IO Interactive massefyrer medarbejdere

Den danske spilgigant IO Interactive massefyrer medarbejdere.

Artikel top billede

IO Interactive har i mange år været det danske flagskib i spilbranchen. Mest kendt for deres kæmpe-succes Hitman.

Nu erfarer Computerworld, at IO Interactive fyrer 35 af de godt 200 medarbejdere. Det tal kan direktør Niels Jørgensen dog ikke kommentere på.

"Da IO er en del af Square Enix koncernen, som er børsnoteret i Japan, kan jeg desværre ikke kommentere på tallene," siger Niels Jørgensen.

Han kan dog bekræfte, at der torsdag er blevet fyret medarbejdere.

Han forsikrer om, at det ikke er fordi IO Interactive er i problemer.

"Vores branche er meget påvirket af de enkelte projekter, og der skal man lave en justering af, hvor mange medarbejdere, der er tilknyttet," siger Niels Jørgensen.

"Vi er kede af at skulle sige farvel til medarbejdere, men det er en naturlig proces, når man arbejder i en projektorganisation," siger han.

Vil det sige, at man kan forvente, at I vil ansætte igen senere ?

"Det kan man aldrig sige. Det er svært at gisne om," siger Niels Jørgensen.

IO fortsat i samme gear

Niels Jørgensen siger også, at IO Interactive vil fortsætte i samme gear som tidligere.

"IO vil stadig fortsætte med at lave fantastiske computerspil på det niveau, vi gør nu. Det er kun et spørgsmål om, at der ikke skal være så mange til det stadie, vores projekter er på nu," siger Niels Jørgensen.

IO Interactive blev grundlagt i 1998. Dengang var der kun 10 mand ansat, men firmaet vej på vej mod noget stort.

Siden er der kommet flere og flere medarbejdere til. Fra 138 i 2004 til over 200, indtil i går.

Omsætningen er gået fra cirka 90 millioner kroner i 2004/2005 til cirka 132 millioner kroner i 2007/2008. Overskuddet har dog ikke været imponerende i forhold til antallet af ansatte. Således lød det endelige resultat efter skat på 1,6 millioner kroner i 2007/2008.

Deres suverænt største succes til dato er Hitman-spillene. Det første Hitman, Codename 47, udkom i 2000 og blev drivkraften til troen på, at Danmark kunne gøre sig gældende i spilbranchen.

IO Interactive har høstet meget ros i it-branchen og blev blandt andet kåret som årets nye firma i 2003 og Danmarks bedste it-selskab.

I 2004 blev den danske spilproducent købt af den britiske spilgigant Eidos for 256 millioner kroner.

IO Interactive har udover Hitman-spillene lavet blandt andet Freedom Fighters og Kane and Lynch. Sidstnævnte har IO Interactive satset 200 millioner kroner på.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil