IO Interactive massefyrer medarbejdere

Den danske spilgigant IO Interactive massefyrer medarbejdere.

Artikel top billede

IO Interactive har i mange år været det danske flagskib i spilbranchen. Mest kendt for deres kæmpe-succes Hitman.

Nu erfarer Computerworld, at IO Interactive fyrer 35 af de godt 200 medarbejdere. Det tal kan direktør Niels Jørgensen dog ikke kommentere på.

"Da IO er en del af Square Enix koncernen, som er børsnoteret i Japan, kan jeg desværre ikke kommentere på tallene," siger Niels Jørgensen.

Han kan dog bekræfte, at der torsdag er blevet fyret medarbejdere.

Han forsikrer om, at det ikke er fordi IO Interactive er i problemer.

"Vores branche er meget påvirket af de enkelte projekter, og der skal man lave en justering af, hvor mange medarbejdere, der er tilknyttet," siger Niels Jørgensen.

"Vi er kede af at skulle sige farvel til medarbejdere, men det er en naturlig proces, når man arbejder i en projektorganisation," siger han.

Vil det sige, at man kan forvente, at I vil ansætte igen senere ?

"Det kan man aldrig sige. Det er svært at gisne om," siger Niels Jørgensen.

IO fortsat i samme gear

Niels Jørgensen siger også, at IO Interactive vil fortsætte i samme gear som tidligere.

"IO vil stadig fortsætte med at lave fantastiske computerspil på det niveau, vi gør nu. Det er kun et spørgsmål om, at der ikke skal være så mange til det stadie, vores projekter er på nu," siger Niels Jørgensen.

IO Interactive blev grundlagt i 1998. Dengang var der kun 10 mand ansat, men firmaet vej på vej mod noget stort.

Siden er der kommet flere og flere medarbejdere til. Fra 138 i 2004 til over 200, indtil i går.

Omsætningen er gået fra cirka 90 millioner kroner i 2004/2005 til cirka 132 millioner kroner i 2007/2008. Overskuddet har dog ikke været imponerende i forhold til antallet af ansatte. Således lød det endelige resultat efter skat på 1,6 millioner kroner i 2007/2008.

Deres suverænt største succes til dato er Hitman-spillene. Det første Hitman, Codename 47, udkom i 2000 og blev drivkraften til troen på, at Danmark kunne gøre sig gældende i spilbranchen.

IO Interactive har høstet meget ros i it-branchen og blev blandt andet kåret som årets nye firma i 2003 og Danmarks bedste it-selskab.

I 2004 blev den danske spilproducent købt af den britiske spilgigant Eidos for 256 millioner kroner.

IO Interactive har udover Hitman-spillene lavet blandt andet Freedom Fighters og Kane and Lynch. Sidstnævnte har IO Interactive satset 200 millioner kroner på.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect