DTU: Sådan ser teknologien ud om 25 år

3-D fodboldkampe set med spillernes øjne, LED-kontrol med huset og usynlighedsdragter på legepladsen. Det er blot få af DTU's fremtidsvisioner, som skal tiltrække et helt nyt kuld af forskere.

Artikel top billede

Det siges, at den bedste måde at forudsige fremtiden på er ved at skabe den selv.

Det udsagn tager Danmarks Tekniske Universitets (DTU) Institut for Fotonik alvorligt ved at lægge hovedet på blokken med flere konkrete bud på teknologifornyelser om 25 år.

Blandt buddene fra DTU Fotoniks 15 forskningsgrupper finder man eksempelvis laserkirurgi på fostre, tv-transmitterede fodboldkampe i 3-D set fra spillernes synsvinkel, mulighed for onlineinspektion af lægevagten, usynlighedsdragter på legepladsen og de evigt tilbagevendende intelligente huse med de evigt tilbagevendende køleskabe, der selv står for indkøbene.

Visionen går dog også på, at det intelligente hjem anno 2035 producerer langt mere energi, end det forbruger ved blandt andet at have LED-lyskontrol med planter, dyr og husets beboere.

Vil tiltrække studerende

Det fremgår i DTU Fotoniks nye bogudgivelse "Beyond optical horizons", som i høj grad er skrevet for at lufte mulighederne for, hvilke teknologiske landevindinger, der er mulige inden for et kvart århundrede.

Men der er også en anden dagsorden med udgivelsen.

"Den primære grund til at udgive bogen med fremtidsvisioner er at tiltrække danske og udenlandske studerende, der vil være med til at afprøve eller afvise vores fremtidsscenarier," siger DTU Fotoniks institutdirektør, Anders Bjarklev.

"Vi vil jo gerne vise, at en eventuel fremtidig knaphed på ressourcer ikke betyder en nedgang i livskvalitet. Tværtimod," fortsætter han.

Provoker os med profetier

DTU vil med andre ord tiltrække unge, der med udgangspunkt i 15 historier om teknologiudviklingen inden for de næste 25 år kan se muligheder i at skabe en bedre jordklode ved hjælp af teknologi.

"Vores fornemmeste opgave er jo at stille ressourcer til rådighed, så må det være op til de studerende selv at afprøve deres egne vilde visioner og samtidig udfordre vores. Det bedste er jo, hvis nogen kan opstille visioner for fremtiden og gennemføre dem ved kvalitetsforskning," forklarer Anders Bjarklev til Computerworld.

Han fremhæver, at han gerne vil stille sig op og være til grin som pensionst, hvis ingen af universitets nuværende fremtidsvisioner holder stik i 2035.

"Men hvis bare én holder vand om 25 år, så er det jo nærmest profetisk," siger han.

Naturfag uden facitliste

For 25 år siden havde ingen forudset SMS'en, og uforudsigeligheden er Anders Bjarklev med på, når DTU forsøger at opstille de 15 forskellige fremtidsscenarier.

"Man kan gisne om fem og 10 år, men 25 år er ret vildt at skyde på. Det er jo ikke kun de teknologiske udfordringer, men også politiske, økonomiske og demografiske, der kan være med til at bremse udviklingen," forklarer han.

"Vores udgivelse er derfor ingen facitliste. Det er 15 bud på, hvordan teknologi kan være med til at skabe en bedre fremtid," forklarer Anders Bjarklev.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Senior Java - udvikler

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Legal Specialist

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S