IO Interactive massefyrer medarbejdere

Den danske spilgigant IO Interactive massefyrer medarbejdere.

Artikel top billede

IO Interactive har i mange år været det danske flagskib i spilbranchen. Mest kendt for deres kæmpe-succes Hitman.

Nu erfarer Computerworld, at IO Interactive fyrer 35 af de godt 200 medarbejdere. Det tal kan direktør Niels Jørgensen dog ikke kommentere på.

"Da IO er en del af Square Enix koncernen, som er børsnoteret i Japan, kan jeg desværre ikke kommentere på tallene," siger Niels Jørgensen.

Han kan dog bekræfte, at der torsdag er blevet fyret medarbejdere.

Han forsikrer om, at det ikke er fordi IO Interactive er i problemer.

"Vores branche er meget påvirket af de enkelte projekter, og der skal man lave en justering af, hvor mange medarbejdere, der er tilknyttet," siger Niels Jørgensen.

"Vi er kede af at skulle sige farvel til medarbejdere, men det er en naturlig proces, når man arbejder i en projektorganisation," siger han.

Vil det sige, at man kan forvente, at I vil ansætte igen senere ?

"Det kan man aldrig sige. Det er svært at gisne om," siger Niels Jørgensen.

IO fortsat i samme gear

Niels Jørgensen siger også, at IO Interactive vil fortsætte i samme gear som tidligere.

"IO vil stadig fortsætte med at lave fantastiske computerspil på det niveau, vi gør nu. Det er kun et spørgsmål om, at der ikke skal være så mange til det stadie, vores projekter er på nu," siger Niels Jørgensen.

IO Interactive blev grundlagt i 1998. Dengang var der kun 10 mand ansat, men firmaet vej på vej mod noget stort.

Siden er der kommet flere og flere medarbejdere til. Fra 138 i 2004 til over 200, indtil i går.

Omsætningen er gået fra cirka 90 millioner kroner i 2004/2005 til cirka 132 millioner kroner i 2007/2008. Overskuddet har dog ikke været imponerende i forhold til antallet af ansatte. Således lød det endelige resultat efter skat på 1,6 millioner kroner i 2007/2008.

Deres suverænt største succes til dato er Hitman-spillene. Det første Hitman, Codename 47, udkom i 2000 og blev drivkraften til troen på, at Danmark kunne gøre sig gældende i spilbranchen.

IO Interactive har høstet meget ros i it-branchen og blev blandt andet kåret som årets nye firma i 2003 og Danmarks bedste it-selskab.

I 2004 blev den danske spilproducent købt af den britiske spilgigant Eidos for 256 millioner kroner.

IO Interactive har udover Hitman-spillene lavet blandt andet Freedom Fighters og Kane and Lynch. Sidstnævnte har IO Interactive satset 200 millioner kroner på.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job