IO Interactive massefyrer medarbejdere

Den danske spilgigant IO Interactive massefyrer medarbejdere.

Artikel top billede

IO Interactive har i mange år været det danske flagskib i spilbranchen. Mest kendt for deres kæmpe-succes Hitman.

Nu erfarer Computerworld, at IO Interactive fyrer 35 af de godt 200 medarbejdere. Det tal kan direktør Niels Jørgensen dog ikke kommentere på.

"Da IO er en del af Square Enix koncernen, som er børsnoteret i Japan, kan jeg desværre ikke kommentere på tallene," siger Niels Jørgensen.

Han kan dog bekræfte, at der torsdag er blevet fyret medarbejdere.

Han forsikrer om, at det ikke er fordi IO Interactive er i problemer.

"Vores branche er meget påvirket af de enkelte projekter, og der skal man lave en justering af, hvor mange medarbejdere, der er tilknyttet," siger Niels Jørgensen.

"Vi er kede af at skulle sige farvel til medarbejdere, men det er en naturlig proces, når man arbejder i en projektorganisation," siger han.

Vil det sige, at man kan forvente, at I vil ansætte igen senere ?

"Det kan man aldrig sige. Det er svært at gisne om," siger Niels Jørgensen.

IO fortsat i samme gear

Niels Jørgensen siger også, at IO Interactive vil fortsætte i samme gear som tidligere.

"IO vil stadig fortsætte med at lave fantastiske computerspil på det niveau, vi gør nu. Det er kun et spørgsmål om, at der ikke skal være så mange til det stadie, vores projekter er på nu," siger Niels Jørgensen.

IO Interactive blev grundlagt i 1998. Dengang var der kun 10 mand ansat, men firmaet vej på vej mod noget stort.

Siden er der kommet flere og flere medarbejdere til. Fra 138 i 2004 til over 200, indtil i går.

Omsætningen er gået fra cirka 90 millioner kroner i 2004/2005 til cirka 132 millioner kroner i 2007/2008. Overskuddet har dog ikke været imponerende i forhold til antallet af ansatte. Således lød det endelige resultat efter skat på 1,6 millioner kroner i 2007/2008.

Deres suverænt største succes til dato er Hitman-spillene. Det første Hitman, Codename 47, udkom i 2000 og blev drivkraften til troen på, at Danmark kunne gøre sig gældende i spilbranchen.

IO Interactive har høstet meget ros i it-branchen og blev blandt andet kåret som årets nye firma i 2003 og Danmarks bedste it-selskab.

I 2004 blev den danske spilproducent købt af den britiske spilgigant Eidos for 256 millioner kroner.

IO Interactive har udover Hitman-spillene lavet blandt andet Freedom Fighters og Kane and Lynch. Sidstnævnte har IO Interactive satset 200 millioner kroner på.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec