ITEK: It-iværksættere har det hårdt

It-iværksættere lider under krisen, men der er håb forude for det vigtige folkefærd, vurderer ITEK.

Artikel top billede

It-iværksættere, der er danmarks fremtidige brændsel til vækst, lider for tiden.

"Iværksættere har haft det hårdt under krisen," siger direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri.

Ligesom for etablerede virksomheder er det svært at få kunder - og vanskelighederne med at skaffe finansiering har især været alvorlige for iværksættere, forklarer han.

Det er særligt ærgerligt, fordi iværksætteri skaber fremtidens vækst.

Vigtig for hele branchen

"Derfor har vi brug for et innovationslag, der kan skabe vækst og udvikling, ofte ved at de lovende bliver købt op af de etablerede," siger Tom Togsverd.

Tom Togsverd mener, at iværksætteri er vigtigt for hele it-branchen - helt ud til slutkunder som eksempelvis it-chefernes adgang til ny teknologi.

"Selvfølgelig sker der også innovation i de etablerede, såkaldte intraprenørskab; men det går ofte for langsomt, og stive strukturer kan hæmme, at det bliver til noget," siger han.

Tom Togsverd vurderer, at op imod hver tredje iværksætter, der kommer til Dansk Industri, Vækstfonden eller innovationsmiljøerne er it- eller telerelateret.

"Så vores branche fylder meget i det samlede innovationsbillede," siger han.

Håb forude

Direktøren mener dog, at der er håb.

"Der er lys forude. Regeringen har pumpet flere midler ind i iværksætterfinansiering, blandt andet med forøgelse af Vækstfondens midler, øgede midler til innovationsmiljøer samt gennem udvidelse af kapitalgrundlaget i Seed Capital Denmark," siger Tom Togsverd.

Men det bedste råd til iværksættere er stadig:

"Få fat i nogle kunder, som dels kan sikre indtægter, dels guide forretningsudviklingen i den rigtige retning," siger Tom Togsverd.

Endelig mener han også, at det en god idé, hvis det offentlige også tænker erhvervspolitik ved fremtidige indkøb.

"Som det påpeges i Højhastighedskomiteens rapport, kan det offentlige ved at samarbejde med virksomhederne om udvikling af nye løsninger, der opfylder det offentliges behov, være en kæmpe platform for udvikling af nye produkter og tjenester og dermed være lokomotiv også for iværksættere," siger han.

Pinlige obstruktioner

Tom Togsved mener, det er pinligt at se, hvordan store aktører tryner de små iværksættere.

"Eksemplet med Get Through Power er efter min mening ærgerligt (beskrevet her, red.)," siger han.

Netop i disse år har vi behov for at få udbredt intelligent energistyring, og kommunerne har faktisk friere investeringsvilkår end normalt, idet man på grund af krisen har ophævet anlægsloftet i år, forklarer ITEK-direktøren.

At store spillere har modarbejdet selskabet "er nærmest lidt pinligt," siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S