IO Interactive massefyrer medarbejdere

Den danske spilgigant IO Interactive massefyrer medarbejdere.

Artikel top billede

IO Interactive har i mange år været det danske flagskib i spilbranchen. Mest kendt for deres kæmpe-succes Hitman.

Nu erfarer Computerworld, at IO Interactive fyrer 35 af de godt 200 medarbejdere. Det tal kan direktør Niels Jørgensen dog ikke kommentere på.

"Da IO er en del af Square Enix koncernen, som er børsnoteret i Japan, kan jeg desværre ikke kommentere på tallene," siger Niels Jørgensen.

Han kan dog bekræfte, at der torsdag er blevet fyret medarbejdere.

Han forsikrer om, at det ikke er fordi IO Interactive er i problemer.

"Vores branche er meget påvirket af de enkelte projekter, og der skal man lave en justering af, hvor mange medarbejdere, der er tilknyttet," siger Niels Jørgensen.

"Vi er kede af at skulle sige farvel til medarbejdere, men det er en naturlig proces, når man arbejder i en projektorganisation," siger han.

Vil det sige, at man kan forvente, at I vil ansætte igen senere ?

"Det kan man aldrig sige. Det er svært at gisne om," siger Niels Jørgensen.

IO fortsat i samme gear

Niels Jørgensen siger også, at IO Interactive vil fortsætte i samme gear som tidligere.

"IO vil stadig fortsætte med at lave fantastiske computerspil på det niveau, vi gør nu. Det er kun et spørgsmål om, at der ikke skal være så mange til det stadie, vores projekter er på nu," siger Niels Jørgensen.

IO Interactive blev grundlagt i 1998. Dengang var der kun 10 mand ansat, men firmaet vej på vej mod noget stort.

Siden er der kommet flere og flere medarbejdere til. Fra 138 i 2004 til over 200, indtil i går.

Omsætningen er gået fra cirka 90 millioner kroner i 2004/2005 til cirka 132 millioner kroner i 2007/2008. Overskuddet har dog ikke været imponerende i forhold til antallet af ansatte. Således lød det endelige resultat efter skat på 1,6 millioner kroner i 2007/2008.

Deres suverænt største succes til dato er Hitman-spillene. Det første Hitman, Codename 47, udkom i 2000 og blev drivkraften til troen på, at Danmark kunne gøre sig gældende i spilbranchen.

IO Interactive har høstet meget ros i it-branchen og blev blandt andet kåret som årets nye firma i 2003 og Danmarks bedste it-selskab.

I 2004 blev den danske spilproducent købt af den britiske spilgigant Eidos for 256 millioner kroner.

IO Interactive har udover Hitman-spillene lavet blandt andet Freedom Fighters og Kane and Lynch. Sidstnævnte har IO Interactive satset 200 millioner kroner på.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Banedanmark

IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

IT-infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura