videre har politikerne i Folketingets europaudvalg kun fået forevist en fortrolig redegørelse fra EU på omkring halvanden side, som løst beskriver, hvad der foregår omkring ACTA.

Det skete for omkring 14 dage siden, fortæller Enhedslistens Per Clausen, der også tidligere har stillet spørgsmål i sagen om den hemmelige antipirat-aftale.

"Der står ikke noget særligt og ikke noget, man ikke ved i forvejen. Den eneste forskel er, at nu har vi det officielt," siger Per Clausen.

Også han mener, at et lukket samråd som redskab til at opnå mere åbenhed om de hemmelige forhandlinger giver mening.

Lukket møde giver mere indhold

Hvis samrådet var åbent, ville udenrigsministeren nemlig ifølge Per Clausen have mulighed for at snige sig uden om at svare, ved at henvise til, at præmisserne for ACTA-forhandlingerne er, at de foregår i fortrolighed, hvilket for nogle af aftaleparterne er væsentligt.

"Hun vil formentlig ikke kunne nægte at sige noget til os, hvis mødet er lukket. Det er et spørgsmål om, at vi vil have sikkerhed for at få så meget at vide som overhovedet muligt," siger Per Clausen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S